ثبت جهانی بیابان لوت

بیابان لوت یکی از جاذبه های دیدنی کشور ایران است که مورد توجه گردشگران جهانی قرار گرفته است. طبق موافقت نامه سازمان جهانی یونسکو پدیده های طبیعی و فرهنگی باید برای نسل های آینده ماندگار شوند و از آن ها محافظت به عمل آید. در سال های گذشته تلاش های بسیاری در جهت ثبت جهانی بیابان لوت توسط مسئولین ذیربط انجام شد.
پرونده مربوط به ثبت جهانی بیابان لوت در سال 2016 در یکی از جلسات کمیته میراث جهانی مورد بررسی قرار گرفت که بعد از انطباق دادن ویژگی ها و شرایط اثر با استانداردها ارزش های جهانی و مقایسه های صورت گرفته، سرانجام مراحل مربوط به ثبت جهانی بیابان لوت انجام شد و این جاذبه به عنوان نخستین "اثر طبیعی ایران" ثبت گشت. در فاصله زمانی سال های 1975 که ایران عضو کنوانسیون یونسکو شد، تا سال 1395 حدود 20 اثر فرهنگی به ثبت جهانی رسید ولی هیچ یک از آثار طبیعی به مرحله ثبت نرسیده بودند که سرانجام با همت مسئولان این مهم به حقیقت پیوست. 
از جمله ویژگی های منحصر به فرد کویر لوت می توان به دارا بودن مرتفع ترین و طولانی ترین یاردانگ ها، دارا بودن بلندترین تپه های ماسه ای، دارا بودن مرتفع ترین تل گزها و قرارگیری در گرم ترین مکان اشاره کرد که این ویژگی ها سبب شده تا گردشگران ترغیب شوند تا با تور کرمان از این منطقه حیرت انگیز دیدن کنند.
بعد از ثبت جهانی بیابان لوت در سازمان یونسکو برنامه ریزی های استراتژیک در جهت جذب توریست های جهانی در این منطقه و توسعه یافتن صنعت توریسم انجام شد، هم اکنون نیز تمهیداتی در این خصوص در دست عمل است. پس از ثبت جهانی این جاذبه، تعداد توریست هایی که با تور کویر برای بازدید از این منطقه زیبا اقدام نمودند تقریبا 2 برابر شده و همواره در حال افزایش است. تور کویر از جمله تورهایی است که در سال های اخیر مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. 
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر