امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به آتشفشان فعال در اندونزی

آتشفشان فعال در اندونزی

همان طور که می دانیم کشور اندونزی کشوری در آسیای جنوب شرقی، به داشتن آتشفشان های فعال معروف است، یکی از این کوه های آتشفشان فعال در اندونزی، کوه سینابونگ است که فعال بوده و چند وقت یک بار فوران می کند.
موقعیت جغرافیایی کوه سینابونگ به طور دقیق در روستای تیگا پانکور (Tiga Pancur)، شهر کارو (Karo Regency)، جزیره سوماترا شمالی (North Sumatra) بوده و آخرین فعالیت آن به نوزدهم فوریه 2018 باز می گردد. در این مقاله قصد داریم این کوه آتشفشان فعال در اندونزی، که یکی از 129 آتشفشان فعال در این کشور است، را برایتان معرفی کرده و اطلاعاتی درباره منطقه و فعالیت های آن در اختیار گردشگران تور اندونزی قرار دهیم.
کوه سینابونگ به زبان اندونزیایی Gunung Sinabung، یک کوه آتشفشان چینه‌ ای است. مطمئنا این سوال در ذهن گردشگران تور اندونزی به وجود می آید که کوه آتشفشان چینه ای چیست؟
کوه آتشفشان چینه ای که با نام آتشفشان های استراتوولکان (Stratovolcano) و آتشفشان مرکب هم خوانده می شوند، به کوه های آتشفشان مرتفع و مخروط ‌شکلی گفته می شود که از روی هم قرار گرفتن لایه ها یا استراتا های محکم شده ‌ای از جنس تفرا، گدازه، سنگ آذرین و خاکستر های آتشفشانی به وجود آمده اند.
کوه سینابونگ، این آتشفشان فعال در اندونزی نیز که از گونه آتشفشان های چینه ای است، دارای ارتفاعی حدود 2460 متر و 4 چهار دهانه آتشفشانی است که هم اکنون تنها یکی از دهانه های آن فعال می باشد.
در ادامه قصد داریم اطلاعاتی جامع درباره تاریخچه فعالیت کوه سینابونگ در اختیار گردشگران تور اندونزی قرار دهیم. به طور کلی از سال 2010 میلادی به بعد، فعالیت این آتشفشان فعال در اندونزی 11 بار مشاهده شده است که به ذکر جزئیات آن می پردازیم:
August 2010: در روز 29 آگوست 2010 پس از چند روز غرش، فوران جزئی را تجربه کرد. این اولین فعالیت کوه آتشفشان سینابونگ بعد از 400 سال بود. September 2010: روز جمعه سوم سپتامبر 2010، دو فوران دیگر در این کوه آتشفشان مشاهده شد. اولین فوران در ساعت 4:45 صبح رخ داد، که سکنه روستا مجبور به ترک خانه هایشان شدند. فوران دوم همان شب، حدود ساعت 6 صبح به وقوع پیوست. این فوران با زمین لرزه همراه بود. تا اینجا خسارات فوران آتشفشان به مردم شهر ها و روستا های اطراف، به کشته شدن یک فرد در هنگام فرار از خانه منتهی می شود. در سال 2013 نیز مردم این منطقه سه بار در تاریخ های یکشنبه 15 سپتامبر و 5 نوامبر، شاهد فوران آتشفشان کوه سینابونگ بودند که هر دو بار مجبور به ترک خانه هایشان و پناه گرفتن در سالن های مخصوص برنامه های فرهنگی شدند. همچنین در تاریخ 28 دسامبر 2013، گنبد گدازه ای (گنبد آتشفشانی) روی قله کوه آتشفشان تشکیل شد.
فعالیت این آتشفشان در سال 2014 به سه فوران در تاریخ های 4 ژانویه، 1 فوریه و 5 اکتبر منتهی شد که خساراتی همچون مسمویت بسیاری از حیوانات و کشته شدن 16 نفر از سکنه در اولین فوران را در پی داشت.
فورانی که در 22 می 2016 رخ داد، 7 کشته و دو زخمی به جای گذاشت. فوران بعدی کوه آتشفشان فعال در اندونزی، اواخر سال 2017 بود که بزرگترین فوران آن در ماه دسامبر رخ داد و تا اوایل سال 2018 ادامه داشت. آخرین فعالیت کوه آتشفشان سینابونگ، فورانی غول پیکر در 19 فوریه 2018 بود، که خوشبختانه هیچ خسارت و تلفاتی در پی نداشت. 

نظرات مردم درباره آتشفشان فعال در اندونزی

بیژن 22 آبان 97
3
چقدر این آتشفشان فعال در اندونزی خطرناکه
درج نظر