امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به خانه مردم شناسی

خانه مردم شناسی

خانه مردم شناسی بنایی با قدمت 200 سال در قدیمی ترین محله کیش سفین قدیم واقع گردیده است. این خانه در زمینی به مساحت هزار و دویست متر مربع در سال های دور با سبک معماری کاملا بومی که دارای دو حیاط یک حیاط خانوادگی و یک حیاط مجلسی و با 15 اتاق خواب طراحی و بنا شده بود.در ادامه این مطلب با لحظه آخر همراه شوید و با این خانه زیبا بشتر بدانید و آشنا شوید.
 
 
این خانه نشانه از اصالت مردمان کیش و مهمان نوازی آنان می باشد که با هدف معرفی آداب و رسوم ، فرهنگ ، صنایع دستی ، تاریخ و معیشت بومی های کیش و به منظور اشتغال زایی و توسعه گردشگری برای جزیره زیبای کیش به خانه مردم شناسی تبدیل گردیده است که گردشگران زیادی به خصوص توریست های خارجی را به خود جلب کرده است که از دیدن این بنای زیبا لذت و خاطره زیبایی را برای خود می سازند.
مالک این بنا تاجری ثروتمند به نام حاج عبدالله بن شاهین که خانه را از سه نسل قبل از خود به ارث بورده بود ، مالک این خانه شخصی معروف و صاحب یکی از بزرگ ترین لنج های بادبانی زمان خود که در رشته نجاری و لنج سازی مهارت زیادی داشتند و در سن 80 سالگی از دنیا رفتند.
ان خانه زیبا پس از کسب اجازه از صاحبش و گرفتن جواز لازم از منطقه آزاد کیش در سال 1393 با هدف اشتغال زایی ، معرفی فرهنگ ، صنایع دستی ، آداب و رسوم ، معیشت و تاریخ مردم کیش به خانه مردم شناسی تبدیل گردید و اتاق های این خانه را با حفظ معماری و مصالح بوم آور بازسازی و تداعی کننده زندگی مردم 80 سال پیش این جزیره را نشان می دهد.
 
 
در این خانه می توانید به صورت زنده زندگی و کار یومیان قدیمی کیش را ببینید و اطلاعات زیادی کسب نمایید ، در این خانه ابزار های مختلفی از قبیل وسایل ماهیگیری ، پخت و پز ، صید مروارید ، محل نگهداری خرما و تهیه شیره خرما را از نزدیک مشاهده نمایید همچنین برای تامین آب آشامیدنی دو حلقه چاه در معرض دید بازدید کنندگان قرار داده اند.
این خانه دارای دو حیاط می باشد که حیاط مجلسی آن یک درب مخصوص و به اتاق تابستان نشین و زمستان نشین برای مهمان های نا محرم و غریبه ساخته و حیاط دیگر حیاط خانواده برای اعضای خانواده و محل زندگی افراد خانواده که به اتاق های زمستان نشین ، اتاق تابستان نشین ، مکتب خانه ، آشپزخانه ، اتاق خواب ها ، اتاق مهمان زن ، انبار علوفه ، انبار خرما ، محل نگهداری گاو و گوسفند و ی حلقه چاه قرار داشت که درب ورود مخصوص اعضای خانواده در آن قسمت تعبیه شده است.
تعدا اتاق های خانه مردم شناسی 15 اتاق که شامل : اتاق زمستانی ، اتاق مهمان مرد ، انبار خرما ، انبار شیره خرما ، مکتب خانه ، اتاق خواب ، حجله ، اتاق مهمان زن ، آشپزخانه و اتاق زمستانی می باشد.
 
 
نژاد مردمان کیش سومری ، نوردیک ، سیاه پوست ، سامی و سفید پوست می باشند.
اگر با تور کیش به این جزیره زیبا سفر می کنید حتما یک نیم روز را برای بازدید از خانه مردم شناسی کیش بگذارید مطمون باشید از دیدن آن پشیمان نخواهید شد ، به این خانه رفته و از هنر نمایی هنر های زن های این جزیره دیدن و بذت ببرید و بگذارید روی دستانتان نقش های زیبا با حنا بکشند و حتما غذا ، شیرینی و نان محلی آن را امتحان کنید.
 
 
درج نظر

تورهای داخلی

تور کیش 8 آبان
3 شب
تابان تابان
آتا آتا
الیما گشت
8 آبان - 11 آبان

تور کیش 30 مهر
2 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
آسمان پرستاره کیش
30 مهر - 2 آبان

تور کیش 30 مهر
4 شب
تابان تابان
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
30 مهر - 4 آبان

تور مشهد مهر 1400
5 شب
زاگرس زاگرس
کارون کارون
آرامش سفر ماندگار
2 آبان - 7 آبان

تور کیش مهر و آبان 1400
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
تابان تابان
قصر شایان
26 مهر - 3 آبان

تور کیش آبان 1400
3 شب
تابان تابان
کیش ا ... کیش ایر
قصر شایان
5 آبان - 8 آبان

تور قشم آبان 1400
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
فرجام پرواز کیان
5 آبان - 10 آبان

تور کیش آبان 1400
3 شب
آتا آتا
تابان تابان
قصر آریا
5 آبان - 10 آبان

تور مشهد 26 مهر
4 شب
تابان تابان
وارش وارش
فرجام پرواز کیان
26 مهر - 30 مهر

تور زمینی قشم آبان 1400
3 شب
قطار ... قطار کویر
قطار ... قطار کویر
فرجام پرواز کیان
6 آبان - 13 آبان