فرودگاه آتاتورک

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/23
بازدید: 1564
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

آیا می‌دانستید تنها کشوری که در دنیا قسمتی از آن در قاره اروپا و قسمتی از آن در قاره آسیا قرار گرفته است، ترکیه است؟ در هر یک از این قسمت‌ها، یک فرودگاه بین‌المللی و حائز اهمیت به چشم می‌خورد. فرودگاه آتاتورک استانبول در قسمت اروپایی ترکیه واقع شده است. شما به کمک فرودگاه آتاتورک ترکیه راحت‌تر می‌توانید به اروپا و قسمت‌های اروپایی ترکیه راه یابید. به همین علت تردد مسافران در این فرودگاه بالا است‌.

فرودگاه آتاتورک ترکیه

معرفی فرودگاه آتاتورک ترکیه

از فرودگاه بین‌المللی آتاتورک به عنوان اصلی‌ترین فرودگاه بین‌المللی شهر استانبول یاد می‌شود. این فرودگاه همچنین بزرگ‌ترین فرودگاه از لحاظ تعداد مسافر در شهر استانبول به حساب می‌آید. قطب اصلی و مهم پروازهای خطوط هوایی ترکیش ایرلاین را همین فرودگاه آتاتورک ترکیه شکل می‌دهد که از سال ۲۰۱۹ به بعد، کاربردی اختصاصی پیدا کرد. فرودگاه آتاتورک تنها برای هواپیماهای باری، جت‌های تجاری، هوانوردی عمومی و تعمیر و نگهداری هواپیما به کار گرفته می‌شود. از طرفی دیگر، پروازهای تجاری مسافرین به فرودگاه جدید انتقال پیدا کرده است.

محبوب ترین تورهای ترکیه لحظه آخر کدامند؟

تاریخچه فرودگاه آتاتورک

از فرودگاه آتاتورک ترکیه، به عنوان اولین فرودگاه بین‌المللی ترکیه یاد می‌شود. ساخت آن به سال ۱۹۱۲ میلادی، معادل ۱۲۹۰ شمسی برمی‌گردد. در ابتدا ساخت این فرودگاه به منظور رسیدن به اهداف نظامی صورت گرفت. ساخت بخش مسافربری این فرودگاه از سال ۱۹۴۹ میلادی (۱۳۲۷ شمسی) آغاز شد‌. نام این فرودگاه، برگرفته از نام مصطفی کمال آتاتورک است. تردد مسافران و گردشگران این کشور در فرودگاه آتاتورک در پایان دهه ۹۰ میلادی به اوج خود رسیده بود. از این رو، دولت ترکیه تصمیم گرفت که فرودگاه آتاتورک را توسعه دهد و از آن، یک مجموعه لوکس و مجهز بسازد. این تغییر و تحولات، ۲۲ ماه زمان برد و ۳۰۶ میلیون دلار هزینه به دنبال داشت.

تاریخچه فرودگاه آتاتورک

امکانات فرودگاه آتاتورک

فرودگاه آتاتورک را می‌توان یازدهمین فرودگاه پرتردد جهان دانست. امکانات و تجهیزات موجود در این فرودگاه، محیطی دلنشین و آرامش‌بخش را برای گردشگران و مسافران خود فراهم کرده است. از سری امکانات موجود می‌توان به سالن‌های استراحت عمومی اشاره کرد. گاهی پیش می‌آید که مسافران دیروقت یا صبح خیلی زود به فرودگاه ورود پیدا می‌کنند یا اینکه توقف زیادی میان پروازهایشان دیده می‌شود. به دنبال آن افراد، نیازمند مکانی برای استراحت هستند. در فرودگاه آتاتورک استراحت‌گاه‌هایی خوب، باکیفیت و بهداشتی به چشم می‌خورد.

در محوطه فرودگاه، چندین سالن استراحت عمومی برای افراد تدارک دیده شده است‌. این سالن‌های استراحت عمومی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و شما به صورت ۲۴ ساعته می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. سرویس بهداشتی و حمام نیز در این سالن‌ها موجود است. برخی از این استراحت‌گاه‌ها خدمات زیادی را ارائه می‌دهند و امکان دارد که برای استفاده از آن‌ها مجبور به پرداخت هزینه شوید. البته سالن‌هایی را برای استراحت عمومی می‌توانید در فرودگاه پیدا کنید که برای استفاده از آن‌ها نیاز به پرداخت هزینه‌ای ندارید.

امکانات فرودگاه آتاتورک

هتل‌ های موجود فرودگاه

ترکیه، کشوری توریستی است و گردشگران و مسافران زیادی در این کشور در تردد هستند. دلایل زیادی سبب شده است که این کشور حائز اهمیت باشد. اول اینکه ترکیه از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار بوده و واسطه‌ای میان آسیا و اروپا است. دوم اینکه ترکیه جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. از این رو، امکانات زیادی را نیز فراهم کرده است تا افراد با سطح درآمد و سلیقه‌های متفاوت نیز بتوانند از این امکانات بهره‌مند شوند. جدای از استراحت‌گاه‌های موجود در فرودگاه، یک‌سری هتل نیز در محوطه یا اطراف فرودگاه آتاتورک دیده می‌شوند. این هتل‌ها به این منظور ساخته شده‌اند که اشخاصی که در استراحت‌گاه‌ها راحت نیستند، در آن‌ها به استراحت بپردازند.

هتل فرودگاه بین‌المللی آتاتورک

از اصلی‌ترین مزایای این هتل می‌توان به قرارگیری آن در محوطه فرودگاه اشاره کرد‌. در این صورت، شما برای سکونت گزیدن در این هتل، نیازی به تردد ندارید و در زمان شما صرفه‌جویی می‌شود. کافی است تنها کارت پرواز خود را نشان دهید تا به شما اجازه اقامت در این هتل داده شود. محاسبه هزینه سکونت شما در این هتل، به شکل ساعتی انجام می‌گیرد. در صورتی که سه ساعت در این هتل اقامت داشته باشید، هزینه‌ای در حدود ۹۰ تا ۱۱۰ یورو را باید بپردازید. هزینه دقیق آن، براساس اندازه و نوع اتاق تعیین می‌شود‌.

هتل فرودگاه بین‌المللی آتاتورک

هتل فرودگاه واو

هتل فرودگاه واو در محیط خود فرودگاه آتاتورک واقع نشده است. البته تنها پنج دقیقه زمان می‌برد تا از فرودگاه به این هتل برسید. لزومی به از پیش رزرو کردن برای این هتل دیده نمی‌شود. در بخش گیت B ترمینال پروازهای خارجی، هر یک ساعت و نیم یک‌بار یک اتوبوس قرار گرفته است تا افراد را به صورت رایگان تا این هتل فرودگاه همراهی کند.

امکانات رفاهی فرودگاه آتاتورک

از آنجایی که فرودگاه آتاتورک بسیار پرتردد است، این فرودگاه امکانات رفاهی زیادی را نیز برای افراد فراهم کرده است. اینترنت رایگان، صرافی ‌و خدمات ارزی، فروشگاه و مرکز خرید، کافه و رستوران و... نمونه‌هایی از این امکانات رفاهی هستند.

اینترنت رایگان

در کل محیط فرودگاه آتاتورک (درون همه سالن‌ها و استراحت‌گاه‌ها) در حدود دو ساعت وایفای پرسرعت و رایگان در اختیار شما قرار داده می‌شود. برای حجم آن محدودیتی در نظر گرفته نشده است. برقراری تماس یا ارسال پیام از طریق این اینترنت رایگان، امکان‌پذیر است.

امکانات رفاهی فرودگاه آتاتورک

دستگاه‌ های خودپرداز

به تعداد ۳۰ تا دستگاه خودپرداز در کل محیط فرودگاه قرار داده شده است. این دستگاه‌های خودپرداز به شکل ۲۴ ساعته در اختیار افراد قرار دارند.

صرافی و خدمات ارزی

در فرودگاه آتاتورک، شما می‌توانید حدود پنج صرافی و باجه تبدبل ارز را پیدا کنید‌. اگر مسافران و گردشگران در زمینه ارز نیازی به راهنمایی داشتند، می‌توانند از آن‌ها کمک بگیرند.

فروشگاه و مرکز خرید

در فرودگاه آتاتورک، تعدادی در حدود ۲۰ فروشگاه را می‌توان پیدا کرد که در آن‌ها محصولات و اجناس مختلف به فروش می‌رسند. به صورت ۲۴ ساعته امکان رفتن به این فروشگاه‌ها برای افراد فراهم است. همچنین در این فرودگاه‌ها مالیاتی برای اجناس در نظر گرفته نشده است. در این فروشگاه‌ها، شما می‌توانید هر نوع کالایی از سراسر دنیا را بدون اصافه شدن مالیات به آن، تهیه کنید.

فروشگاه و مرکز خرید فرودگاه اتاتورک

کافه و رستوران

در این فرودگاه، کافه و رستوران برندهای خاصی همچون استارباکس و گرین‌پورت به چشم می‌خورد. این کافه و رستوران‌ها، سلیقه جهانی را پوشش می‌دهند. در نزدیکی این برندها، رستوران‌ها و کافه‌هایی نیز دیده می‌شوند که غذا و منوی ترکی را در اختیار شما قرار می‌دهند و می‌توانید غذا و آشپزی محلی ترکیه را تجربه کنید.

اختلاف ساعت ایران و ترکیه -  از اختلاف ساعت ایران و ترکیه آگاه شوید، و ساعت ترکیه را مشاهده کنید.

آرایشگاه

طراحی و چینش امکانات فرودگاه آتاتورک به صورتی انجام گرفته است که شما را برای هر موقعیت اضطراری و مهمی آماده سازد. همچنین به همه نیازهای شما پاسخ دهد. به همین منظور، جدای از سایر خدمات رفاهی، دو سالن آرایشگاهی مجهز در این فرودگاه قرار داده شده است. در صورت نیاز، می‌توانید از خدمات آن بهره‌مند شوید.

درمانگاه و خدمات پزشکی

انواع خدمات اورژانسی پزشکی را شما می‌توانید در دو درمانگاه واقع در دو ترمینال، دریافت کنید. پس از این بابت هیچ نگرانی‌ نداشته باشید. شما می‌توانید به شکل ۲۴ ساعته از درمانگاه و خدمات پزشکی برخوردار شوید.  

درمانگاه فرودگاه اتاتورک

حمل و نقل به فرودگاه

افراد برای تردد بین فرودگاه و مقصد تعیین شده، نیازمند وسیله‌ای برای حمل‌و‌نقل خود و وسایلشان هستند. در نزدیکی فرودگاه می‌توان وسایل حمل‌و‌نقلی همچون تاکسی، مترو و اتوبوس را پیدا کرد که شما را تا مقصد برسانند. بستگی به خودتان دارد که کدام یک از آن‌ها را انتخاب کنید.

تاکسی

در فرودگاه آتاتورک تاکسی‌های زیادی دیده می‌شوند. این تاکسی‌ها، به شکل شبانه‌روزی فعالیت دارند. کرایه پرداختی شما، به صورت تاکسی متر محاسبه می‌گردد. اگر به شکل تخمینی بخواهیم محاسبه کنیم، برای رفتن از فرودگاه آتاتورک به میدان تقسیم، چیزی در حدود ۵۰ تا ۸۰ لیر را باید بپردازید‌.

حمل و نقل به فرودگاه اتاتورک

مترو

از دیگر امکانات خوب و ویژه فرودگاه آتاتورک، می‌توان به فاصله کم آن با مترو اشاره کرد. ایستگاه ینیکاپی روی خطM1A  به نسبت دیگر ایستگاه‌های مترو به فرودگاه نزدیک‌تر است. تنها کافی است چند دقیقه پیاده‌روی کنید تا خودتان را از محیط فرودگاه به این مترو برسانید. طراحی خطوط متروی استانبول به گونه‌ای انجام گرفته است که مترو از همه نقاط شهر می‌گذرد.

اتوبوس

مسافران همچنین می‌توانند از اتوبوس‌های مخصوصی که فرودگاه برای مسافران خود تدارک دیده است، استفاده کنند. این اتوبوس‌ها افراد را تا میدان تقسیم می‌رسانند. اتوبوس‌ها از ساعت ۴ صبح تا ۱ بامداد مشغول به فعالیت هستند‌. حرکت آن‌ها هر سی دقیقه، یک‌بار است.

اتوبوس فرودگاه اتاتورک

سخن پایانی

اگر به استانبول سفر کرده باشید، حتما در منطقه اروپایی و توریستی استانبول فرودگاهی به نام آتاتورک را دیده‌اید. در این فرودگاه، مسافران به راحتی به مراکز گردشگری و اصلی شهر دسترسی دارند. از فرودگاه آتاتورک به عنوان دروازه اصلی ورود گردشگران به استانبول یاد می‌شود‌. فاصله میان فرودگاه آتاتورک و مرکز شهر استانبول تنها ۲۴ کیلومتر است.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟ قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
بیشتر بخوانید
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
بیشتر بخوانید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4 از 5 | از 100 کاربر