کرمانشاه

استان کرمانشاه با وسعتی در حدود 24.434 کیلومتر مربع در میانه ضلع غربی کشور قرار گرفته است.

استان کرمانشاه از شمال به استان کردستان، از جنوب به استانهای لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود شده است.

استان کرمانشاه در سال 1375 دارای 11 شهرستان، 19 شهر، 24 بخش، 83 دهستان و 2793 آبادی دارای سکنه بوده است. شهر کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه میباشد و شهرستانهای این استان عبارتند از : اسلام‌ آباد غرب، پاوه، جوانرود، سر پل ذهاب، سنقر، صحنه، قصر شیرین، کرمانشاه، کنگاور، گیلان ‌غرب و هریس.

استان کرمانشاه ناحیه ‌ای کوهستانی است که بین فلات ایران و جلگه بین‌ النهرین قرار گرفته و سراسر آن را قله ‌ها و ارتفاعات سلسه کوه‌ های زاگرس پوشانده ‌اند و در محدوده این استان به صورت مجموعه ‌ای از رشته ‌کوه ‌های موازی پدیدار گشته که دشتهای مرتفع کوهستانی در میان آنها شکل گرفته و بستر گذرگاه ‌های مهم زاگرس را به وجود آورده است.

قدمت سکونت در محدوده استان فعلی کرمانشاه به هزاره قبل از میلاد میرسد در آثار سارگن - شاه اکد - که از سال 2048 تا 2030 قبل از میلاد بر جنوب بین النهرین فرمان رانده، از مردم زاگرس به عنوان (آریزان یاغی) یاد شده است.

به استناد کتیبه‌ های بابل، آشور و عیلام ساکنان دامنه‌ های زاگرس طوایفی به نامهای لولوبی، گوتی، مانایی، فایری، آموا و پارسوآ بوده ‌اند.

در خصوص اصل و نژاد این طوایف، نظرات متضادی ابراز شده است، طوایف آمادا و پارسوآ آریایی، و طوایف گوتی و کاسی نیز به احتمال زیاد آریایی ثبت شده ‌اند ولی محققان در آ‎ریایی بودن لولوبی ‌ها و مانایی‌ ها تردید دارند.

شهرستان کرمانشاه :

کرمانشاه یکی از باستانی ترین شهرهای ایران است که گفته می‌شود توسط طهمورث دیو بند - پادشاه افسانه‌ ای پیشدادیان - ساخته شده است. برخی از مورخین بنای آن را به بهرام پادشاه ساسانی نسبت میدهند.

مراکز دیدنی و تاریخی :

مقبره مولانا، شهر باستانی کامبادنه، کاروانسرای ماهیدشت، نقوش طاق بستان، ارتفاعات پررو، چال آباد، هوجیر، سر آب نیلوفر، غار پراو، غار آسنگران، غار تایله نو، غار رتیل، مسجد جامع کرمانشاه، مسجد حاج شهباز خان، مسجد دولتشاه، مسجد شاهزاده، مسجد عماد الدوله، تکیه معاون الملک

اسلام آباد غرب :

نام اسلام آباد غرب نخست (مندلی) بود. بعد حمله عربها، یکی از سرداران عرب به عمران و آبادی آن پرداخت و به مرور زمان به شهر (هارون آباد) معروف شد.

در سال 1309 هجری شمسی نام شهر به شاه ‌آباد غرب تغییر یافت. بعد از انقلاب اسلامی در سال 57، نام این شهرستان به اسلام آباد غرب تغییر داده شد. این شهر در روزگار صفویه به ویژه در زمان شاه عباس رونق یافت و کاروانسراهایی برای اقامت تجار، مسافران و زایران عتبات عالیات احداث شد. بعضی از بخشهای این شهرستان سابقه تاریخی دارند :

بخش ماهیدشت :

این بخش در دوره اشکانیان (نیستاه)‌ معروف بود و به دلیل آب و هوا و مراتع خوب، محل پرورش اسب جنگ آوران اشکانی بوده است. در زمان صفویه این ناحیه ماهیدشت نامیده شد و کاروانسرای شاه عباسی در آن بنا نهاده شد.

بخش کرند :

این بخش در دامنه کوهستان واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. بخش کرند در دوران داریوش هخامنشی از لحاظ داشتن مورخان، صنعتگران و آهنگران با ذوق، معروف بوده است.

مراکز دیدنی و تاریخی شهرستان کرمانشاه :

طاق گرا، کاروانسرای ‌اسلام آباد غرب، کوه نوا، مسجد ریجاب، مقبره ابودجاجه

پاوه (اورامانات) :

نام پاوه را به پاوه، سردار یزد گرد سوم ( آخرین شاهنشاه ساسانیان) منسوب میدانند که جهت جلب حمایت کردها روانه این منطقه گردید و مورد احترام اهالی قرار گرفت. بعدها به خاطر تجلیل از آن سردار، این ناحیه را پاوه نامیدند که در کتابهای عربی (فاوج) آمده است.

ظاهرا در محلی نزدیک پاوه که اکنون (جنگاه) گفته میشود مردم پاوه با سعد وقاص جنگیده ‌اند. همچنین ‌معنی کلمه اورامانات از اورتن (اورامان) نام یکی از سروده ‌های دین زرتشتیان - گرفته شده است.

مراکز دیدنی و تاریخی پاوه :

غار آهکی کلهرود، مسجد جامع پاوه

جوانرود همان محلی است که حمداله مستوفی در نزهه القلوب از آن به عنوان (الا نی)‌ نام برده است. مستوفی از الا نی یا جوانرود امروز به عنوان قصبه ‌ای معتبر با هوای خوش، آبهای روان، شکارگاه‌ های خوب و ناحیه ‌ای با محصولات غلات نام برده است.

در دوره شاه طهماسب صفوی جوانرود بیش از صد قریه داشته است و در اطراف آن قله ‌هایی وجود داشته است. این شهر در دوره افشاریه و تا اواخر دوره زندیه مورد توجه خاص حکمرانان بوده است.

حکومت جوانرود بعد از سال 1320 به یکی از بیک زادگان رستم بیک جاف واگذار شده بود. این شهر در حال حاضر بسیار آباد و توسعه یافته است و طبیعت و فضایی زیبا دارد که غار کاوات را یکی از مراکز دیدنی آن میباشد.

سر پل‌ذهاب :

سر پل ذهاب در نزدیکی ویرانه ‌های شهر قدیمی حلوان بنا شده و قلعه مخروبه ‌ای نیز در نزدیکی آن قرار دارد. سر پل ذهاب به عنوان دژ و پایگاه مرزی ایران بود که در زمان حمله عربها به ایران از بین رفته و آثاری از پایه‌ های آجری آن به جا مانده است.

در کتب تاریخی از این ناحیه به عنوان دژ و پایگاه مرزی ایران بود که در زمان حمله عربها به ایران از بین رفته و آثاری از پایه ‌های آجری آن به جا مانده است.

در کتب تاریخی از این ناحیه به عنوان (زهاو) مرکز ایالت حلوان نام برده شده است. کلمه ذهاب در لغت به معنی (آب مقطر، خوب و همچنین به معنی چشمه و منبع آب) آمده است.

ظاهرا به علت چشمه سارها و سراب ‌های فراوان، این شهر به ذهاب مشهور شده است. نام دیگر این ناحیه (سرپل) است که از نام پلی برروی رودخانه الوند در 12 کیلومتری ذهاب اخذ شده است. این پل در سال 1345 هجری ‌شمسی تخریب شده است.

مراکز دیدنی و تاریخی سر پل ذهاب :

کاروانسرای سر پل ذهاب، دکان داوود، نقش آتوبانی‌نی، چشمه آب گرم تنگ آب حمام

سنقر و کلیایی :

سنقر در لغت فارسی به معنی (پرنده) شکاری است. از قدمت دیرینه این شهر اطلاعات روشنی در دست نیست ولی در دوره سلجوقیان، امیران سنقر به نام (آقاسنقر) معروف بوده ‌اند.

گفته میشود که شهر سنقر در ابتدا یک اردوگاه مغولی بود که بعدها به شهر تبدیل شده است. در زمان فتحعلی شاه قاجار فرزند وی فتح‌اله میرزا به حکومت سنقر گماشته شد.

سپس این ناحیه با نواحی کنگاور، ملایر و تویسرکانی یکی شده یکی شه و تحت حکمفرمایی شاهزاده شیخعلی میرزا (پسر فتحعلی شاه) قرار گرفت.

در زمان ناصرالدین شاه سنقر و کلیایی ضمیمه اسد آباد شد. در حال حاضر شهرستان سنقر و کلیایی از نواحی جالب توجه و زیبای استان کرمانشاه است که در جلگه هموار و زیبایی واقع شده و اطراف آن را رودخانه، سبزه زار، باغات و بیشه زار فرا گرفته است و قله‌ های کوه‌ های آن تا اواخر تابستان از برف زمستانی میدرخشد.

مراکز دیدنی و تاریخی سنقر و کلیایی :

گور دخمه دربند، قلعه بزه رود صحنه

شهرستان صحنه :

شهرستان صحنه یکی دیگر از بخشهای شهرستان کرمانشاه بود که در سالهای اخیر به شهرستان مستقلی تبدیل شده است. محدوده این شهرستان نیز از نواحی قدیمی و تاریخی استان کرمانشاه است و آثار و بقایای ادوار گذشته در آن به جا مانده ‌اند.

مراکز دیدنی و تاریخی شهرستان صحنه :

مقبره صخره‌ ای کیکاووس، قلعه لا هجیر، قلعه مروان، پل خسروی، پل آجری میان راهان، پل نوژی وران، امامزاده عباسعلی، امامزاده محمود، امامزاده سید جلال الدین، زیارتگاه شوق علی

شهرستان قصر شیرین :

قصر شیرین از شهرهای بسیار قدیمی ایران میباشد. بنای این شهر به خسرو پرویز ساسانی منسوب است، این شهر در عصر هخامنشیان نیز آباد بوده است.

در اطراف شهر فعلی، ویرانه ‌های قصر شیرین کهنه باقی مانده که گفته میشود در زمان سلطنت خسرو پرویز، باغی وسیع با قصرهای دلپذیر و فرح انگیز بود و قصر زمستانی محبوبه او شیرین نیز در آن قرار داشته است.

افسانه معروف شیرین و فرهاد از نام این شهر اخذ شده است. پس از حمله عربها، قصر شیرین ویران گشت و تا سال 1270 هجری قمری مانند قصبه کوچکی باقی ماند.

در جنگ جهانی اول، قصر شیرین مرز سربازان دولتهای آلمان و عثمانها از یک طرف و روسیه و انگلستان از طرف دیگر بود. این شهر هم اکنون گسترش یافته و به شهری بزرگ و جذاب تبدیل شده است.

مراکز دیدنی و تاریخی قصر شیرین :

عمارت خسروی، کاخ هوش کوری، آتشکده چهار قاپی

شهرستان کنگاور :

کنگاور یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قدمت آن به دوره ساسانی میرسد. بعد از شکست ایران، عربها نام آن را قصرالصوص نامیدند. کنگاور به دلیل همجواری با معبد باستانی آناهیتا، اهمیت ویژه ‌ای داشته است.

این شهر تا زمان ساسانیان آباد بود، ولی پس از غلبه عربها ویران شده است. در حال حاضر آثار قلعه خرابه سنگی معبد آناهیتا در محله گچ کن آن باقی مانده است.

در این شهر، خسرو پرویز بر روی صفحه ‌ای، بنای ستون داری از گچ و آجر ساخته بود. یاقوت حموی در قرن هفتم هجری قمری نوشته است که ساختمانهای ساسانیان بیست ذرع از سطح زمین بلندتر است. شهر کنگاور به دلیل بقایای کاخ یا معبد آناهیتا شهرت ملی و جهانی دارد.

مراکز دیدنی و تاریخی کنگاور :

معبد آناهیتا، پل آجری کوچه، حمام حاج اصغر خان، حمام حسن خان، حمام بزرگ، قلعه ساری اصلان، چشمه عبدل، چشمه هندی آباد، چشمه صیفور، امامزاده سید جمال ‌الدین، امامزاده باقر، مسجد جامع، مسجد امامزاده کنگاور

شهرستان گیلان غرب :

شهرستان گیلان غرب از نواحی قدیمی استان کرمانشاه است که در نوشته ‌های تاریخی نیز به کرات از آن نامبرده شده است.

خرابه ‌های روستای گیلان در منتهی ‌الیه جنوب جلگه کرمانشاه بر سر راه کرمانشاه به بغداد قرار دارد. این خرابه ‌ها که به شکل تپه که به شکل تپه خودنمایی میکنند، احتمالا بناهایی بوده‌ اند که بنا به ضرورتهای دفاعی و امنیتی ساخته ساخته شده ‌اند.

در این تپه‌ ها آجرهای بزرگ به سبک بابلی و به تعداد زیاد پیدا شده که نشانه‌ هایی از قدمت تپه ‌ها هستند و احتمالا آتشکده‌ های بزرگ مربوط به مغ ‌ها بوده ‌اند که در دوره اشکانیان به یکی از خدایان محلی اختصاص داشته است. شهرستان گیلان غرب محل سکونت ایل بزرگ کلهر است و از گذشته ‌های دور، خوانین کلهر زمستانها در این منطقه به سر میبرند.

هرسین :

هرسین یکی از نواحی باستانی استان کرمانشاه میباشد. در این ناحیه آثاری از دوره ساسانی از جمله صفحه تراشیده کوه، حوض سنگی، ساعت آبی، طاق سنگی، پلکان سنگی، قلعه و آثاری دیگر باقی مانده است.

در دوره قاجاریه نیابت این محل با امین ‌الرعایا و فرزندان او بوده است. این ناحیه در سالهای اخیر به شهرستان تبدیل شده است.

مراکز دیدنی و تاریخی هرسین :

کاخ شاپور، صفه مادی، قلعه بیستون، ناحیه باستانی بیستون، شهر باستانی چمچال، کاروانسرای بیستون، پل خسرو، نقوش داریوش، مجسمه هرکول، نقش ولگش، صفحه تراشیده شده، شیر سنگی، نقش میتر یدات اشکانی، نقش گودرز دوم اشکانی، فراتاش، کتیبه وقف نامه شیخ علی خان زنگنه، پرستشگاه پارتی، غار تاریخی بیستون
امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز کرمانشاه
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
پاکدل 15 مرداد 1397
1
حیف کرمانشاه که با این فاجعه زلزله آسیب دید واقعا خیلی ناراحت کننده هست و بدتر از اون اینکه بهشون کمک نمی کنند
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.قدیمی ترین گنبد آجری ایران

غار بورنیک

زیبا ترین چشمه دنیا

کویر زیبای مصر

تجربه سفر به ایران از دیدگاه گاردین

کوچکترین هتل دنیا

جاذبه های توریستی ایران

بزرگ ترین دسته عزاداری جهان

جاذبه های دیدنی ایران در پاییز

هتل های لوکس ایران

خانه های کوچک در جهان

باغ های ایرانی

مکان های دیدنی مشهد

جاذبه های گردشگری مشهد

ماندگار ترین خانه های تهرانی

ثبت جهانی بیابان لوت

دریاچه مارمیشو

معروف ترین سوغاتی های ایران

بوستان مینیاتوری مشهد

ذوب شدن خیابان های هند در اثر گرما

اتاق خوابی میان کوسه ها

گردشگری رالی باس در جزیره کیش

ورود سرمایه‌گذاران گردشگری به کیش

برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به میزبانی کیش

پرواز کیش مسکو

در ۱۰ روز گذشته، ۵۰ هزار نفر از کیش بازدید کردند

سنت ‌های عجیب ازدواج

دریای برنجه

یلدا در فرهنگ ها مختلف

عمارت مسعودیه

کلیسای آنتوان مقدس

موزه بزرگ خراسان

آداب و رسوم عجیب و غریب

امام زاده هاشم

عمارت شاپوری شیراز

گردنه حیران

پارک ملت

تصاویر زیبا از رودخانه آمازون

پارک جمشیدیه

اولین هتل ایران

جنگل گیسوم

باغ شازده ماهان

لباس های بومی زنان ایران

شهر های ایران که یک چیزشان کمه

جاذبه های دیدنی ایران

نمک آبرود

شهر بدون کوچه در ایران

مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه

تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم

ایران ارزان ترین مقصد سفر در جهان

توصیه های انتظامی

مدارک لازم صدور گذرنامه

گواهینامه بین المللی

آدرس سفارتخانه ها

شرایط ارز مسافرتی

اطلاعات مفید هتل ها

نکات مفید

خدمات CIP

کشورهای بدون ویزا

اطلاعات سفارت ایران در کشورها

انتخاب صندلی هواپیما

سفر کم خرج در کیش

خرید بلیط تفریحات ارزان کیش

خرید بلیط تفریحات

راهنمای سفر به کویر

بهترین زمان سفر به مشهد

بهترین زمان سفر به قشم

سفر ارزان به مشهد

بهترین زمان سفر به کیش

شهر مشهد

بهترین زمان سفر به اصفهان

بهترین زمان سفر به تبریز

بهترین زمان سفر به شیراز

هزینه سفر به قشم

هزینه سفر به اصفهان

هزینه حمل و نقل در قشم

هزینه حمل و نقل در قشم

بهترین زمان سفر به کرالا

هزینه سفر به یزد

بهترین زمان سفر به شهرکرد

بهترین زمان سفر به چابهار

بهترین زمان سفر به همدان

هزینه سفر به چابهار

قیمت بلیط برج میلاد

آب و هوای سلمانشهر

بهترین زمان سفر به متل قو

آدرس ایران مال

هواشناسی ایران

سازمان هواشناسی

آب و هوای کیش

آب و هوای کاشان

قیمت هتل ترنج کیش

هواشناسی مشهد

ارتفاع برج میلاد

آب و هوای اصفهان

مرکز خرید بازار مروارید کیش

مرکز خرید سارینا کیش

مرکز تجاری کیش

دامون کیش

مرکز خرید ستاره قشم

بازار سنتی و قدیمی قشم

بازار بزرگ خلیج فارس قشم

مرکز خرید سیتی سنتر قشم

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

بازار فردوسی مشهد

بازار رضا مشهد

مجتمع تجاری،اقامتی ومسکونی آرمان مشهد

بازار زیتون کیش

بازار صفین کیش

بازار ونوس کیش

بازارچه حافظ کیش

بازار پارس خلیج

مرکز خرید مریم کیش

مرکز خرید پدیده کیش

مرکز خرید پردیس

میکا مال کیش

رویال مال کیش

مرکز خرید لاریسا مال

مرکز خرید پادنا

بازار مرجان کیش

بازار دیپلمات کیش

بازار هرمز

مرکز خرید پانیذ

مرکز خرید پروما

مرکز خرید آلتون

سیتی سنتر اصفهان

مرکز خرید آرمان مشهد

کیان سنتر مشهد

مرکز خرید لاله پارک تبریز

بازار وکیل

مرکز خرید مجتمع وصال مشهد

مرکز خرید خورشید مشهد

مرکز خرید زیست خاور مشهد

مرکز خرید ستاره قشم

مرکز خرید زمرد قشم

مجتمع تجاری ستاره جنوب

مرکز خرید مهستان کرج

مرکز خرید صفویه کاشان

مرکز خرید خلیج فارس شیراز

مرکز خرید کورش

مرکز خرید سانا

هایپراستار تهران

مرکر خرید پالادیوم تهران

بازار عربها کیش

بازار سنتی ایران مال

رستوران حافظیه کیش

رستوران پدیده کیش

رستوران فودلند کیش

رستوران بختیاری

رستوران شب های جزیره قشم

رستوران سنتی خوان بوم قشم

رستوران آبشار قشم

رستوران خاله قشم

رستوران پدیده شاندیز مشهد

مجتمع گردشگری بابا قدرت مشهد

رستوران باغ زیتون مشهد

رستوران برگاه ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد

رستوران میرمهنا کیش

رستوران پسران کریم

رستوران آیدین

رستوران پدیده البرز

خانه استیک دایان

رستوران شاندیز صفدری کیش

توتی فروتی

هایدا کیش

رستوران کوه نور کیش

رستوران سالود کیش

رویال استار کیش

رستوران بابا قدرت کیش

فود کورت دامون کیش

رستوران کوه سنگی

رستوران جوجه اناری

رستوران اکسین

رستوران هشتک

رستوران رویال استار

رستوران جمیل

بوف

رستوران انرژی کیش

رستوران قصر سفید

رستوران قلعه

رستوران شب نشین

رستوران سنتی شهریار

رستوران دلستان

رستوران نعیم

رستوران گازماخ

رستوران هفت خوان

رستوران آب و برق کیش

رستوران آسیاکلاسیک

رستوران اسپادانا کیش

رستوران باغ سالار مشهد

رستوران فانوس آبی مشهد

رستوران تشریفات مشهد

رستوران صوفی شیراز

رستوران عمارت شاپوری

رستوران اسپاخو

پنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری