رودخانه ای در اعماق اقیانوس

در جای جای کره زمین، عجایب و شگفتی های بی شماری وجود دارند که اگر کمی با دقت به محیط اطرافمان بنگریم، به وجود آن ها پی می بریم. البته بعضی از شگفتنی های خلقت در نقاط کوری نهفته اند که هر کس قادر به دیدن آن ها نیست. یکی از این پدیده های عجیب، رودخانه ای در اعماق اقیانوس است. بی شک دیدن رودخانه ای در اعماق اقیانوس برای هر فرد ممکن نیست و حتی کشف آن نیز کار آسانی نبوده است. بنابراین ما در این مقاله از وبسایت لحظه آخر می خواهیم به معرفی و شرح این پدیده بپردازیم. با ما همراه باشید.
در کشور مکزیک و در دل آب های اقیانوس مکزیک، غواصان به یک رودخانه جاری برخوردند. یکی از غواصان که موفق به دیدن و عکس برداری از این رودخانه شده است، Anatoly Beloshchin نام دارد. Anatoly Beloshchin یک غواص حرفه ای روسی است که با هدف تحقیق و تفحص در اعماق منابع آبی Cenote Angelita به این کشور سفر کرده است. Cenote که با نام Sinkhole به مخازن زیر زمینی و طبیعی گفته می شود از متلاشی شدن دیوار های غار به وجود آمده است.
داخل چاه های طبیعی این مخازن زیر زمینی معمولا مملو از آب است. گردشگران تور مکزیک جالب است بدانید که این گودال ها یا چاه ها معمولا در آب های دریای مکزیک مشاهده شده است. هنگامی که این غواص روسی در حال تحقیق و تجسس در اعماق اقیانوس بود، توانسته از این پدیده منحصر به فرد عکس برداری کند.
البته گفتنی است که این کار آسانی نبوده و آناتولی می بایست به اعماق 60 متری دریا می رسید. با کمی دقت در عکس های گرفته شده از رودخانه ای در اعماق اقیانوس توده های شنی، چوب های خشک درختان، برگ های درختان در بستر رودخانه و دیگر موانع به چشم می خورد. با وجود این که این رودخانه در دل آب های اقیانوس مکزیک واقع شده، اما به لحاظ ظاهری درست مثل یک رودخانه عادی در خشکی است و در مجرای آن آب جریان دارد.
قطعا تا به حال برای گردشگران تور مکزیک این سوال پیش آمده که چطور ممکن است در دل دریا رودخانه ای در جریان باشد؟
همان طور که می دانیم آب دریا سرشار از سولفید هیدروژن (Hydrogen sulfide) می باشد پس واضح است که نسبت به آب های معمولی بسیار سنگین تر باشد و به همین دلیل است که به پایین رفته و جریان پیدا می کند و این درست همان اتفاقی هست که در یک رودخانه معمولی و واقعی رخ می دهد و آب در سطح آن جریان پیدا می کند. 
اگر بخواهیم به زبان ساده تر این موضوع را برای گردشگران تور مکزیک توضیح دهیم باید بگوییم که آب در حال جریان در رودخانه ای در اعماق اقیانوس، لایه ای متشکل از سولفات هيدروژن (H2S) بوده (سولفات هيدروژن گاز سمی، بی رنگ و قابل اشتعال است که به صورت گاز فاضلاب و خفقان آور شناخته می شود.) و به دلیل تفاوت جرم با آب دریا، از آن جدا شده و در سطحی پایین تر جریان پیدا می کند و این طور به نظر می رسد که گویی رودخانه ای در آب دریا جریان دارد.
از دلیل پیدایش این پدیده عجیب که بگذریم، لازم است کمی به توصیف منظره حیرت انگیز آن بپردازیم. همان طور که از عکس های گرفته شده توسط آناتولی پیداست، اطراف رودخانه را تا ارتفاع بلندی، تپه ها تشکیل داده اند که شامل درخت و چوب های خشک شده می باشند و منظره خیره کننده ای را به وجود آورده اند.
در این مقاله سعی داشتیم کاربران عزیز را با یکی از عجایب خلقت آشنا سازیم امیدواریم تا حدودی به سوالتان موجود در ذهن شما پاسخ داده باشیم.
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما