"امیرمجاهد" سر پا می‌ماند؟

 «اگر به من وام کم‌بهره بدهند که بتوانم از عهده مرمت بنا بر بیایم با کمال میل این کار را انجام می‌دهم.»

به نقل ازایسنا منطقه خوزستان این صحبت‌های مالک یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان خوزستان است؛ بنایی که به گفته کارشناسان میراث فرهنگی 60 درصد آن به خاطر بی‌توجهی متولیان امر تخریب شده است.

خانه بهبهانی (قلعه امیرمجاهد) از بناهای تاریخی رامهرمز است. این قلعه در زمان استقرار و سلطه خوانین بختیاری (امیرمجاهد بختیاری) در منطقه رامهرمز در اواخر قاجار ساخته شد و به شماره ثبت ۳۷۷۱ (12 شهریور 1308) در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

این بنا توسط یکی از خوانین پرنفوذ ایل بختیاری به نام امیرمجاهد بختیاری که کوچک‌ترین فرزند حسین‌قلی‌خان و برادر علی‌قلی‌خان سردار اسعد بود احداث شد و به همین دلیل قلعه امیرمجاهد نامیده می‌شود. این بنا در شهریور ۱۳۲۰ خورشیدی توسط طاهر بهبهانی جهت سکونت خریداری شد و به همین دلیل که مالک کنونی آن آقای بهبهانی است به این نام نیز شهرت دارد.

خانه بهبهانی در انتهای باغی ساخته شده که از انواع درختان از قبیل نخل، پرتقال و گل و گیاه پوشیده شده است. از ویژگی‌های قلعه امیرمجاهد نوع معماری آن است که منحصر به دوره قاجار است.

میراث فرهنگی اجازه مرمت را به من نداد

اردشیر بهبهانی، مالک خانه تاریخی بهبهانی، اظهار کرد: من تا سال 80 در این بنا زندگی می‌کردم. آباد و سرپا بود. هر وقت جایی از آن دچار مشکل می‌شد بلافاصله آن را مرمت می‌کردم. اما میراث فرهنگی مدام به من وعده و وعید می‌داد و از من خواست تا آن را مرمت نکنم اما خودشان هم هیچ کاری برای بنا نکردند. بعد هم که بنا پایین آمد من مجددا تصمیم گرفتم شخصا بنا را مرمت کنم اما میراث فرهنگی به من اجازه این کار را نداد.

او ادامه داد: وقتی افشین حیدری مدیر میراث فرهنگی وقت شد از من خواست که تغییر کاربری بدهم و برای این منظور پیگیر کارهای آن بودم اما فقط من را سر دواندند. تا زمانی که خودم روی بنا نظارت داشتم هیچ وقت اجازه ندادم بنا به این روز برسد.

بهبهانی توضیح داد: متاسفانه مسوولان مربوطه فقط حرف می‌زنند. آخرین باری که من به سازمان میراث فرهنگی استان مراجعه کردم معاون میراث فرهنگی استان، به من اعلام کرد که دیگر برای خانه‌هایی که مالک خصوصی دارند نمی‌توانیم ارزش افزوده بگذاریم.

مالک خانه تاریخی بهبهانی ادامه داد: اگر به من یک وام کم بهره بدهند که بتوانم از عهده مرمت آن بر بیایم با کمال میل این کار را انجام می‌دهم. هر مدیری که به اداره میراث استان آمد سلیقه‌ای عمل کرد و موجب ضرر رسیدن به ما شد. من در این بنا به دنیا آمدم و عاشق این بنا هستم اما واقعا توانایی مالی برای مرمت این بنا را ندارم. هر بار هر طور که اداره میراث فرهنگی از من کمک می‌خواست من آماده بودم اما کم‌کاری اصلی از سوی آن‌ها بود و هیچ همکاری از طرف آن‌ها با من نشده است.

60 در صد بنا تخریب شده است

منصور معتمدی، مسؤول انجمن دوستداران رامهرمز، در این باره اظهار کرد: خانه بهبهانی جزو آثار ثبت ملی کشور است و یکی از زیباترین و کم‌نظیرترین آثار تاریخی خوزستان به شمار می‌آید. الان تقریبا چیزی از این بنای تاریخی باقی نمانده و روند تخریب آن از سال 81 آغاز شد.

او ادامه داد: از سال 81 ما مصاحبه کردیم. نامه‌نگاری کردیم و بارها و بارها به سازمان میراث فرهنگی استان مراجعه کردیم اما هیچ اتفاقی نیفتاد.

این دوستدار میراث فرهنگی توضیح داد: هر کاری که از عهده یک NGO برآید را ما برای خانه بهبهانی انجام دادیم و بارها جلساتی را در این باره برگزار کردیم. هر دو مدیر کل قبلی از این بنا دیدن کردند اما هیچ اتفاقی نیفتاد و هر چه تلاش کردیم به نتیجه‌ای نرسیدیم.

او ادامه داد: فقط در دوره ریاست پرویز پورفرخی یک بار روی فونداسیون آن کار کردند اما آن را رها کردند و تاکنون هیچ کاری برای آن انجام نشده است.

معتمدی با بیان این که شش سال است که روند تخریب بنا آغاز شده و وضعیت آن اسف‌بار است خاطرنشان کرد: 60 درصد بنا بر اثر بارندگی‌ها، عوامل جوی و مهم‌تر از همه بی‌توجهی سازمان میراث فرهنگی به این بنای ارزشمند از بین رفته است. ما سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان را مقصر اصلی می‌دانیم چراکه اگر این بنا در یک شهر بزرگ واقع شده بود به این راحتی رها نمی‌شد.

وی اظهار کرد: از مدیر کل جدید استدعا داریم این بنا را نجات دهد. این فقط خواسته انجمن ما نیست بلکه همه مردم رامهرمز خواستار رسیدگی به این بنای ارزشمند هستند.

مسؤول انجمن دوستداران رامهرمز گفت: مالک بنا نیز چندین بار به معاونت حفظ و احیا مراجعه کرده‌اند و اجازه و اختیارات بنا را به میراث داده‌اند و حتی برای مرمت مشارکتی آن نیز موافق بود اما کاری برای آن انجام نشد.

عدم پیگری مالک دلیل توقف مرمت خانه بهبهانی

این در حالی است که عاطفه رشنویی، معاون میراث فرهنگی خوزستان، گفت: عمارت بهبهانی مشهور به عمارت امیرمجاهد سال 85 در دو دوره مرمت شد. بعد از این دو دوره معمولا در بناهای تاریخی که مالک خصوصی دارند باید طبق تفاهم این اتفاق بیفتد. یعنی قسمتی سهم آورده مالک و قسمتی سهم آورده میراث فرهنگی است.

او گفت: ما مالک را راهنمایی کردیم که یا خودت به عنوان بخش خصوصی ورود پیدا کن یا کسی را به عنوان سرمایه‌گذار بخش خصوصی قرار بده تا از شما حمایت کند و سپس به صندوق حفظ احیا و تسهیلاتش یا توسعه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی مراجعه کن و این کار را انجام بده و با همکاری میراث فرهنگی مرمت را انجام بده و پس از آن بنا را به کاربری عام المنفعه تبدیل کن که توجیه اقتصادی نیز داشته باشد. توقف پروژه خانه بهبهانی به این دلیل بود که مالک کارهایی را که باید خودش انجام می‌داد را پیگیری نکرد.

وی توضیح داد: در سال جاری تفاهم‌نامه‌ای با مالک بنا منعقد شده که در قالب این تفاهم‌نامه 50 درصد هزینه مرمت را میراث فرهنگی و 50 درصد را مالک بپردازد.

رشنویی با اشاره به این تفاهم‌نامه تصریح کرد: این تفاهم‌نامه به این معنی نیست که اگر هزینه مرمت یک بنا یک میلیارد می‌شود میراث فرهنگی در آغاز مرمت 500 میلیون تومان از سهم 50 درصدش را بیاورد و تقدیم کند بلکه این موضوع به این معنا است که این کار در قالب مشارکتی بین میراث فرهنگی و مالک انجام شود .

او اضافه کرد: هدف میراث فرهنگی حفظ و نگه‌داری این گونه بناهای تاریخی است و تا جایی که سقف اعتباری به میراث فرهنگی اجازه دهد هم به بناها کمک می‌کند و از آن‌ها حمایت می‌کند.

معاون میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به وضعیت فعلی خانه بهبهانی اظهار کرد: بنایی که خالی از سکنه شود و به سمت متروکه شدن برود دستخوش تخریب و آسیب‌های زیادی می‌شود و این تنها وظیفه میراث فرهنگی نیست. وقتی شما مالک یک بنا هستند وظیفه دارید خانه‌تان را حفاظت کنید و بعد از میراث کمک بگیرید. میراث فرهنگی در سال جاری به ما کمک می‌کند تا از محل اعتبارات ابلاغی و استانی در رفع خطر و حفاظت آن کارگاه برگزار کنیم.

منبع:ایسنا
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 31 شهریور99
2 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
سیف گشت
31 شهریور - 2 مهر

تور کیش 31 شهریور 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
قصر آریا
31 شهریور - 3 مهر

تور قشم 11 مهر 99 ( اقساطی)
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
پیام توسعه صبا
11 مهر - 14 مهر

تور مشهد 12 مهر 99 ویژه اربعین
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
ندا پرواز
12 مهر - 16 مهر

تور قشم 11 و 12 و 13 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
قصر شایان
11 مهر - 16 مهر

تور کیش 31 شهریور 99
3 شب
معراج معراج
وارش وارش
معراج گشت
31 شهریور - 3 مهر

تور کیش 31 شهریور 99
2 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
31 شهریور - 2 مهر

تور کیش ویژه هتل های پنج ستاره 31 شهریور 99
2 شب
معراج معراج
وارش وارش
معراج گشت
31 شهریور - 2 مهر

تور زمینی مشهد 6 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
معراج گشت
6 مهر - 10 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما