ویزای بین ایران و روسیه لغو شد

📅 بروزرسانی : ۲۳ تیر ۱۴۰۰ بازدید : 1071

به تازگی صحبت هایی میان ایران و روسیه و امضای "برنامه اجرایی اقدام مشترک برای لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان دو کشور" انجام شده است. از آن جایی که برای افرادی که بین این دو کشور قصد سفر دارند ابهاماتی به وجود آمده است ما در این مقاله تصمیم گرفتیم به شرح این موضوع بپردازیم. در صورتی که قصد سفر بین دو کشور را دارید بهتر است از جزئیات صحبت ها پیرامون ویزای بین ایران و روسیه آگاه شوید.

جزئیات لغو ویزای بین ایران و روسیه

لیلا اژدری، مدیر کل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی در جلسه برنامه اقدام اجرایی مشترک لغو روادید گروهی حضور داشت در این مورد چنین گفته است: هشتم فرودین سال ۱۳۹۶ برابر با ۲۸ مارچ ۲۰۱۷ موافقت‌ نامه‌ای بین دولت جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه در زمینه لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان دو کشور توسط وزرای امور خارجه امضا شد. در همان موافقت‌ نامه اشاره شده برای اجرایی شدن، باید یک برنامه اجرایی نوشته شود. قرار بود این برنامه یک ماه بعد نوشته شود که البته انجام شد، اما چون موضوع پیچیده بود و دو طرف سخت‌گیر بودند، این برنامه رفت و برگشت زیادی داشت؛ ما سال ۲۰۱۸ آن را آماده کرده بودیم، اما طرفین به برخی کلمات، مفاهیم و فرآیندها شک، شبهه و اعتراض وارد کردند. در نهایت این برنامه مهرماه سال ۱۳۹۹ (2020 میلادی) آماده شد. قرار بود وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای امضا به روسیه سفر کند که با اوج گرفتن ویروس کرونا، دولت روسیه امضای این برنامه را به تعویق انداخت تا این‌که هفته گذشته با سفر آقای مونسان به روسیه، برنامه اجرایی اقدام مشترک لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان ایرانی و روسی امضا شد.
او در ادامه صحبت هایش این گونه گفت: "اجرای برنامه اقدام مشترکِ لغو روادید سفرهای گروهی ایران و روسیه برای دوره زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ اعتبار دارد که قابل تمدید به دوره‌های مشابه است. علاوه‌ بر این، با نامه رسمی از سوی وزارت امور خارجه دو کشور، برنامه اجرایی امکان اصلاح دارد".

 

لغو ویزای روسیه

 


بر اساس صحبت های مدیر کل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی این چنین برداشت می شود که از لحاظ قانونی برای به اجرا درآمدن لغو روادید سفرهای گروهی، لازم است که بین وزارت خارجه دو کشور یادداشت دیگری انجام شود. در واقع، یک ماه پس از وصول این یادداشت است که روادید برای سفرهای گروهی شهروندان ایرانی و روسی لغو خواهد شد.

عدم لغو ویزای انفرادی بین روسیه و ایران

همچنین طبق صحبت های ایشان مشخص شد که در موافقت نامه ایران و روسیه، ویزای انفرادی لغو نشده است. یعنی به این صورت که اگر شخصی قصد سفر شخصی را میان این دو کشور داشته باشد برای اخذ ویزا باید به سفارتخانه مراجعه کند. در آن جا هزینه مورد نظر را پرداخت کرده و مدارک لازم را ارائه دهد تا ویزای خود را دریافت کند. همچنین اگر شخصی قصد سفر به صورت گروهی یا با تور را دارد می تواند به آژانس های مربوطه مراجعه کند. پس از اعلام نام فرد توسط این آژانس ها و قرار گیری در فهرست گروهی مسافران، ویزا برای شخص مورد نظر لغو خواهد شد.

حذف بخشی از هزینه ویزا برای سفر گروهی

در مورد موضوع "حذف بخشی از هزینه ویزا برای سفر گروهی"، لیلا اژدری اشاره کرد که: "فکر می‌کنم هزینه ویزای روسیه در حال حاضر ۸۵ یورو باشد، ممکن است مثلا فقط ۱۰ یورو از آن دریافت شود. البته جزییات هزینه ویزا هنوز مشخص نشده و این ‌ها مواردی است که در کمیته ‌های فنی دو کشور بررسی می‌شود. حتی در صحبت ‌های وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و طرف روس تاکید شد که جزییات لغو رواید گروهی به کمیته‌ های فنی واگذار شود. ممکن است وزارت خارجه هم نظری داشته باشد، به هر حال هزینه ی آن را سفارتخانه ‌ها دریافت می‌کنند و کمیته‌های فنی دو کشور درباره آن تصمیم می‌گیرند".

 

ویزای روسیه

 

تکذیب موضوع لغو ویزای گروهی بین ایران و روسیه از سال ۹۶

لیلا اژدری در خصوص موضوع برقرای لغو ویزای گروهی بین ایران و روسیه از سال ۹۶ و عدم اقدام موثر وزارت میراث فرهنگی در این خصوص، بر امضای دو سند رسمی برای لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان توسط وزرای امور خارجه دو کشور این چنین گفت:
"در همان موافقت ‌نامه اصلی در دو ماده اشاره مستقیم شده که از طریق تدوین برنامه اقدام مشترک، لغو روادید سفرهای گروهی به اجرا گذاشته می‌شود. در ماده سه این موافقت ‌نامه مشخصا آمده که «مراجع ذی‌صلاحِ طرفین، نمونه‌های مدارک معتبر مسافرتی را از طریق مجاری دیپلماتیک حداکثر تا ۳۰ روز پس از امضای موافقت ‌نامه مبادله خواهند کرد.» در ماده چهار نیز آمده که «مراجع ذی‌صلاحِ طرفین، یکدیگر را در خصوص مدارک معتبر مسافرتی جدید یا تغییر مدارک معتبر مسافرتی موجود مطلع کرده و نمونه‌های جدید یا تغییر یافته از طریق مجاری دیپلماتیک، ۳۰ روز قبل از صدور یا اعتبار ارسال خواهد شد. طرفین، فهرست نهاد های مسئول برای اجرای این موافقت‌ نامه را که از این به بعد مرجع هماهنگ‌کننده نامیده می‌ شود و همچنین تغییرات و متمم‌ های مربوط به این فهرست ‌ها از طریق مجاری دیپلماتیک را مبادله خواهند کرد". 

ضمانت اجرا و تمایل دولت روسیه برای لغو روادید سفرهای گروهی

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی در ارتباط با ایهامات درباره ضمانت اجرا، اراده و تمایل دولت روسیه برای لغو ویزای سفرهای گروهی، با توجه با توجه به صحبت های برخی مقامات وزارت امور خارجه روسیه، این گونه توضیح داد:
"این موافقت ‌نامه را وزارت امور خارجه روسیه امضا کرده است. از طرفی، آژانس گردشگری فدرال روسیه، یک آژانس دولتی است و بخش خصوصی نیست و زیر نظر وزارت توسعه اقتصادی روسیه فعالیت می‌کند، پس ما با بخش خصوصی طرف نیستیم. نه موافقت ‌نامه اصلی بین بخش خصوصی دو کشور امضا شده و نه برنامه اقدام مشترک. از سوی دیگر، خانم «دوگوزووا» که طرف امضای آقای مونسان در برنامه اجرایی اقدام مشترک بود، بالاترین مقام گردشگری روسیه را به‌لحاظ دولتی به عهده دارد".

عدم شمول تمامی آژانس های مسافرتی برای این موافقت نامه

لیلا اژدری در ادامه صحبت هایش در خصوص "عدم شمول تمامی آژانس ‌های مسافرتی برای این موافقت‌ نامه" این چنین تصریح کرد که: 
این موافقت ‌نامه برای همه آژانس‌ ها نیست. قرار است ما و دولت روسیه تعدادی دفاتر خدمات مسافرتی و تورگردان را معرفی کنیم که این اتفاق در سال ۲۰۱۸ رخ داد. هم ‌زمان با جام جهانی فوتبال در روسیه، ۶۸ دفتر را معرفی کردیم، روسیه هم قصد داشت آژانس‌ های خود را معرفی کند. طبق موافقت‌نامه‌ای که در سطح وزرای امور خارجه دو کشور امضا شده است، ما موظفیم هر سال فهرست آژانس ‌های معتبر را که مدنظر است و می‌توانند با طرف روس تبادل گردشگر داشته باشند معرفی کنیم. بنابراین همه آژانس ‌ها نمی‌توانند لغو روادید سفرهای گروهی داشته باشند، تنها آژانس ‌هایی که مورد تایید وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران و طرف روس هستند، چنین امکانی را دارند.

تاثیرات لغو روادید گروهی بر بازار سفر در ایران روسیه

اژدری در ارتباط با تاثیرات لغو روادید گروهی بر بازار سفر در ایران روسیه، این گونه نظر خود را ارائه داد: "فکر می‌کنم تعداد زیادی گردشگر روس در ایران داشته باشیم. مطالعات بازار نشان داده روس‌ها به سفرهای ماجراجویانه و مقاصد ناشناخته و اکوتوریستی علاقه‌ مندند. تعدادی از آژانس  ‌داران روس که اخیرا با حمایت یک شرکت هواپیمایی ایرانی به کشورمان سفر کرده بودند نیز این حرف را تایید کرده‌اند. سفر آن‌ها در رسانه ‌های روسیه بازخورد خوبی داشت، حتی در دیدار با آقای مونسان در مسکو، از اشتیاق‌ شان برای اجرای تور در ایران صحبت کردند"
اژدری همچنین بسته بودن مرزها به روی گردشگران خارجی را بزرگترین مانع اجرای توافق نامه دانست. بنابراین اظهار کرد که در حال تلاش برای متقاعد کردن ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا برای بازگشایی مرزها با رعایت پروتکل های مشخص حداقل برای گردشگران خارجی هستیم. او در مورد زمان اجرایی شدن ویزای سفرهای گروهی نیز چنین عنوان کرد: " پس از اعلام وصول یادداشت وزارت امور خارجه دو کشور که البته زمانی که در روسیه بودم، آقای سفیر به همکارانشان در تهران تاکید کردند یادداشت تفاهم را سریع ‌تر ارسال کنند".

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/news/23926-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D9%84%D8%BA%D9%88-%D8%B4%D8%AF

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به ویزای بین ایران و روسیه لغو شد