امتیاز 5 از 5 | از بین 101 امتیاز دهنده به گورستانی برای جن ها

گورستانی برای جن ها

گورستانی برای جن ها مکانی ترسناک واقع در شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان می باشد. قبرستان اصلی اهالی این منطقه در مجاورت این گورستان قرار دارد. استان سیستان و بلوچستان یکی از شهر های قدیمی و تاریخی کشور ایران بوده که کمتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.
بر اساس باور های قدیمی این شهر، یازدهمین سرزمینی است که اهورامزدا آن را آفریده است.
شهرستان چابهار واقع در بخش جنوب شرقی این استان دارای روستایی به نام تیس است که در فاصله 5 کیلومتری شمال غربی چابهار می باشد. قدمت روستای تیس به 2500 سال قبل باز می گردد. یکی از جاذبه های گردشگری ترسناک و جالب تور چابهار گورستانی خاموش معروف به گورستانی برای جن ها در روستای تیس می باشد. مردم محلی این منطقه به آن جن سنط می گویند.
گردشگران تور چابهار که علاقه مند به مکان های دیدنی ترسناک هستند به دیدن این گورستان و سنگ قبر های عظیم الجثه ی آن می روند.
افراد محلی این منطقه بر این باورند که این قبر ها محل دفن انسان ها نیست. گور ها در کنار هم بر روی صخره ها حفر شده اند و بسیار عجیب می باشند. افراد محلی می گویند که این گورستان متعلق به جن ها بوده و آن ها مردگان خود را درون این صخره ها دفن می کنند و شب ها بر سر قبر از دست رفتگان خود می روند و مشغول راز و نیاز می شوند. همچنین اعتقاد دارند هر کس در این زمان مزاحم آنها شود توسط جن ها نفرین شده و به شکلی عجیب پس از چند روز می میرد.
یکی از دلایلی اصلی این باور ها دشوار بودن حفر این گور ها بر روی سنگ ها و صخره ها می باشد. حتی با وسایل امروزی هم حفر آنها بسیار دشوار و غیر ممکن بوده، به همین علت این مکان را عجیب و مارالطبیعه می دانند.
مکان دقیق این گورستان در روی تپه ای در کنار روستای تیس و کوه پیل بند می باشد. همچنین در مجاورت گورستانی برای جن ها که به عنوان قبرستان شماره یک تیس شناخته می شود، قبرستان اصلی مردمان این روستا واقع شده است. اگر چه درگذشتگان مردم این روستا در این قبرستان دفن شده اند اما هیچ وقت هنگام شب از ترس مواجه شدن با جن ها بر سر قبر درگذشتگان خود نمی روند.
عده ای از مردم این منطقه معتقد هستند که حفر قبر ها درون صخره ها به دلیل آن بوده که در گذشته برای احترام بیشتر به مرده هایشان و در امان ماندن آنها از گزند جانوران زیر زمینی می باشد. 
تاریخچه ساخت گورستانی برای جن ها به زمان های بسیار دور باز می گردد و زمان دقیق آن مشخص نیست. پس از گذشت سالیان بسیار تعدادی از قبر ها در اثر فرسایش از بین رفته اند. یک قبر در این قبرستان کاملا سالم مانده که طول آن 225 سانتی متر و عرض آن 110 سانتی متر می باشد. 
 
درج نظر