دومین بنای خشتی جهان

📅 بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ بازدید : 490
ارگ راین یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی در دنیا است. مساحت کلی ارگ راین، بالغ بر 22 هزار متر مربع است که بعد از ارگ بم، دومین بنای خشتی جهان محسوب می شود و سالانه تعداد بی شماری گردشگر تور کرمان را پذیرا می باشد. این بنا در جنوب غربی شهر راین در استان کرمان قرار دارد و از نظر شکل ظاهری شبیه به ارگ بم بوده و بر روی تپه ای قرار گرفته است. قلعه راین از جمله مهم ‌ترین آثار تاریخی شهر راین است و گواهی بر موجودیت شهر راین در زمان قبل از اسلام می باشد و طبق گفته ها پیشینه آن به دوره ساسانیان باز می ‌گردد. در تاریخ کرمان، در قرن اول هجری قمری از این قلعه نام برده شده‌ است. قلعه‌هایی با سابقه بیشتر نیز در این محل وجود داشته که بر اثر حوادث طبیعی نابود شده اند.
نقشه این قلعه مربع شکل بوده و با چند برج در اطرافش آراسته شده ‌است. دور تا دور قلعه حصاری با ارتفاع  بیش از10 متر کشیده شده است. تنها ورودی قلعه از جناح شرقی آن است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه پیدا می کند. قسمت های مختلف قلعه عبارت اند از: محله‌های عامه نشین، حاکم نشین، خانه‌های اعیانی، بازار، چهار انبار و آتشکده. این قلعه دو بخش عامه نشین و اعیان نشین دارد و فضاهای معماری مورد نیاز مردم مانند مکتب خانه و ساختمان قرنطینه نیز در آن به چشم می خورد. مصالح کلی آن از جنس خشت خام است. دومین بنای خشتی جهان در دوره ساسانیان بنا شده و در حال حاضر مالک آن اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان می باشد. از میان هزاران مکان دیدنی کشورمان، تعدادی از گردشگران برای بازدید از ارگ راین، تور کرمان را انتخاب کرده و برای دیدن آن راهی شهر کرمان می شوند و با قدم زدن در کوچه پس کوچه های این سازه سفری به تاریخ را تجربه می کنند.
دومین بنای خشتی جهان از حدود 150 سال پیش محل زندگی افراد بوده است و آن را هیچ فرمانروایی نتوانست فتح کند. این ارگ در میان آثار متعدد و با ارزش استان کرمان، اهمیت به سزایی دارد و با عظمت خاصی در بین کویر سر بر افراشته است، ساختمانی خشتی و کنگره دار که حدود 2000 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و تاریخ را به بازدیدکنندگان خود یادآوری می کند. قلعه راین شباهت های زیادی با ارگ بم، از لحاظ ظاهر، معماری و مصالح به کار رفته دارد و مساحت کلی آن یک چهارم ارگ بم است. ارگ راین پس از این که ارگ بم بر اثر زلزله تخریب گردید، توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده و هر سال افراد زیادی از آن بازدید می کنند.
گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره دومین بنای خشتی جهان

یلدا آبان 1397
11 نفر پسندیدند
افتخار می کنم که دومین بنای خشتی جهان توی کشورم هست

lahzeakhar.com/news/22243-%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D9%86%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به دومین بنای خشتی جهان