امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به عظیم ترین بنای خشتی جهان

عظیم ترین بنای خشتی جهان

خوب است بدانید که عظیم ترین بنای خشتی جهان در کشور ایران و در استان کرمان قرار دارد و یکی از معروف ترین جاذبه های ایران به شمار می آید.
شهر بم به سبب قرار گیری در جاده ابریشم از گذشته تا کنون به عنوان یک مرکز تجاری همواره مورد توجه بوده است و به همین جهت  عظیم ترین بنای خشتی جهان و همچنین تعداد زیادی جاذبه تاریخی در آن وجود دارد. عظیم ترین بنای خشتی جهان یا ارگ بم توسط بنا های تاریخی نظیر شهر تاریخی بارزین، قلعه دختر، ساختمان کوشک و غیره احاطه شده است و در شمال این بنای تاریخی رودخانه پشت رود قرار دارد.
ارگ بم شامل سازه های متعدد نظیر دیوار حصار، برج و دروازه های متعدد، مسجد، بازار، تکیه، کاروانسرا، مدرسه، حمام، زورخانه و غیره می باشد که تمامی آن ها از خشت ساخته شده اند.
خوب است بدانید پس از زلزله سال 1382 ارگ بم به طور کامل ویران گشت و امروزه تنها آثاری از آن به جای مانده است اما توجه داشته باشید پس از زلزله لایه های زیرین این مجموعه آشکار شد که بسیاری از باستان شناسان را به مطالعه در رابطه با این بنا ترغیب کرد. در مطالعات و بررسی هایی که پس از زلزله در ارگ بم انجام شد اطلاعات بسیاری در رابطه با زندگی مردم باستان در این مجموعه و تاریخچه این بنا بدست آمد.
لازم به ذکر است که حدود 150 سال پیش تمامی سکنه ارگ بم این مجموعه را ترک کرده و در خارج از آن سکونت کردند.
پس زلزله بم برخی از نقاط ارگ توسط کارشناسان خارجی بازسازی شده است و گردشگران تور داخلی می توانند از آن بازدید کنند اما روند ترمیم این بنای ارزشمند همچنان ادامه دارد و هنوز تکمیل نشده است.
امیدواریم این مقاله در سفر با تور کرمان برای گردشگران مفید واقع شود.

نظرات مردم درباره عظیم ترین بنای خشتی جهان

فروغ 27 شهریور 97
3
واقعا افتخار می کنم عظیم ترین بنای خشتی جهان توی کشورم هست
درج نظر