دروازه تاریخی مسجد سپهسالار سرقت شد

دروازه تاریخی مسجد سپهسالار سرقت شد
 «بخشی از دروازه تاریخی مسجد - مدرسه سپهسالار (مدرسه عالی شهید مطهری) مورد دستبرد قرار گرفت و دو لنگه چُدنی دربِ ورودی غربی این بنای تاریخی و ارزشمند به سرقت رفت.»

به نقل از ایسنا، شهرام شهریار با اعلام این خبر گفت: در صحبتی که با آقای ناصری، مدیر مالی و حراست مجموعه شهید مطهری داشتم، این خبر توسط آن‌ها تائید شده و برنزکاری‌های روی درِ چُدنی مدرسه به سرقت رفته و آسیب‌های جبران ناپذیری به این درِ ارزشمند وارد شده است.

وی ادامه داد: دو لنگه چدنی درِ سرمه‌ای این بنا که به سرقت رفته، با اَشکال مشبک و مارپیچ برنزی ویژه‌ای تزئین شده بودند. تنها نمونه مشابه آن دروازه باغ ملی است که طرح‌های گل و مرغ شبیه اژدها یا پرنده خیالی هما، طرح اسلیمی‌، شیر و خورشید، و سر شیر به شکل زیبایی روی آن مشبک کاری شده است‌، که این دروازه هم در گذشته مورد سرقت قرار گرفته بود.

شهریار تاکید کرد: «به گفته‌ مدیر حراست این مجموعه تاریخی، سارق توسط نیروی انتظامی دستگیر شده است، اما هنوز از وضعیت آثار سرقت شده اطلاعاتی در دست نیست . امیدواریم قبل از ذوب شدن آثار مشبک سرقت شده، برنزها پیدا و کار مرمتی دروازه شروع شود.»

براساس این گزارش، مسجد و مدرسه عالی شهید مطهری (سپهسالار) از نظر معماری و هنر، بی‌شک زیباترین مسجد شهر تهران است. این مسجد و مدرسه با زیربنایی در حدود هفت هزار متر مربع شامل دو شبستان، چهار ایوان عظیم، 60 حجره در دو طبقه، یک گنبد بزرگ و سه گنبد کوچک، 8 مناره، یک برج ساعت و شش محراب بنا شده است. عمارت تلفیقی از سبک معماری مسجد جامع اصفهان در قسمت هشتی و ورودی و مسجد اباصوفیه استانبول در نماسازی است.

در گذشته مسجد شش ورودی داشته که سه ورودی شمالی به علت احداث کتابخانه مجلس توسط هوشنگ سیحون در سال 1342 هجری خورشیدی مسدود و ارتباط این ضلع از بنا با باغ بهارستان قطع شد.

همچنین ورودی غربی مسجد و مدرسه عالی که درب اصلی بنا محسوب می‌شود دارای جلوخان و سردر عظیم و در دولَتی آهنی با شکوه بزرگی است که در حاشیه خیابان بهارستان (شهید مصطفی خمینی) قرار دارد. این فضا مسئولیت جذب و تقسیم و راهنمایی به فضای اصلی مسجد را بر عهده دارد و ورود و خروج مدرسه عالی نیز از همین فضا صورت می‌گرفته است. ورودی غربی جلوخان متناسب، دید مستقیم به داخل صحن(حیاط مرکزی) ندارد و به واسطه دالان متحدالشکل به داخل صحن مدرسه عالی راه پیدا می کند.
 
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره دروازه تاریخی مسجد سپهسالار سرقت شد

ساناز 14 آبان 94
0
ادم نمیدونه که چی باید بگه... انگار نه انگار از اثاره ملی بوده مسولین باید مراقبت کنن فردا سر از خارج از کشور در میاره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 11 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
معراج گشت
11 مهر - 15 مهر

تور کیش 16 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
سلام پرواز
16 مهر - 19 مهر

تور مشهد 19 مهر 99
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
19 مهر - 23 مهر

تور زمینی مشهد 16 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار نورالرضا
قطار ... قطار نورالرضا
سیف گشت
16 مهر - 19 مهر

تور کیش از اصفهان 10 مهر 99
4 شب
کیش ا ... کیش ایر
زاگرس زاگرس
اسطوره بیستون
10 مهر - 14 مهر

تور زمینی مشهد 16 مهر 99 (اقساطی)
3 شب
قطار ... قطار بن ریل
قطار ... قطار بن ریل
پیام توسعه صبا
16 مهر - 20 مهر

تور کیش 9 و 10 مهر 99
3 شب
معراج معراج
زاگرس زاگرس
فرجام پرواز کیان
9 مهر - 13 مهر

تور مشهد 19 مهر 99
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
ندا پرواز
19 مهر - 23 مهر

تور زمینی مشهد 16 مهر 99 ویژه اربعین
2 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
ندا پرواز
16 مهر - 19 مهر

تور کیش 11 و 12 مهر 99
4 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
افق بال فرشتگان
11 مهر - 16 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما