بلندترین آبشار های جهان

زمان مطالعه : 4 دقیقه

آبشارها یکی از زیباترین مناظری هستند که طبیعت با دست خود آن ها را طراحی و نقاشی کرده و باعث شگفتی آدمی شده است. آبشارهای زیادی در سطح دنیا وجود دارد که همه آن ها در نوع خود بسیار زیبا و بی مثال هستند، اما در این بین برخی خصوصیات مانند ارتفاع و یا پهنای آبشارها باعث شده با هم تفاوت هایی پیدا کنند. ما در این متن بلندترین آبشارهای جهان را انتخاب کرده و قصد داریم آنها را به شما معرفی کنیم. بدون شک رفتن به محلی که این آبشارها واقعند و تماشای آن ها قادر است حسی بی نظیر در وجودتان ایجاد کند. پس ادامه این متن را مطالعه کنید و اطلاعات خود را در مورد بلندترین آبشارهای دنیا افزایش دهید.

 

زیباترین آبشار جهان

 

آبشار ایگواسو

یکی از بلندترین آبشارهای جهان آبشار ایگواسو است. این آبشار در مرز دو کشور آرژانتین و بزریل و در راستای رودی به همین یعنی رود ایگواسو نام قرار گرفته است. تا سال 1541 این آبشار در جنگل های آمازون پنهان بود اما یک جهانگرد اسپانیایی به نام آلوار د واکا آن را کشف و به جهانیان معرفی کرد. وجه تسمیه نام این آبشار به شکل ظاهری آن بر می گردد. ایگواسو در زبان یکی از قبیله های بزریلی به معنای آب بزرگ است و از آنجایی که این آبشار نیز حدود 2.7 کیلومتر وسعت دارد و در مجموع 257 آبشار در آن دیده می شود به این آبشار ایگواسو می گویند.
ارتفاع هر یک از آبشارهایی که در مجموعه آبشار ایگواسو وجود دارد متفاوت بوده و شما می توانید از آبشارهایی که ارتفاعی برابر 30 متر دارند تا آبشاهایی که ارتفاعی برابر 82 متر دارند در ایگاسو مشاهده کنید. 
حدود دو سوم از این آبشار در کشور آرژانتین و یک سوم آن در کشور بزریل واقع شده است و اگر دوست دارید به تماشای آن بروید بهتر است به خاک بزریل وارد شوید. این آبشار نعلی شکل است و تماشای ابهت و عظمت آن برای بسیاری از گردشگران و مسافران در نوع خود بسیار جالب توجه است. حتی زمانی که در فاصله دوری از آن قرار گرفته و آب هایی که با خروش و قدرت فراوان به پایین می ریزند نگاه می کنید شاید اولین فکری که به ذهنتان خطور کند ستایش خدایی است که در نهایت زیبایی و خلاقیت همه چیز را خلق کرده است.
در مجموعه آبشار ایگواسو، یک آبشار منحصر به فرد به نام گلوی شیطان وجود دارد که به شکل نعل اسب است و حدود 82 متر ارتفاع و 700 متر عرض دارد. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهایی است که می توانید در ایگواسو مشاهده کنید. اما موردی که باعث شده آبشار ایگواسو بسیار خاص و بی نظیر به نظر آید وسعت و پهنای آن است. پهنای این آبشار سه برابر آبشارهای نیاگارا و ویکتوریا عنوان شده و به همین دلیل ایگواسو توانسته لقب طولانی ترین آبشار در دنیا را به خود اختصاص دهد. 
ضمنا در اطراف این آبشار چندین پارک ملی وجود دارد که به ثبت جهانی نیز رسیده اند. حضور ایگواسو در این منطقه باعث رشد انواع متفاوتی از درختان و گیاهان شده و به همین واسطه حیات وحش نیز از تنوع بسیار خوبی برخوردار است. چنانچه دوست دارید این آبشار را زمانی که آب زیادی در آن جریان دارد مشاهده کنید بهتر است در ماه های پر بارش سال یعنی از نوامبر تا مارس به بازدید از آن بروید.

 

آبشار ایگواسو

 

آبشار ویکتوریا

از دیگر آبشارهای بلند در دنیا آبشار ویکتوریا است. این آبشار نیز در سال 1855 میلادی توسط دیوید لیوینگستن که یک کاشف مشهور اسکاتلندی بود کشف شد. وقتی دیوید لیوینگستن این آبشار را کشف کرد به افتخار ملکه ویکتوریا که ملکه پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند بود، آن را ویکتوریا نامید. 
آبشار ویکتوریا در جنوب قاره آفریقا و بر روی رودخانه ای به نام رودخانه زامبزی قرار دارد و برای دیدن آن باید به مرز دو کشور زامبیا و زیمباوه مراجعه کنید. وقتی به بازدید آبشار ویکتوریا بروید باید منتظر دیدن آبشاری باشید که حدود 1700 متر عرض دارد و ارتفاع آن حدود 108 متر برآورد شده است. وقتی قطرات آب از بالا به سمت پایین حرکت می کنند و به اطراف پراکنده می شوند تا ارتفاع 400 متری اوج می گیرند و این تنها یکی از خصوصیات منحصر به فرد این آبشار عنوان شده است. 
از دیگر زیبایی هایی که قطرات آب در این آبشار خالق آن هستند می توان به پدیده رنگین کمان در شب اشاره کرد. وقتی ماه در پر نورترین حالت خود قرار دارد از برخورد نور ماه با قطرات آب این پدیده ایجاد می شود و صحنه ای بسیار زیبا و تماشایی به وجود می آورد. پس برای دیدن این منظره بسیار جذاب سعی کنید دیدار از آبشار ویکتوریا را در شب از دست ندهید.
بومیان این منطقه به آبشار ویکتوریا، موسی اوآ تونیا می گویند؛ موسی اوآ تونیا به معنی مه خروشان است. اگر می خواهید زمانی به بازدید این آبشار بروید که از شدت غرش آب کاسته شده است بهتر است ماه های سپتامبر تا دسامبر را برای رفتن به آن انتخاب کنید؛ زیرا سطح رودخانه زامبزی کم شده و می توان اغلب نقاط را به صورت پیاده طی نمود.
اگر دوست ندارید تنها به دیدن این آبشار قناعت کنید می توانید از تفریحاتی که امکانات آن در اطراف این آبشار به خوبی فراهم شده است استفاده کنید. از جمله این تفریحات می توان به رفتینگ، شنا در استخر شیطان، قایق رانی و بانجی جامپینگ اشاره کرد. کسانی که دوست دارند نمای هوایی آبشار ویکتوریا را نیز مشاهده کنند می توانند با پرداخت هزینه ای سوار بر هلی کوپتر شده و از بالا نیز زیبایی و عظمت ویکتوریا را به چشم ببینند. برای رفتن به آبشار ویکتوریا بهتر است اواخر ماه اگوست را انتخاب کنید؛ زیرا هم خطر بیماری مالاریا کمتر است و هم اینکه به دلیل کاهش پرتاب قطرات آب راحت تر می توان خود آبشار را مشاهده کرد.

 

آبشار ویکتوریا

 

آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا یکی دیگر از زیباترین و بلندترین آبشارهایی سطح کره زمین است و سالانه میلیون ها نفر به کشور کانادا سفر می کنند تا از این آبشار دیدنی و منحصر به فرد بازدید کنند. این آبشار نیز در مرز دو کشور ایالات متحده آمریکا و کشور کانادا واقع بوده و یکی از مقاصد گردشگری کشور کانادا به شمار می رود. نیاگارا در زبان مردمان بومی این منطقه به معنای صدای رعد آساست و از سه آبشار آمریکایی، کانادایی و تور یا نقاب عروس تشکیل شده است.
آبشار نعل اسبی که به آن آبشار کانادایی نیز گفته می شود ارتفاعی برابر 50 متر داشته و قسمت عمده آبشار نیگارا را تشکیل می دهد. آبشار آمریکایی در ایالت نیویورک واقع بوده و ارتفاع ثابتی را نمی توان برای آن در عنوان کرد. بلندترین آبشار در این قسمت 34 متر ارتفاع و کوتاه ترین آبشار نیز حدود 21 متر ارتفاع دارد. آبشار نقاب عروس و یا تور عروس نیز در نیویورک واقع شده و طولی برابر 24 متر دارد. در گذشته این آبشار را با نام های لونت و آیریس نیز می خوانند. این آبشار شکل خاصی نداشته و آب به صورت مستقیم از بالا به سمت پایین حرکت می کند.
 اگر به آبشاری که در قسمت کانادایی نیاگارا قرار گرفته است سفر کنید اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند شدت خروش و جریان آب است. شدت ریزش آب در آبشار نعلی اسبی یا آبشار کانادایی نیاگارا از آبشار آمریکایی بیشتر است و به همین دلیل گردشگران بیشتری سعی می کنند از این قسمت از آبشار نیاگارا، یعنی آبشار کانادایی، دیدن کنند.
اگر دوست ندارید تنها به تماشای این آبشار و زیبایی هایی که در آن پنهان شده است بسنده کنید می توانید از تفریحاتی که امکانات آن در آبشار نیاگارا برای شما فراهم شده است استفاده کنید. از جمله این تفریحات می توان به قایق سواری، قدم زدن در قسمت حاشیه ای آبشار، شنا کردن، عکاسی، رفتن به رستوران های موجود در اطراف آبشار، زیپ لاین، پرواز با هلی کوپتر و گشت زنی در شب اشاره کرد.
یکی از زیباترین مناظری که می توان در آبشار نیاگارا می توان مشاهده کرد رنگین کمان ها هستند و برای ساختن رنگین کمان نیز حضور آب و نور خورشید کافی به نظر می رسد. در آبشار نیاگارا قطرات آب به اندازه کافی وجود دارد و هنگامی که نور خورشید به این قطرات برخورد می کند رنگین کمان هایی بسیار زیبا و چشم نواز ایجاد خواهند شد. این اتفاق نیز در نوع یکی از بی نظیرترین و جذاب ترین صحنه هایی است که می توان در آبشار نیاگارا تماشا کرد.
البته جدای از تمامی مواردی که در مورد آن اشاره کردیم جاهای دیدنی زیادی نیز اطراف این آبشار وجود دارد که از جمله آنها می توان به موزه هنر، پارک نیاگارا، گرداب ریپیدز، موزه وکس، جزیره گوت و مه بین آبشار اشاره کرد.

 

آبشار نیاگارا

 

آبشار آنجل

آبشار آنجل بلندترین آبشار دنیاست و ارتفاع آن به نزدیک 1000متر نیز می رسد. این آبشار در کشور ونزوئلا و در میان جنگل های پارک ملی کانایما قرار گرفته است. به دلیل موقعیت این آبشار، آنجل تا دهه 1930 ناشناخته باقی مانده بود و زمانی که دولت ونزوئلا در پی گم شدن یک هواپیما در این منطقه شروع به گشت زنی کرد این آبشار نیز کشف شد.
اولین کسی که توانست این آبشار را کشف کند یک کاوشگر اهل آمریکا به نام جیمی آنجل بود. این فرد در طی اتفاقی که برای او در این منطقه افتاد این آبشار را پیدا و به همین دلیل نام وی برای این آبشار انتخاب شد. نقطه ای که آبشار آنجل از آن خارج می شود شکافی است که در نزدیکی قله کوهستان آیاآنتی پویی قرار گرفته و آب مورد نیاز آن نیز از طریق بارش هایی تامین می شود که در این منطقه اتفاق می افتد. از آنجایی که در کشور ونزوئلا بارش باران بسیار زیاد است در نتیجه آبشار آنجل هیچ گاه رنگ خشکی را به خود نمی بیند. 
البته در فصول خشک سال که از میزان بارش ها کاسته می شود میزان آب آبشار آنجل نیز به طبع آن کم خواهد شد اما به طور کامل خشک نمی شود. تماشای آبشاری که از ارتفاع زیادی به سمت پایین سرازیر می شود تنها یکی از جذابیت هایی است که با رفتن به آبشار آنجل می توان مشاهده کرد. طبیعتی که اطراف این آبشار و منطقه کوهستانی آن وجود دارد از دیگر مناظر و صحنه هایی است که توصیه می کنیم حتما از آن دیدن کنید.
از جمله تفریحاتی آبشار آنجل می توان به صخره نوردی، پرش از ارتفاع، بندبازی، قایق سواری و غیره اشاره کرد. طبیعت بکری که اطراف این آبشار وجود دارد نیز خود به تنهایی می تواند یکی از جذابیت های بازدید از آبشار آنجل باشد. اگر به دنبال کشف سرزمین هایی بکر و دست نخورده هستید این آبشار می تواند این موارد را در اختیار شما قرار دهد.
یکی از تفریحات آنجل رفتن به پارک ملی کانایما است. وسعت این پارک به اندازه وسعت کشور بلژیک است و 550 گونه پرنده و 500 نوع گیاه ارکیده در آن رشد می کند. افرادی که به حوزه جانورشناسی و گیاهشناسی علاقه زیادی دارند رفتن به پارک می تواند برایشان بسیار جذاب و تماشایی به نظر آید.
بهترین زمانی که می توان برای رفتن به آبشار آنجل پیشنهاد کرد بین ماه های می و نوامبر است. در بازه زمانی بین ماه های دسامبر و آپریل معمولا میزان بارشی که در این منطقه مشاهده می شود بسیار کم بوده و به علت تبخیر آب در اثرگرمای هوا، از حجم آب سرازیر شده از آبشار آنجل کاسته شده و با اینکه آبشارها هنوز هم فعالند اما به باریکه های کم جانی از آب تبدیل می شوند.

 

آبشار آنجل

 

 آبشار کایتر

آبشار کایتر یکی دیگر از بلندترین آبشارهای جهان است و بر سر راه رود پوتارو قرار گرفته است. این رود در میان جنگل های آمازون راه خود را در پیش گرفته و به سمت جلو حرکت می کند و در نهایت از آبشار کایتر به پایین فرو می ریزد. ارتفاع این آبشار حدود 226 متر است و آب سرازیر شده از آن به سمت حوضچه ای که در زیر آن قرار دارد می ریزد. از جمله نکات مثبت این آبشار وجود مه غلیظ اطراف آن است.
میزان آبی که از این آبشار از بالا به سمت پایین حرکت می کند باعث شده که این آبشار به بزرگ ترین آبشار تک شاخه ای در دنیا تبدیل شود. از دیگر مواردی که می توان در مورد این آبشار به آن اشاره کرد رقابتی است که بین آبشار کایتر و آبشار نیگارا وجود دارد. آبشار کایتر 4 برابر بیشتر از آبشار نیگارا ارتفاع دارد و این همان مساله ای است که باعث شده گردشگران و توریست ها برای رفتن به این آبشار و تماشای آن سر از پا نشناخته و هیجان زیادی داشته باشند.
تماشای حجم وسیعی از آب که از بالا در حال فرو ریختن به سمت پایین است می تواند به عنوان هیجان انگیزترین و توصیف ناپذیرترین صحنه ای باشد که شما در تمام طول عمر خود موفق به دیدن آن شده اید. در سفر به این آبشار دوربین عکاسی تان را با خود به همراه ببرید تا بتوانید از تمام مناظر موجود عکسبرداری کرده و آرشیو عکس هایتان را با زیباترین عکس ها و تصاویر پر کنید.

 

 آبشار کایتر

 

آبشار نیل آبی

یکی دیگر از بلندترین آبشارهای جهان آبشار نیلی آبی است. آبشار نیلی آبی در کشور اتیوپی و در رودخانه بلو نیل یا همان نیل آبی قرار گرفته است. مردم محلی این منطقه آبشار نیلی آبی را تیس آبای صدا می کردند که به معنای دود عظیم است.
آبشار نیل آبی در قسمت بالایی از رودخانه قرار گرفته و با دریاچه تانا نیز حدود 30 کیلومتر فاصله دارد. این آبشار از چهار آبشار کوچکتر تشکیل شده که به طور معمول در فصل هایی که میزان بارش کم باشد این آبشارها نیز کم آب می شوند. در فصولی که میزان بارش ماهانه زیاد است ممکن است عرض این مجموعه آبشار به 400 متر نیز برسد. ارتفاع آبشار نیل آبی حدود40 متر گزارش شده است.
علاوه بر تماشای این آبشار می توانید به بازدید از اولین پل سنگی ساخته در کشور اتیوپی نیز بروید. این پل در فاصله بسیار کمی از رود پایین دست آبشار واقع شده است. طبیعت بسیار زیبایی که جاری شدن رود نیلی آبی در این منطقه به وجود آورده از دیگر جذابیت هایی است که هر گردشگر و طبیعت دوستی را به سمت خود فرا می خواند. شما نیز اگر دوست دارید آبشار نیل آبی و مناظر سرسبز اطراف آن را تماشا کنید حتما برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید.
نکته ای که خوب است در مورد این آبشار بدانید به قدرت آب رودخانه نیل آبی بر می گردد. برخی افراد، آبشار نیلی آبی را یکی از خطرناک ترین آبشارهای جهان می دانند. قدرت آبی که در نیل آبی به سمت جلو حرکت می کند به اندازه ای است که باعث انحراف شما خواهد شد و این موضوع ممکن است گاهی اواقت خطرناک ظاهر شود.

 

آبشار نیل آبی

 

آبشار دتیان

آبشار دتیان که به آن آبشار بان گیونک هم گفته می شود از نظر عرض و وسعت اولین آبشار در قاره آسیا و دومین آبشار در این کره خاکی است. این آبشار در مرز دو کشور چین و ویتنام قرار گرفته و اصلی ترین قسمت آن در جنوب کشور پین واقع شده است و تنها چند آبشار و نهر کوچک از آبشار دتیان در خاک کشور ویتنام قرار دارد. 
آبشار دتیان از بالای سه صخره که ارتفاع آنها از سطح زمین 120 متر است با شتاب و خروشی باورنکردنی به سمت پایین سرازیر می شود و در فصل هایی که میزان بارش زیاد اتفاق می افتد قدرت پرتاب آب به سمت پایین نیز افزایش پیدا می کند. زمان هایی که حجم آب آبشار دتیان زیاد است عرض آن تا 208 نیز خواهد رسید.
بهترین زمانی که برای بازدید از این آبشار می توان پیشنهاد کرد بین ماه های نوامبر تا آوریل است؛ معمولا در این دو ماه میزان آب به بالاترین حد خود خواهد رسید. در این بازه زمانی طبیعت بسیار زیبا و جذاب به نظر آمده و چشم اندازهایی در مقابلتان پدیدار می شود که چشم از دیدن آنها سیر نخواهد شد. قایق سواری کردن از جمله تفریحات آبشار دتیان است. شنا کردن در این منطقه ممنوع اعلام شده اما گردشگران می توانند سوار بر قایق شده و به نزدیک لبه های آبشار بروند.
چنانچه تمایل داشته باشید چند روزی را نزدیک به آبشار دتیان اقامت کنید می توانید به هتل هایی که اطراف این آبشار ساخته شده است مراجعه کرده و هر روز به تماشای این آبشار بروید. علاوه بر هتل، چندین رستوران و کافه نیز اطراف آبشار دتیان وجود دارد.
مورد دیگری که باعث افزایش جذابیت این آبشار شده است جنگل ها و مناظر سبز اطراف آن است. علاوه بر تماشای این آبشار زیبا و خیره کننده می توانید در جنگل های زیبای اطراف دتیان نیز قدم بگذارید و خاطره ای بسیار زیبا با حضور در آبشار برای خود بسازید.

 

آبشار دتیان

 

آبشار گولفوس

آبشار گولفوس یا آبشار طلایی از جمله آبشارهای بسیار با شکوه و زیبای کشور ایسلند است و چشم انداز و منظره ای بسیار زیبا در برابر چشمان شما به نمایش می گذارد. نه تنها این آبشار بلکه مناطقی که اطراف آن قرار گرفته اند در نوع خود بسیار زیبا و منحصر به فرد ظاهر شده و افرادی که دوست دارند در حین سفرهای خود به جاهای بکر و دنج بروند آبشار گولفوس می تواند آن ها بهترین گزینه و پیشنهاد به شمار رود.
این آبشار سر راه رودخانه ای به نام رودخانه سفید یا ویتا قرار گرفته که از جمله آبشارهای پلکانی موجود در جهان به شمار می رود. ارتفاع این آبشار حدود 32 متر است و ارتفاع صخره هایی که اطراف آن قرار گرفته اند نیز به 70 متر می رسد. رفتن بر روی این صخره ها، مناظر و چشم اندازهایی بسیار حیرت آور و زیبا در اختیار بیننده قرار می دهد. اگر هوا ابری نبوده و خورشید در حال درخشش باشد این شانس را دارید که بتوانید رنگین کمانی که به کمک انوار خورشید و قطرات آب آبشار گولفوس ایجاد می شود را مشاهده کنید.
در سال 1970 آبشار گولفوس و تمام مناطقی که اطراف آن قرار دارد، به عنوان یک منطقه محافظت شده انتخاب گردید تا از پوشش گیاهی و جانوری که در این منطقه وجود دارد به خوبی حفاظت شود.
شاید برای کسانی که تصور می کنند آبشارها تنها در فصول گرم سال دیدنی هستند جالب باشد که بدانند آبشار گولفوس نیز در فصل زمستان زیبایی های خود را دارد. در این فصل قسمت های عمده ای از آبشار یخ می زند و از بین این قسمت های یخ زده آب به سمت پایین سرازیر می شود. این منظره تماشایی و دیدنی از جمله وقایعی است که ممکن است به ندرت برای آبشارها اتفاق بیفتد.

 

آبشار گولفوس

 

گزارش مشکل
درج نظر