عظیم ترین بنای خشتی جهان

شهر بم به سبب قرار گیری در جاده ابریشم از گذشته تا کنون به عنوان یک مرکز تجاری همواره مورد توجه بوده است و به همین جهت  عظیم ترین بنای خشتی جهان و همچنین تعداد زیادی جاذبه تاریخی در آن وجود دارد. عظیم ترین بنای خشتی جهان یا ارگ بم توسط بنا های تاریخی نظیر شهر تاریخی بارزین، قلعه دختر، ساختمان کوشک و غیره احاطه شده است و در شمال این بنای تاریخی رودخانه پشت رود قرار دارد.
ارگ بم شامل سازه های متعدد نظیر دیوار حصار، برج و دروازه های متعدد، مسجد، بازار، تکیه، کاروانسرا، مدرسه، حمام، زورخانه و غیره می باشد که تمامی آن ها از خشت ساخته شده اند.
خوب است بدانید پس از زلزله سال 1382 ارگ بم به طور کامل ویران گشت و امروزه تنها آثاری از آن به جای مانده است اما توجه داشته باشید پس از زلزله لایه های زیرین این مجموعه آشکار شد که بسیاری از باستان شناسان را به مطالعه در رابطه با این بنا ترغیب کرد. در مطالعات و بررسی هایی که پس از زلزله در ارگ بم انجام شد اطلاعات بسیاری در رابطه با زندگی مردم باستان در این مجموعه و تاریخچه این بنا بدست آمد.
لازم به ذکر است که حدود 150 سال پیش تمامی سکنه ارگ بم این مجموعه را ترک کرده و در خارج از آن سکونت کردند.
پس زلزله بم برخی از نقاط ارگ توسط کارشناسان خارجی بازسازی شده است و گردشگران تور کرمان می توانند از آن بازدید کنند اما روند ترمیم این بنای ارزشمند همچنان ادامه دارد و هنوز تکمیل نشده است.
امیدواریم این مقاله در سفر با تور کرمان برای گردشگران مفید واقع شود.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به عظیم ترین بنای خشتی جهان

نظرات کاربران

فروغ 27 شهریور 97
3
واقعا افتخار می کنم عظیم ترین بنای خشتی جهان توی کشورم هست
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.