مراسم بزرگداشت مولانا

📅 بروزرسانی : ۱۲ آذر ۱۳۹۷ بازدید : 312
در این بخش از سایت لحظه آخر به معرفی مراسم بزرگداشت مولانا خواهیم پرداخت و با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در رابطه با زمان و نحوه برگزاری مراسم بزرگداشت مولانا کسب خواهید کرد، بنابراین اگر از علاقمندان به مولانا و ادبیات فارسی هستید در ادامه با تیم لحظه آخر همراه باشید.
مراسم بزرگداشت مولانا جشنواره ای بین المللی می باشد که همه ساله در ماه آذر به مدت 7 روز در شهر قونیه واقع در کشور ترکیه برگزار می شود و گردشگران بسیاری از سراسر دنیا با تور قونیه تنها با هدف شرکت در این مراسم به این شهر سفر می کنند.
جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا یکی از برترین شعرای ایرانی می باشد که امروزه بسیاری از شعر های عرفانی وی به زبان های مختلف دنیا ترجمه شده اند و به عقیده بسیاری از بزرگان ادبی دنیا، مولانا با اشعارش تحولی عظیم در ادبیات جهان ایجاد کرده است.
خوب است بدانید که مراسم بزرگداشت مولانا از محبوب ترین گردهمایی های فرهنگی به شمار می آید و به تاریخ برگزاری آن 10 تا 17 دسامبر (19 تا 26 آذر) می باشد، اگر قصد شرکت در این مراسم را دارید باید بدانید که بخش های مختلف و بسیار جذابی در این جشنواره وجود دارد که شرکت در آن ها می تواند تجربه ای بسیار جالب و منحصر به فرد باشد.
برخی از قسمت های مختلف سالروز بزرگداشت مولانا عبارتند از رقص سماع، شعر خوانی، پخش موسیقی های عرفان، برگزاری همایش هایی با موصوع شناخت مولانا و غیره.
رقص سماع یکی از مهم ترین قسمت های مراسم بزرگداشت مولانا می باشد که در طول جشنواره هر شب در سالن مرکز فرهنگی مولانا برگزار می شود و در واقع رقصی نمادین در جهت مدح و ستایش عشق و پروردگار است که در آن مرکزی فرضی به عنوان خورشید در نظر گرفته می شود و افراد همچون سیاره ها بر روی مداری مشخص به دور مرکز می چرخند. جالب است بدانید در هنگام رقص یکی از دست های رقاص سماع به سمت آسمان و دیگری به سمت زمین قرار می گیرد که به معنای جذب انرژی نیک از آسمان و دفع بدی های به سوی زمین می باشد. به عبارتی سماع یادواره حضرت مولاناست.
خوب است بدانید هنگام برگزاری مراسم بزرگداشت مولانا باید آداب و قوانین خاصی را رعایت کنید به طور مثال بانوان شرکت کننده در این مراسم عرفانی باید روسری به سر داشته باشند.
مراسم بزرگداشت مولانا می تواند شما را تا حد زیادی با عرفان و مکتب مولانا آشنا کند بنابراین اگر از علاقمندان به عرفان هستید به شما پیشنهاد می کنیم که در زمان  برگزاری این جشنوراه به شهر قونیه سفر کنید. لازم به ذکر است که لیستی از انواع تور های این شهر در صفحه تور قونیه سایت لحظه آخر وجود دارد که شما می توانید از میان آن ها تور مناسب خود را انتخاب کنید.
گردشگرانی که قصد سفر با تور قونیه و شرکت در مراسم بزرگداشت مولانا را دارند باید توجه داشته باشند که هزینه های مربوط به تهیه بلیط قسمت ها مختلف جشنواره به صورت جداگانه می باشد، به طور مثال برای مشاهده رقص سماع باید حدود 40 لیر پرداخت کرده و بلیط این بخش را تهیه کنید.
همچنین گردشگران تور قونیه باید بدانند که محل برگزاری مراسم بزرگداشت مولانا مرکز فرهنگی هنری قونیه می باشد که در نزدیکی آرامگاه مولانا قرار گرفته است و برای شرکت در مراسم کافیست به این مرکز مراجعه کنید، لازم به ذکر است که مرکز فرهنگی و هنری قونیه در میان مردم این شهر به استادیوم ورزشی قونیه نیز معروف است.
امیدواریم گردشگرانی که قصد شرکت در این مراسم را دارند با مطالعه این نوشته اطلاعاتی کلی در رابطه با مولانا و مراسم بزرگداشت وی کسب کنند. لازم به ذکر است برای گردشگرانی که از ایران قصد سفر به قونیه را دارند تور قونیه از تهران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت و خدمات تور و بلیط مراسم بزرگداشت مولانا می توانید به سایت لحظه آخر مراجعه فرمایید.
آدرس محل برگزاری جشنواره مولانا : ترکیه، قونیه، مرکز فرهنگی هنری قونیه
 

مولانا جلال الدین بلخی - اسرار و ناگفته های زندگی مولانا - کامل ترین بیوگرافی+بهترین اشعار

 
گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره مراسم بزرگداشت مولانا

حنانه دی 1398
14 نفر پسندیدند
مراسم جالبیه، من نمیدونستم این مراسم انقدر مفصله و 7 روز ادامه داره، چقدر جالب با اینکه این شاعر معروف ایرانیه باز هم براش احرترام قائلن و این مراسم بزرگ رو براش اجرا می کنن، اگر این قضیه بر عکس بود فکر نمیکنم توی ایران ارزشی واسش قائل می شد و نادیده گرفته می شد، علاقه مند شدم که به این مراسم برم و به تماشا بشینم، فقط یه سوال، هفت روزی که این مراسم اجرا میشه در هر هفت روز مراسم جداگانه ای برگزار می شه؟ یا اینکه مراسم در این هفت روز تکرار می شه؟ من اینو متوجه نشدم دقیق که چطوری هست
نیوتیش آذر 1397
13 نفر پسندیدند
واااای من واقعا به مولانا علاقه دارم امسال که نشد تو مراسم بزرگداشت مولانا شرکت کنم بتونم حتما سال دیگه میرم

lahzeakhar.com/news/22594-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%85%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%A7

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به مراسم بزرگداشت مولانا