سفارش طراحی المان برای میدان انقلاب

 مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران از سفارش طراحی المان میدان انقلاب در کنار اعلام فراخوان برای طراحی نماد حجمی این میدان خبر داد.

عیسی علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: در میدان انقلاب گنبدی با ارتفاع چهار متر وجود دارد که با توجه به حضور مترو، در نظر گرفتن این ارتفاع در طراحی المان این میدان اجتناب ناپذیر است که این موضوع طراحی نماد حجمی در آن محل را کمی پیچیده می کند.

وی افزود: فراخوانی برای طراحی المان این میدان انجام شد و هفت اثر انتخاب و داوری شد اما داوران بر روی دو موضوع بحث داشتند؛ نخست اینکه آیا طرح انتخاب شده قابلیت اجرا بر روی گنبد را دارد؟ و در مرحله بعد آیا طرح با تغییر یا بدون تغییر در این میدان اجرایی می‌شود؟

وی ادامه داد: نهایتا در آخرین جلسه با موضوع پیگیری طراحی المان میدان انقلاب، مقرر شد در کنار فراخوان طراحی المان، سفارش طراحی را نیز در دستور کار قرار دهیم و در مرحله بعد تصمیم‌گیری کنیم که از کدام طرح در مرحله اجراء استفاده کنیم.

علیزاده در خصوص تاخیر در اجرای این پروژه گفت: المان قبلی این میدان از ابعاد هنری ویژه‌ای برخوردار نبود بر همین اساس باید با گذاشتن وقت لازم المان مناسب این میدان مرکزی پایتخت طراحی شود؛ این میدان یک پروسه 10 ساله دارد اما امیدواریم با طی کردن مراحل پایانی طراحی عملیات اجرایی را به زودی آغاز کنیم.

به نقل از ایسنا، ساخت و نصب نماد قدیمی میدان انقلاب به سال 1361 برمی‌گردد که "ایرج اسکندری" هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز این نماد را طراحی کرد و "فریدون صدیقی" هنرمند مجسمه‌ساز و فرزند ابوالحسن‌خان صدیقی مجسمه‌ساز شهیر ایرانی آن را ساخت. این نماد بعد از 25 سال، تابستان سال 86 به دنبال ساخت ایستگاه انقلاب در خط چهار مترو، از جایگاه‌اش برداشته شد. قرار بود بعد از اتمام عملیات عمرانی، دوباره این نماد به میدان بازگردانده شود ولی ایستگاه متروی میدان انقلاب افتتاح شد و هیچ نمادی در میدان نصب نشد و آن نماد جای خود را به گنبدی مسطح داد که مداوم خود را محصور در تبلیغات می‌بیند.

مجسمه نماد میدان انقلاب که با شروع ساخت خط چهار مترو از این میدان برداشته شده بود، پس از انجام زیباسازی به میدان بازگردانده ولی وعده قرارگیری آن بر روی گنبد وسط میدان محقق نشد و نماد قدیمی میدان انقلاب به ضلع غربی میدان برده شد. نماد این میدان سال‌هاست که بلاتکلیف است و منتظر نهایی شدن طرحی که به گفته مسئولان شهری در شان این میدان باشد مانده است؛ تاکنون دو مرحله فراخوان طراحی المان توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران اعلام شده است و در آخر نیز صحبت از سفارش طراحی مجدد برای این میدان پر رفت‌وآمد پایتخت می شود.

منبع:ایسنا
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور مشهد از تبریز 23 آذر 99
2 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
اسطوره بیستون
23 آذر - 25 آذر

تور کیش 14 و 15 و 21 آذر 99
5 شب
تابان تابان
کاسپین کاسپین
ندا پرواز
14 آذر - 26 آذر

تور کیش از اصفهان 21 آذر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
21 آذر - 24 آذر

تور کیش 14 و 15 آذر 99
4 شب
معراج معراج
کاسپین کاسپین
آرشین پرواز
15 آذر - 19 آذر

تور مشهد 15 آذر 99
2 شب
وارش وارش
وارش وارش
اسطوره بیستون
17 آذر - 19 آذر

تور قشم 21 آذر 99
5 شب
معراج معراج
معراج معراج
گردشگر زمان
21 آذر - 26 آذر

تور چابهار 15 و 17 آذر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
فرجام پرواز کیان
17 آذر - 20 آذر

تور کیش 15 و 16 آذر 99
3 شب
تابان تابان
ساها ساها
قصر شایان
16 آذر - 19 آذر

تور کیش از ساری 17 آذر 99
3 شب
وارش وارش
وارش وارش
اسطوره بیستون
17 آذر - 20 آذر

تور کیش 17 و 18 آذر 99
3 شب
ساها ساها
کیش ا ... کیش ایر
قصر شایان
17 آذر - 21 آذر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما