فرودگاه بین المللی قشم

زمان مطالعه: 4 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/01
بازدید: 6511
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

فرودگاه بین‌المللی قشم یاتا GSM، ایکائو (OIKQ) یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی کشور ایران است. این فرودگاه در نزدیکی روستای دیرستان قشم واقع‌شده و دارای مساحتی 2032 هکتاری با امکانات بسیار مناسبی است. برای یک سفر خوب و ایمن آشنایی با فرودگاه و سایر مسائل مشابه نظیر موقعیت قرارگیری فرودگاه، آداب و فرهنگ مردم، زبان، امکانات فرودگاه و جزیره بسیار کمک‌کننده است. با توجه به اهمیت این موضوع سایت لحظه آخر در ادامه اقدام به بررسی مختصر و مفید فرودگاه قشم کرده است. اگر به‌زودی عازم جزیره قشم هستید با لحظه آخر همراه باشید.

فرودگاه قشم

آشنایی با فرودگاه بین المللی قشم

مطالعات اولیه برای ساخت این فرودگاه در سال 1304 آغاز شد و عملیات اجرایی این فرودگاه و ساخت بنای این مجموعه در سال 1335 کلید خورد تا اینکه در سال 1349 اولین پرواز از این فرودگاه انجام شد. بعد از احداث این فرودگاه در سال 1349، پرواز با هواپیما DC6 در مسیر تهران قشم و بالعکس یک‌ بار در هفته انجام می شد. با توسعه و تجهیز این مجموعه، در سال 1376 پروازها از قشم به شهرهایی به جز تهران در برنامه این فرودگاه قرار گرفت. فرودگاه قشم اکنون به صورت روزانه پروازهای داخلی و خارجی به مقاصد مختلف را در برنامه خود دارد و حداقل 70 پرواز ورودی و خروجی در طی یک هفته در این فرودگاه انجام می شود. به دلیل موقعیت مکانی قشم، سفر زمینی به این جزیره آسان نمی باشد؛ به همین خاطر انتخاب اکثر گردشگران برای رفتن به جزیره قشم، سفر هوایی می باشد.

تور قشم زمینی - ارزان ترین راه سفر به قشم با تضمین کمترین قیمت در لحظه آخر

تاریخچه فرودگاه بین‌المللی قشم

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، فرودگاه بین‌المللی قشم در نزدیکی روستای دیرستان واقع‌شده است. بر اساس تحقیقات نقطه شروع مطالعات ساخت این فرودگاه در سال 1304 بود و چندی بعد و در سال 1335 تأسیس رسمی این فرودگاه به‌طور جدی آغاز شد. نخستین سفر باهدف حمل‌ونقل انسان در این فرودگاه در سال 1349 به مقصد تهران به قشم و برعکس بود. گرچه مساحت اولیه این فرودگاه در ابتدای تأسیس 600 مترمربع بود، اما هم‌اکنون به علت تعداد بالای پرواز خروجی فرودگاه قشم و تجمع جمعیت، مساحت این فرودگاه هم‌اکنون به 2032 هکتار رسیده است. فرودگاه قشم در سال 1372 نخستین پرواز خارجی خود را به مقصد مکه مکرمه آغاز کرد. در ادامه این بخش جالب است در مورد روستای نزدیک به فرودگاه اطلاعاتی جالب و مختصر را مطالعه نمایید. روستای دیرستان با قدمت چندین هزارساله تا چندی قبل به‌عنوان یک لنگرگاه و محلی برای استراحت کشتی‌های تجاری محسوب می‌شد. هم‌چنین این روستا در ایام قبل از اسلام محلی برای عبادت و شکرگزاری پروردگار بود. این روستای پررونق و کهن هم‌اکنون در همسایگی فرودگاه بین‌المللی قشم قرار دارد.

اطلاعات فرودگاه قشم

معماری فرودگاه قشم

فرودگاه بین‌المللی قشم درگذر زمان ازنظر معماری دستخوش تغییراتی شده است. همگام با توسعه فرودگاه در چند دهه اخیر تغییرات اندکی در معماری بیرون و درونی فرودگاه مشاهده می‌شود. به‌عنوان‌مثال طراحی بسیار جذابی در معماری درونی فرودگاه مشاهده می‌شود، استفاده ستون‌های نخل شکل به‌جای ستون اصلی است. این اقدام جذاب علاوه بر جذابیت فرودگاه کشت کشاورزی اصلی منطقه و سوغات مهم جزیره قشم را به تصویر می‌کشد. هم‌زمان با گسترش و مرمت فرودگاه بین‌المللی قشم در چند دهه اخیر چندین دفاتر اداری، ترمینال، سالن غذاخوری، غرفه تبدیل ارز و خرید سیم‌کارت به این فرودگاه بین‌المللی اضافه شد.

راهنمای سفر به قشم - اطلاعاتی کامل از بزرگترین جریره خلیج فارس!

اطلاعات فرودگاه بین‌المللی قشم

نخستین موضوعی که قبل از رزرو پرواز گردشگران باید به آن توجه نمایند، کسب اطلاعات هر چه بیشتر در حوزه فرودگاه مبدأ و مقصد است. گردآوری این اطلاعات شرایط سفر را برای مسافران آسان‌تر خواهد کرد. جدول زیر علاوه برقرار دادن شماره تلفن فرودگاه بین‌المللی قشم اطلاعات بیشتری نیز در حوزه این فرودگاه در اختیار شما قرار داده است.

ردیف

عنوان

توضیحات

1

اطلاعات پرواز در هرمزگان

199

2

اطلاعات پرواز فرودگاه بین‌المللی قشم

  5040 3533 076

3

تلفن گویا فرودگاه بین‌المللی قشم

35335000 76 (98+)

4

شماره تماس دفتر مدیرکل فرودگاه قشم

2-5010 3533 076

5

روابط عمومی

2-5010 3533 076

6

کد پستی

89999-79541 

7

پیگیری اشیاء گمشده

09177606089

8

آدرس سایت فرودگاه قشم

http://qeshmairport.ir

9

ایمیل فرودگاه قشم

info@QeshmAirport.com

10

آدرس فرودگاه بین‌المللی قشم

استان هرمزگان، جزیره قشم، فرودگاه بین‌المللی قشم

از فرودگاه قشم به کجا می‌توان سفر کرد؟

هرماه تعداد زیادی پرواز خروجی در فرودگاه بین‌المللی قشم ساپورت می‌شود. از جمله مهم‌ترین پروازهای خروجی فرودگاه بین‌المللی قشم به می‌توان پروازهای دبی، عربستان و مقسط اشاره کرد. در کنار این پروازهای خارج از کشور ازجمله پروازهای درون کشوری این فرودگاه می‌توان مقاصدی نظیر تهران، شیراز، اصفهان، کرمانشاه، تبریز، گرگان و غیره را نام برد.

معرفی جزیره قشم - با جزیره زیبای قشم آشنا شوید

ایرلاین‌های فرودگاه بین‌المللی قشم

ایرلاین‌های فرودگاه بین‌المللی قشم

محبوبیت و توریستی بودن جزیره قشم همواره دلیل محکمی بر شلوغی و پروازهای متعدد در این فرودگاه است. به‌طورکلی این فرودگاه دارای دو ترمینال داخلی و خارجی و یک ترمینال مجزا مختص حجاج است. بر اساس تحقیقات ترمینال حجاج در طبقه دوم این فرودگاه قرار دارد. از جمله مهم‌ترین ایرلاین های فرودگاه بین‌المللی قشم می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

ردیف

شرکت هواپیمایی ایرلاین

مقصد پرواز

1

شرکت هواپیمایی معراج، آسمان، ایران ایر، قشم ایر، تابان

فرودگاه مهرآباد (تهران)

2

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، قشم ایر، تابان

فرودگاه شهید هاشمی نژاد (مشهد)

3

شرکت هواپیمایی آسمان، قشم ایر

فرودگاه شهید دستغیب (شیراز)

4

شرکت هواپیمایی قشم ایر، کاسپین ایر، آسمان

فرودگاه شهید بهشتی (اصفهان)

5

شرکت هواپیمایی ماهان ایر، کاسپین ایر، هما

فرودگاه بین‌المللی گرگان

6

شرکت هواپیمایی ایران ایر، ماهان ایر، کاسپین ایر

فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه

7

شرکت هواپیمایی قشم ایر، ماهان ایر، کاسپین ایر

فرودگاه شهید مدنی (تبریز)

8

شرکت هواپیمایی قشم ایر، ماهان ایر

فرودگاه بین‌المللی دبی

9

شرکت هواپیمایی قشم ایر، ماهان ایر

فرودگاه بین‌المللی مسقط

امکانات فرودگاه بین‌المللی قشم

وجود امکانات و فراهم کردن بستر آرامش علاوه بر کاهش استرس مسافران موجب گذشتن سریع‌تر زمان در صورت تأخیر پرواز می‌شود. در ادامه این بخش به بررسی امکانات این فرودگاه بین‌المللی می‌پردازیم.

 • پارکینگ‌: در مجاورت فرودگاه بین‌المللی قشم فضایی بزرگ به‌عنوان پارکینگ برای خودروهای مسافران قرار دارد. این پارکینگ از شرایط امنیتی مطلوبی برخوردار است. مسافران می‌توانند با رزرو پارکینگ برای یک سفر چندروزه خودروی خود را در این پارکینگ پارک کنند.
 • تاکسی: ازجمله مهم‌ترین امکانات و وسیله رفاهی موجود در فرودگاه بین‌المللی قشم می‌توان به تاکسی اشاره کرد. فرودگاه قشم مملو از تاکسی‌های لوکس و مدرن است که به‌صورت شبانه‌روزی آماده ارائه خدمات به مسافران و گردشگران هستند.

تاکسی های فرودگاه قشم

 • رستوران: یکی دیگر از امکانات فرودگاه قشم وجود یک رستوران زیبا با طراحی و معماری مدرن در بخش درونی فرودگاه است. وجود سالن غذاخوری و رستوران فرصتی مناسب برای فراموشی تأخیر در پرواز محسوب می‌شود.
 • کافی‌شاپ: کافی‌شاپ از جمله دیگر امکانات فرودگاه قشم محسوب می‌شود که بستر آرامش را قبل از پرواز برای گردشگران مهیا می‌کند. فضای زیبای کافی‌شاپ، تنوع بالای منوی کافی‌شاپ، سرو نوشیدنی‌ها و دسرهای باکیفیت ازجمله مزایای کافی‌شاپ فرودگاه بین‌المللی قشم محسوب می‌شود.
 • غرفه بانک و تبدیل ارز: یکی از کاربردی‌ترین بخش‌های این فرودگاه غرفه شعبه بانک و تبدیل ارز محسوب می‌شود. غرفه بانک و تبدیل ارز یکی از بهترین امکانات پروازهای خروجی فرودگاه قشم است. در این غرفه مسافران می‌توانند علاوه بر تبدیل ارز، وجه نقد دریافت کنند و یا ابهامات خود را در زمینهٔ سؤالات بانکی برطرف نمایند.
 •  اورژانس: پایگاه اورژانس از جمله مهم‌ترین و برترین بخش‌های فرودگاه بین‌المللی قشم است. در این پایگاه تمام امکانات لازم برای افراد سالمند، کودکان، افراد مبتلا به بیماری خاص و غیره فراهم است. مسافرانی که در حین پرواز تهوع را تجربه می‌کند؛ حتماً قبل از پرواز به این پایگاه مراجعه کنند.

اورژانس فرودگاه قشم

مراکز خرید قشم - لذت خرید در سفر به جزیره اقتصادی خلیج فارس!

 • فروشگاه خرید سوغات و صنایع‌دستی: صنایع‌دستی قشم از جمله بی‌نظیرترین سوغات‌های ایران عزیز است. اغلب گردشگران به‌منظور خرید سوغات، آشنایی بافرهنگ مردم قشم، گذشتن زمان در مواقع تأخیر هواپیما و تفریح حتماً از این غرفه مملو از صنایع‌دستی، کتاب، بدلیجات، سوغات‌های مخصوص قشم بازدید می‌کنند. امکانات فرودگاه قشم تنها محدود به موارد فوق نیست، بلکه از دیگر خدمات و امکانات این فرودگاه می‌توان به سرویس بهداشتی، خدمات بسته‌بندی بار، فروشگاه مواد غذایی، ایست بازرسی و غیره اشاره کرد.

فروشگاه فرودگاه قشم

از جمله ویژگی های خاص فرودگاه بین المللی قشم

 • قرار داشتن در مسیر A1 به عنوان یک راه هوایی بین المللی غرب خاورمیانه و اتصال آن به آسیا
 • بستر مناسب جهت جابجایی مسافر، ترانزیت بار، کترینگ و فروش سوخت به هواپیماهای عبوری
 • قابلیت ذخیره روزانه بیش از ۵٫۳ میلیون لیتر سوخت جهت سوختگیری هواپیماهای پهن پیکر
 • تجهیز فرودگاه به یکی از پیشرفته ترین خودروهای آتش نشانی فرودگاه های جهان، از نوع Panther 6X6 و دارای بالاترین استانداردهای خودروهای فرودگاهی در اروپا
 • برخورداری فرودگاه از کتگوری ۷ که در سال آینده با اضافه شدن یک دستگاه خودروی آتش نشانی پیشرفته دیگر، کتگوری فرودگاه از ۷ به ۹ ارتقا خواهد یافت.

فاصله فرودگاه قشم تا درگهان

اگر بپرسید مسافت قشم تا درگهان چقدر است؟ پاسخ این است، ۲۱کیلومتر . درگهان در قسمت جنوب قشم واقع شده است. فاصله فرودگاه تا بازار درگهان ۳۷ دقیقه و مسافت ۳۵ کیلومتر می‌باشد. بازار درگهان مهمترین و البته شناخته شده ترین بازار جزیره قشم بوده که بسیاری از افراد که قصد خرید عمده پوشاک را دارند به بازار درگهان مراجعه می نمایید.  فاصله قشم تا بازار درگهان 20 دقیقه است.

فاصله فرودگاه قشم تا درگهان

فاصله هوایی تهران تا قشم

سفر هوایی تهران تا قشم با فاصله  1072 کیلومتر معادل 666 مايل،  یک ساعت و 50 دقیقه طول می‌کشد. پس سفر با هواپیما بهترین گزینه برای رسیدن به این جزیره است چرا که زمان کمتری را در بر می‌گیرد. در صورتی که بلیط جزیره قشم را پیدا نکردید، می‌توانید به بندر عباس بروید و از آنجا با سوار شدن اتوبوس‌های دریایی راهی قشم شوید. بهتر است بدانید که ساعات کاری اتوبوس‌های دریایی مشخص و تعیین شده است. اما در صورتی که دریای طوفانی باشد، اتوبوس‌ها حرکت نمی‌کنند.

فاصله هوایی تهران تا قشم

آدرس فرودگاه قشم

داشتن آدرس و شماره تلفن فرودگاه بین‌المللی قشم از جمله مهم‌ترین اقدامات لازم قبل از شروع سفری بی‌نظیر و خاطره ساز است. گرچه نصب یک اپلیکیشن مسیریابی معتبر می‌تواند به یافتن آدرس فرودگاه قشم کمک کند، اما در ادامه این بخش لحظه آخر آدرس فرودگاه قشم را برای شما قرار داده است.

 • آدرس فرودگاه بین‌المللی قشم: استان هرمزگان، جزیره قشم، فرودگاه بین‌المللی قشم

سایت فرودگاه بین المللی قشم

سایت فرودگاه قشم به نشانی http://qeshmairport.ir است که شما گردشگران عزیز می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه نمایید. در سایت فرودگاه قشم تمامی پرواز ها ثبت شده و برای خرید آسان بلیط باید به آن مراجعه کرد. یکی از شرایط خوبی که این سایت فراهم کرده است این است که به شما تمامی اطلاعات در مورد قشم و فرودگاه بین المللی قشم جاهای تفریحی مراکز خرید و …. را به شما نشان می‌دهد.

کلام پایانی

فرودگاه بین‌المللی قشم یکی از فرودگاه‌های مهم ناحیه جنوبی کشور ایران است. روزانه و ماهانه در این فرودگاه پروازهای زیادی به مقصد دبی، عربستان، شیراز، اصفهان، تهران و غیره انجام می‌شود. مسافران در هر پرواز می‌توانند 437 کیلوگرم بار جابه‌جا کنند. این فرودگاه خصوصی دارای خدمات و امکانات کاربردی زیادی است. سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله با لحظه آخر همراه بودید، لطفاً نظرات خود را در زمینهٔ پروازهای فرودگاه قشم با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.7 از 5 | از 100 کاربر