غاری از میراث مادها
جزیره زیبای قشم یکی از پر جاذبه ترین مقاصد گردشگری ایران است و پدیده های طبیعی و زمین شناختی بسیاری را در دل خود پرورانده است. غار خربس نیز یک نمونه برجسته از جاذبه های دیدنی این جزیره است. این غار در شمال شرقی جزیره قشم و 15 کیلومتری جنوب جاده قشم واقع شده است. گردشگران تور قشم جالب است بدانید غار خربس دارای قدمت چند هزار ساله بوده و به دوره مادها تعلق دارد، به همین دلیل آن را با نام غاری از میراث مادها نیز می شناسند.
معرفی غار خربس
غار خربس یک غار صخره ای است که در دامنه رشته کوه های زاگرس قرار گرفته و به غاری از میراث مادها شهرت دارد. درون این صخره حفره های متعدد و تو در تویی وجود دارد که بر اثر قرار گرفتن در برابر جریان های دریایی ایجاد شده اند و سپس با پایین آمدن سطح آب دریا، این صخره نمایان شده است. پس از آن بشر با حفاری و کنده کاری های دیواره های صخره باعث به وجود آمدن غار خربس به شکل امروزی شده است.این غار دارای 9 روزنه است که ورودی های آن را تشکیل می دهند. 1 روزنه پایین، 2 روزنه در میانه و 6 روزنه در بالای صخره وجود دارد که گردشگران تور قشم و بازدید کنندگان غار، از یک روزنه وارد و از یک روزنه دیگر از غار خارج می شوند. برخی از روزنه های غار به منظور تماشای چشم انداز آن از طبقات بالا استفاده می شود. داخل محوطه غار نیز تعدادی تالار و اتاقک بزرگ و کوچک و دهلیز و چشمه هایی می بینید که همگی آن ها توسط روزنه های غار به هم راه دارند. لازم به ذکر است اندازه اتاقک های غار تقریبا بین 4 تا 5.5 متر می باشد ولی تالار بزرگ آن حدود 25 مترمربع مساحت دارد.چیزی که شاید بیشتر نظر گردشگران تور قشم را در زمان بازدید از محوطه داخلی غار به خود جلب می کند، آثار هنری از جمله نقش و نگار ها و تصویرگری هایی است که توسط انسان بر روی دیواره های غار حکاکی شده اند. از جمله این آثار می توان به سنگ تراشی های صدفی شکل اشاره کرد که می تواند یک نشانه از غرق بودن این غار درون دریا باشد.
تاریخچه غار خربس
اغلب افرادی که به بازدید غار خربس می روند، اطلاعات زیادی از تاریخچه آن در دست ندارند. بنابراین ما در این بخش از مقاله به بررسی تاریخچه آن و کاربرد آن در زمان های گذشته پرداخته و اطلاعاتی درباره آن در اختیار گردشگران و کاربران سایت قرار خواهیم دارد. همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، کارشناسان زمین شناسی معتقدند غار خربس به دوره مادها تعلق دارد و به همین دلیل این غار را با نام غاری از میراث مادها نیز می شناسند. این غار در زمان های گذشته دارای کاربرد های بسیاری بوده است. به طور مثال در یک دوره خاص مردم از آن به عنوان نیایشگاه آیین مهرپرستی استفاده می کردند. آیین مهرپرستی به دوران پیش از زرتشت باز می گردد، در آن زمان اقوام آریایی در غار خربس به ستایش مهر و الهه میترا می پرداختند.
پس از پیدایش آیین زرتشت نیز، پیروان این آیین استودان های زرتشتی را در محلی، در غار خربس نگهداری می کردند. استودان زرتشتی در واقع جایگاهی بود که زرتشتیان از آن برای نگهداری استخوان های مردگان استفاده می کردند. یکی دیگر از کاربرد های غار خربس، استفاده از آن به عنوان پناهگاهی امن در زمان خطر بود. از آن جایی که در زمان های قدیم جزیره قشم گاهی مورد حمله دزدان دریایی قرار می گرفت، مردم این جزیره برای حفاظت از خود، در حفره هایی که در غار خربس حفر کرده بودند، پناه می گرفتند.آدرس، هزینه ورودی و زمان بازدید از غار خربس
آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، بلوار آزادگان، خیابان دریا، بعد از پارک زیتون، فرعی (خیابان) غار های خربس.
زمان بازدید: همه روزه از ساعت 8 صبح تا قبل از تاریکی هوا.
هزینه ورودی: 2000 تومان برای هر نفر.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز غاری از میراث مادها
گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.