نخستین هتل موزه ایران

نخستین هتل موزه ایران در شهر تاریخی یزد واقع شده است. این مکان را با نام هتل موزه فهادان یا خانه تهرانی ها نیز می شناسند. این خانه معروف حدود 200 سال پیش توسط شخصی به نام اقا شیخ مهدی عرب در منطقه فهادان یزد ساخته شد که دارای دو بخش اصلی و خدماتی می باشد. دلیل نامگذاری این عمارت به تهرانی ها، کنیه ای است که به خاندان او نسبت داده اند. این بنا که مربوط به دوره قاجار می باشد در سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

نخستین هتل موزه ایران

 

خانه تهرانی ها

بخش اصلی خانه تهرانی ها از بخش خدماتی آن مجزا بوده و حتی ورودی آن ها نیز جدا از هم می باشد.
بخش اصلی ساختمان
عمارت تهرانی ها فضایی وسیع دارد که بخش هایی همچون دالان، سردر، حیاط نارنجستان، قنات و سرداب، حیاط اصلی، هشتی، چاه خانه و اتاق شاه نشین را شامل می شود. مهم ترین بخش خانه تهرانیها حیاط آن می باشد که توسط ساختمان محصور گشته ولی نمایی دل انگیز و منحصر به فرد دارد. یکی از نکات جالبی که این حیاط را متمایز می کند نحوه ظاهرسازی آن است که فضای سبز در مرکز و آبنما در مقابل ایوان قرار دارد و در واقع برعکس سایر حیاط ها می باشد. قسمت های مختلف بنا از قبیل تالار، اتاق ها، ایوان و سه دری ها جزئی از حیاط را تشکیل داده اند. اتاق ها منظره ای از حیاط خوش منظر ساختمان را به نمایش گذاشته اند که گردشگران تور یزد را به دل تاریخ می برند. این بنای باستانی هم اکنون مکانی برای اقامت توریست ها به شمار می رود.

 

نخستین هتل موزه ایران


یکی از بهترین قسمت های اولین هتل موزه ایران، پشت بام آن است که چشم اندازی زیبا از شهر تاریخی یزد را می توانید در آن مشاهده نمایید و محو بناهای تاریخی و مهم شهر شوید. سرداب یکی از بخش های پراهمیت خانه تهرانیها می باشد که جبهه های جنوبی، شرقی و جنوب غربی را شامل می شود. سرداب شرقی به آب های زیرزمینی و سرداب جنوبی به اتاق بادگیر راه دارد.

 

نخستین هتل موزه ایران

 

نخستین هتل موزه ایران


بخش خدماتی ساختمان
این بخش در ضلع جنوبی عمارت و در حیاط میانی واقع شده است.

آدرس خانه تهرانی ها

یزد/ محله فهادان/ روبروی زندان اسکندر
 

گزارش مشکل
درج نظر