غاری که توسط کرم های شب تاب تسخیر شد

 

غار کرم شبتاب

 

غار وایتومو گلوورم " Waitomo Gloworms Caves" که در شمال جزیره نیوزلند واقع شده و جزء عجایب دنیا به شمار می رود، یکی از غارهای زیبای جهان است که در آن شاهد پدیده ای بی همتا هستیم؛ وجود کرم های شب تابی که بر روی سنگ ها و صخره های غار جا خوش کرده اند و جلوه ای تماشایی به این مکان بخشیده اند. وجود آب روان در این غار، تصویری از کرم های شب تاب را بر روی سطح آب نیز به نمایش درآورده که بازدیدکنندگان را به وجد می آورد.

 

غار وایتومو

 

این غار منحصر به فرد که در زیر دهکده ای کوچک قرار دارد، دارای اکوسیستمی بی نظیر می باشد و دارای قدمتی 2 میلیون ساله می باشد. غار وایتومو در فاصله 2 ساعتِ از شهر اوکلند قرار دارد که ارزش پیمودن مسیر و تماشای محیطی دل انگیز را دارد. رنگِ آبیِ این غار، آرامشی دلپذیر را به شما اهدا می کند که در این مکان از هرگونه اضطرابی به دور هستید. به طور کلی فضای داخلی غار وایتومو به گونه ای است که گویی شما را به دنیایی دیگر می بَرد.

 

غار وایتومو

 

کرم های درون غار

درخشش این غار به دلیل وجود حشره ای به نام "Arachnocampa Luminosa" می باشد که در لا به لای صخره ها و بر روی قندیل ها اسکان پیدا کرده اند و بعد از گذشت زمان مشخصی سر از تخم بیرون می آورند و به لارو تبدیل می شوند. این حشرات بیشترین زمان عمر خود را در میان کپسولی شفاف و براق می گذرانند. حیات 1 ساله این موجودات در همان مکان ادامه می یابد تا از بین بروند زیرا آن ها توانایی مهاجرت به نقاط دیگر را ندارند. این حشرات همواره مشغول تماشای محیط کوچک اطراف خود هستند، غافل از اینکه جماعتی برای تماشای آن ها از کیلومترها دورتر راهی این منطقه شده اند. نورِ فضای داخلی غار تنها به واسطه این حشرات شب تاب تامین می گردد و در این مکان خبری از پروژکتور و چراغ های رنگارنگی که مصرف برق بالایی دارند، نمی باشد. این کرم های شب تاب نر و ماده، از گونه های بومی کشور نیوزلند می باشند که در اغلب مواقع از خود نور متصاعد می کنند؛ علی رغم زیبایی بی حد و اندازه این کرم ها، عکاسی کردن از آن ها سختی های خاص خودش را دارد.

 

غار کرم شبتاب

 

جالب است بدانید که زمان بالغ شدن لاروها، تنها کرم های مونث می درخشند. دیواره هایی که محل زندگی کرم ها می باشد، نمناک هستند.

نخستین بار در سال 1887 تعدادی از اهالی دهکده "مااوری" که در نزدیکی غار سکونت داشتند، از روی کنجکاوی و البته تفریح تصمیم گرفتند وارد این غار شوند. آن ها تعدادی چراغ به همراه داشتند ولی وقتی وارد فضای بسیار تاریک غار شدند، چراغ هایشان کافی نبود. کمی جلوتر که رفتند آسمانی پرستاره را در مقابل خود دیدند، سپس سکوت همه جا را فرا گرفت و آن ها مبهوت فضای پیش رو بودند. بعد از گذشت دقایقی، با حالتی تعجب برانگیز غار را ترک کردند و به محض خروج از آن، پدیده نظاره شده را به همگان شرح دادند؛ در صورتی که کسی سخنان آن ها را باور نمی کرد، او را به درون غار می بُردند تا خودش از نزدیک به تماشای این تصویر بپردازد.

 

 

بازدید از غار وایتومو

امروزه این مکان جادویی همه روزه میزبان گردشگران تور اروپا می باشد و درآمد خوبی از این راه کسب می گردد. این درآمدها برای امور مختلفی همچون نگهداری، امنیت، تعمیر و بازسازی فضاهای داخلی غار مورد استفاده قرار می گیرد. توریست ها برای بازدید از این مکان زیبا، بعد از پرداخت هزینه، سوار بر کشتی می شوند و از مسیر مشخصی به تماشای این آسمان زیرزمینی می پردازند. لازم به ذکر است که بگوییم همراه داشتن دوربین درون غار ممنوع است و از همین رو امکان عکس برداری وجود ندارد. یک راهنما در طول مسیر، قایق ها را همراهی می کند و اطلاعات لازم را به آن ها شرح می دهد.

 

 

این غار رویایی در تمامی ایام سال باز می باشد و در هر فصل و زمانی می توانید برای بازدید از آن اقدام کنید.

 

 

هزینه بازدید

جهانگردانی که قصد بازدید از این مکان رویایی را دارند، پیش از ورود باید 60 یورو پرداخت نمایند و سپس می توانند از این مکان دیدن کنند.

 

غار رویایی نیوزلند

 

آدرس: اقیانوس آرام/ نیوزلند/ شهر اوتوروهانگا/ جاده غار وایتومو


امتیاز 5 از 5 | از بین 102 دهنده به امتیاز غاری که توسط کرم های شب تاب تسخیر شد
گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری