دومین بنای خشتی جهان


ارگ راین یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی در دنیا است. مساحت کلی ارگ راین، بالغ بر 22 هزار متر مربع است که بعد از ارگ بم، دومین بنای خشتی جهان محسوب می شود و سالانه تعداد بی شماری گردشگر تور کرمان را پذیرا می باشد. این بنا در جنوب غربی شهر راین در استان کرمان قرار دارد و از نظر شکل ظاهری شبیه به ارگ بم بوده و بر روی تپه ای قرار گرفته است. قلعه راین از جمله مهم ‌ترین آثار تاریخی شهر راین است و گواهی بر موجودیت شهر راین در زمان قبل از اسلام می باشد و طبق گفته ها پیشینه آن به دوره ساسانیان باز می ‌گردد. در تاریخ کرمان، در قرن اول هجری قمری از این قلعه نام برده شده‌ است. قلعه‌هایی با سابقه بیشتر نیز در این محل وجود داشته که بر اثر حوادث طبیعی نابود شده اند.
نقشه این قلعه مربع شکل بوده و با چند برج در اطرافش آراسته شده ‌است. دور تا دور قلعه حصاری با ارتفاع  بیش از10 متر کشیده شده است. تنها ورودی قلعه از جناح شرقی آن است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه پیدا می کند. قسمت های مختلف قلعه عبارت اند از: محله‌های عامه نشین، حاکم نشین، خانه‌های اعیانی، بازار، چهار انبار و آتشکده. این قلعه دو بخش عامه نشین و اعیان نشین دارد و فضاهای معماری مورد نیاز مردم مانند مکتب خانه و ساختمان قرنطینه نیز در آن به چشم می خورد. مصالح کلی آن از جنس خشت خام است. دومین بنای خشتی جهان در دوره ساسانیان بنا شده و در حال حاضر مالک آن اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان می باشد. از میان هزاران مکان دیدنی کشورمان، تعدادی از گردشگران برای بازدید از ارگ راین، تور کرمان را انتخاب کرده و برای دیدن آن راهی شهر کرمان می شوند و با قدم زدن در کوچه پس کوچه های این سازه سفری به تاریخ را تجربه می کنند.

دومین بنای خشتی جهان از حدود 150 سال پیش محل زندگی افراد بوده است و آن را هیچ فرمانروایی نتوانست فتح کند. این ارگ در میان آثار متعدد و با ارزش استان کرمان، اهمیت به سزایی دارد و با عظمت خاصی در بین کویر سر بر افراشته است، ساختمانی خشتی و کنگره دار که حدود 2000 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و تاریخ را به بازدیدکنندگان خود یادآوری می کند. قلعه راین شباهت های زیادی با ارگ بم، از لحاظ ظاهر، معماری و مصالح به کار رفته دارد و مساحت کلی آن یک چهارم ارگ بم است. ارگ راین پس از این که ارگ بم بر اثر زلزله تخریب گردید، توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده و هر سال افراد زیادی از آن بازدید می کنند.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به دومین بنای خشتی جهان

نظرات کاربران

یلدا 22 آبان 97
2
افتخار می کنم که دومین بنای خشتی جهان توی کشورم هست
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.