بزرگ ترین آب انبار ایران

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در رابطه با بزرگ ترین آب انبار ایران در اختیار ‏گردشگران ایرانی همچنین کاربران سایت لحظه آخر قرار دهیم
بزرگ ترین آب انبار ایران  که آب انبار سردار نام دارد در شهر قزوین قرار دارد این آب ‏انبار ساختمانی نسبتاً بزرگ و یک گنبد آجری بلند دارد و قدمت آن به دوره قاجار باز می ‏گردد. 
کشور ایران با توجه به موقعیت مکانی و جغرافیایی که در آن قرار دارد به طور کلی کشور ‏کم آبی محسوب می شود به همین دلیل در گذشته مردم ایران در اغلب مناطق آب را در ‏مخازن مخصوصی ذخیره می کردند که این مخازن آب انبار نام دارند، تعداد زیادی از این ‏آب انبار ها در اقصی نقاط ایران بخصوص مناطق کویری و گرمسیر به چشم می خورد.  
بزرگترین آب انبار ایران نمونه ای بسیار جالب از هنر، خلاقیت و معماری ایرانیان می ‏باشد که توسط دو تن از سردمداران زمان به نام های محمد حسن خان و محمد حسین ‏خان در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. 
همانطور که پیش تر گفتیم ساختمان این آب انبار دارای یک گنبد آجری و بلند می باشد ‏و بر روی گنبد نور گیر هایی به منظور تأمین روشنایی آب انبار قرار داده شده است. 
ارتفاع بلندترین نقطه آب انبار تا کف آن حدود ‏‎28/5‎‏ متر می باشد. در رأس گنبد یک ‏بادگیر برای تهویه هوای آب انبار وجود دارد همچنین علاوه بر این بادگیر چهار روزنه ‏مشبک دیگر نیز برای تهویه بر روی بدنه آب انبار تعبیه شده است. 
اگر قصد سفر با تور داخلی و بازدید از این انبار را دارید خوب است بدانید در ورودی این ‏آب انبار دو سکو سنگی بزرگ برای نشستن و استراحت قرار دارد و شما برای رسیدن به ‏آب انبار ابتدا وارد یک راه رو سنگی می شوید که در آن حدود پنجاه پله رو به پایین ‏وجود دارد انتهای این راه رو به کانال راه شیر می رسد، این کانال سقفی قوسی شکل دارد ‏و مردم در گذشته از طریق آن به  آب دسترسی داشتند. 
لازم به ذکر است که هنگام مرمت این آب انبار کف آن را حدود سه متر پر کرده اند و ‏ارتفاع کنونی آب انبار حدود 25 متر می باشد. قطر دیواره این آب انبار بزرگ تقریباً 3 متر ‏می باشد و برخی از مصالح به کار رفته در آن عبارتند از شفته آهک، ساروج و غیره. 
نمای بیرونی آب انبار سردار شامل یک طاق عریض با قوس جناقی و دو طاق جانبی دو ‏طبقه است که طاق های جانبی آن به کاشی کاری های زیبا مزین شده اند. 
بزرگ ترین آب انبار ایران نمونه ای بسیار جالب از سیستم آبرسانی شهری محسوب می ‏شود و این بنا در سال 1355 در فهرست آثار ملی کشور ایران ثبت شده است  
امیدواریم این مقاله برای گردشگران تور داخلی مفید واقع شود.‏
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 4 مهر 99
4 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
معراج گشت
4 مهر - 8 مهر

تور مشهد مهر 99
2 شب
آتا آتا
کاسپین کاسپین
پرواز ایرانیان
6 مهر - 10 مهر

تور کیش 4 و 5 مهر 99
4 شب
ساها ساها
زاگرس زاگرس
افق بال فرشتگان
4 مهر - 9 مهر

تور قشم 5 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
معراج گشت
5 مهر - 8 مهر

تور مشهد 27 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
ندا پرواز
27 مهر - 30 مهر

تور چابهار مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
فرجام پرواز کیان
11 مهر - 15 مهر

تور زمینی مشهد 6 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار نورالرضا
قطار ... قطار نورالرضا
دانیار سفر پارسیان
6 شهریور - 9 شهریور

تور کیش 7 و 8 و 9 مهر 99
3 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
قصر شایان
7 مهر - 12 مهر

تور کیش 4 مهر 99
5 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
4 مهر - 9 مهر

تور کیش 9 و 10 مهر 99
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
زاگرس زاگرس
آرشین پرواز
10 مهر - 13 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما