جاذبه های گردشگری اصفهان

اصفهان یکی از بهترین و مهم ترین شهرهای پر جمعیت پس از مشهد می باشد که با وجود مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری زیاد سالیانه گردشگران داخلی و حتی خارجی زیادی را به خود جذب کرده است.این شهر پس از این که در دوران صفویان پایتخت ایران قرار گرفت پیشرفت های چشمگیری کرد که تا امروز شاهد ان ها هستیم. اصفهان به عنوان یک شهر باستانی با ابنیه و کاخ های قدیمی زیادی توانسته نقش مهمی در جذب توریست داشته باشد . در این جا به چند تا از زیباترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان می پردازیم.
سی و سه پل: سی و سه پل که در زمان قدیم ان را پل الله وردی خان می نامیدند یکی از بناهای بینظیر و جاذبه های گردشگری تور اصفهان است که در دوران حکومت صفویان ساخته شده است. سی و سه پل حدودا 320 مکتر طول و با عرض 15 متر طویل ترین پل دریاچه زاینده رود است که در سال 1006 هجری به دستور الله وردی خان شاه ان زمان ساخته شده است. ساختار اصلی این پل از مصالح ساده و ابتدایی اجر و سنگ طراحی شده که با توجه و بررسی معماری ان زمان این پل بسیار مدرن ساخته شده است. در زمان های قدیم پادشاهان جشن ها و مراسم های خاص خود را  در کنار این پل می گرفتند. برای نزدیک تر شدن و مشاهده ی این پل یک گذررگاه کوچک و مسقف با فاصله کمی از زاینده رود وجود دارد که با پیاده روی در ان مخصوصا به هنگام شب می توانید از چشم انداز زیبای این پل استفاده کنید. این اثر باستانی اخیرابه ثبت ملی رسید است.
منارجنبان: در واقع مقبره عمو عبدالله با یک بنای مرکزی و دو مناره کنار ان می باشد که عجیب ترین ویژگی این بنای تاریخی این است اگر یک مناره را تکان دهد مناره ی دیگر و همچنین بنای کلی تکان می خورد البته لاذم به ذکر است که در این 10 سال اخیر سازمان میراث فرهنگی اجازه این را نمی دهد که کسی داخل این مناره ها شود زیرا که هرچی از عمر این بنا می گذرد رو به تخریب است و تا به حال با مرمت متخصصین اسیب جدی ندیده است و جزو جالب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود.
کلیسای وانگ: در زمان قدیم ارامنه زیادی در اصفهان زندگی می کرده اند که این امر موجب ساخت کلیساهای زیادی در این شهر شده که معروف ترین ان ها کلیسای وانگ می باشد. این کلیسا در دوره صفویان زمان سلطنت شاه عباس دوم طراحی و ساخته شده است. کاشی کاری های خاص با نقاشی های جالب، تابلو های نقاشی اروپایی و نقاشی های حضرت مسیح از جلوه های ویژه ی این کلیسا می باشد.
چهل ستون: یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان چهل ستون که در زمان های قدیم ان را باغ جهان نما می نامیدند یک باغ بزرگ حدودا 70 هزار متر مربع است که در زمان شاه عباس اول ساخته شده است و در زمان شاه عباس دوم بسیار گسترش پیدا کرده زیرا که وی این باغ را محل برگزاری جشن ها و مهمانی های خود که مهمانان خارجی داشته قرار داده بود. یک عمارت بسیار بزرک و با شکوه وسط این باغ قرار دارد که زیبایی این باغ را چند برابر کرده است. در واقع تعداد ستون های موجود 20 عدد می باشد که با انعکاس ان ها به روی حوض مقابل عمارت دو برابر شده و ان را چهل ستون می نامند.
پل خواجو: این پل در زمان صفویان و شاه عباس دوم ساخته شده که در ان زمان بنایی را برای محل استقرار شاه عباس و خانواده وی به نام بیگربیکی ساخته اند. طاق های این پل مسقف نشانگرنقاشی های دوران صفوی می باشد که با ضرافت خاص و نقش های اصیل ایرانی جزو جاذبه های گردشگری اصفهان  می باشد.
عالی قاپو: این کاخ بسیار شیک و مجلل در دوران صفویان و به دستور شاه عباس اول طراحی و ساخته شده است. شاه عباس هنگامی که مهمانان خاص و ویژه ای داشته از ان ها در این کاخ پذیرایی می کرده است. به طور کلی این قصر 5 طبقه بوده که در زمان شاه عباس دوم در قسمت شاه نشین محلی بوده که در ان جا به تماشای مسابقه ی چوگان می نشستند. این کاخ در زمان خود جزو بناهای مدرن به حساب می امده که جایگاه ویژه ای در جاذبه های گردشگری اصفهان دارد.
مسجد شیخ لطف اله: این مسجد برای تجلیل از شیخ لطف اله که از عالمان مسلمان ان زمان بوده و به دعوت پادشاه به اصفهان امده ساخته شده است. این مسجد به دستور شاه عباس اول با معماری منحصر به فردی در ان زمان به دست استاد هنرمند محمدرضا اصفهانی طراحی و ساخته شده است.
 
گزارش مشکل
درج نظر