موزه مشروطه

در ضلع غربی بازار بزرگ تبریز وارد محله قدیمی راسته کوچه که می شوید موزه مشروطه با معماری خاص دوره قاجار رو به رو می شوید که زیبایی آن چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. با وارد شدن در این خانه ابتدا حیاطی با درختان و حوض خانه ای زیبا رو به رو می شوید و درب ورودی این بنا با مجسمه دو مرد برزگ تاریخ باقر خان و ستار خان شما را به داخل دعوت می کنند.
 
 
موزه مشروطه با نور گیر ها ، معماری منحصر به فرد ، ستون ها ، سر ستون های با گچ بری های زیبا ، در های منبت کاری شده ، ارسی ها و دیگر ویژه گی های این ساختمان آن را بسیار دیدنی کرده است. زیر زمین خانه مشروطه در تبریز به کتابخانه و پژوهشکده اختصاص داده اند که 500 جلد کتاب که تقریبا 300 جلد آن درباره مشروطه خواهان و دیگر کتاب ها در زمینه هنر و تاریخ می باشد.
خانه مشروطه دو طبقه می باشد که طبقه اول آن شش اتاق و سرسرا ساخته شده است و در طبقه دوم این ساختمان یک سالن بزرگ 54 متری و شش اتاق در سرسرا دیده می شود.
تزیینات داخلی موزه مشروطه با شیشه های رنگی و آینه ها طراحی و ساخته شده است که در هنگام برخورد نور خورشید به به این پنجره ها طیف نوری زیبایی درون مجموعه تشکیل می شود ، زیبا ترین قسمت این موزه مشروطه اتاق های طبقه دوم می باشد که مشرف به حیاط و با پنجره های مشبک و رنگی رنگی زیبایی منحصر به فردی به این خانه داده است. در دهه هفتاد سازمان میراث فرهنگی اقداماتی برای مرمت و بازسازی انجام شد و در سال 1357 برای نشان دادن وقایع مشروطیت و نمایش اسناد تاریخی برای بازدید عموم بازگشایی شد.
 
 
مهم ترین آثار موزه مشروطه از قبیل فرش مشروطه ، سلاح کمری ستارخان ، وسیله های شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه می باشد. همچنین پله ای مجللی که طبقه اول را به طبقه دوم متصل می کند در اطرافش عکس های مربوط به مشروطه قرار دارد که بازدید کنندگان را به اتاق های بزرگ هدایت می کند.
اتاق گوشواره ای در موزه مشروطه قرار دارد که عکس های زنان و نمایش تندیس های زنان که در جنبش مشروطه نقش داشته اند اختصاص داده اند که سر گذشت زینب پاشا و تلدی ززی که لباس رزممردانه به تن کرده اند و در کنار تفنگدارن ستارخان به نمایش گذاشته اند.
 
 
بهترین زمان سفر به تبریز و بازدید از موزه مشروطه اواخر بهار و تابستان می باشد که هوای مطلوب تری دارد زیرا در فصل زمستان و بارش برف برای تفریح و گردش کمی سخت می شود.
نشانی موزه مشروطه تبریز : تبریز ، راسته کوچه ( خیابان شهید مطهری ) ، رو به رو مسجد جامع 
روز های بازدید : همه روزه بجز دوشنبه ها و تعطیلات رسمی از ساعت 8 الی 0 باز و پذیرای بازدید کنندگان می باشد.
قیمت بلیط : 15 هزار تومان
شماره تماس : 5228285-0411 ، 5227952-0411
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور قشم 5 و 6 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر آریا
5 مهر - 9 مهر

تور کیش تعطیلات 15 و 16 و 17 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
کاخ سپید ملل
16 مهر - 20 مهر

تور کیش 3 مهر 99
3 شب
تابان تابان
وارش وارش
قصر شایان
3 مهر - 6 مهر

تور کیش 4 مهر 99
2 شب
تابان تابان
کیش ا ... کیش ایر
گردشگر زمان
4 مهر - 6 مهر

تور قشم 5 مهر 99
2 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
معراج گشت
5 مهر - 7 مهر

کیش 4 مهر 99
2 شب
وارش وارش
زاگرس زاگرس
آذربال ایرانیان
4 مهر - 6 مهر

تور مشهد 5 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
گردشگر زمان
5 مهر - 8 مهر

تور کیش 8 و 9 مهر 99
3 شب
وارش وارش
وارش وارش
افق بال فرشتگان
8 مهر - 12 مهر

تور کیش 5 و 6 و 7 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
5 مهر - 10 مهر

تور قشم 27 مهر 99
5 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
27 مهر - 2 آبان
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما