بند گلستان

 سد یا همان بند گلستان واقع در 10 کیلومتری از شهر مقدس مشهد بر روی رودخانه طویل گلستان طراحی و ساخته شده است. رودخانه گلستان بسیار پهناور و پرآب می باشد که علت آن به هم پیوستن سه رود جاغرق مایان دهبار به یکدیگر می باشد. دبی رودخانه تقریبا 21 میلیون متر مکعب است که به وسیله چاه های جانبی، خرج آبیاری باغ‌های اطراف سد می‌شود و فقط در مواقعی که بارش زیاد شود و موجب سیلاب گردد، آب اضافی در قسمت پشت بند گلستان ذخیره می‌شود.

 بنابراین معمولا در فصل های گرم مثل تابستان و پاییز آب به سد گلستان نمی‌رسد و فقط در فصل های سرد مثل زمستان و بهار به وسیله ازدیاد حجم آب و طغیان سیلاب‌های شدید، آب اضافی وارد بند گلستان می‌شود و در سال‌هایی که میزان بارندگی در طول سال زیاد است ، رودخانه گلستان تا اواخر تابستان نیز پر آب می‌ماند. بند یا سد گلستان،‌ به طول تاج 101 متر است که این طول درسطح پایین به 35 تا 55 متر کاسته می شود. ضخامت دیواره بند درقسمت  پایین 25 و در بالا 17 متر است. ارتفاع دیواره  سد نیز تقریبا 16 متر است که بیشترین بخش از آن با رسوبات رودخانه ای انباشته شده است . مصالح اصلی به کار رفته در سازه ی این بند ، آجر و سنگ و ملات مخلوط از آهک و شن و خاک است.

 به این صورت که سطح خارجی سد با آجر و هسته داخلی آن با سنگ و ملات ساخته شده است. دیواره سد در سمت سر آب و مخزن ، عمودی و شاقولی است؛ در حالی که در قسمت پایاب، شیب تیزی دارد. در واقع برای این‌که فشار آب مخزن پشت بند نتواند دیواره بند را تخریب کند طرف پایاب دیواره را شیب دار ساخته‌اند تا هر گونه فشاری را خنثی سازد. برای استحکام بیش‌تر ، جلو دیواره سمت پایاب و کف رودخانه را تا مساحتی با شفته آهکی محکم کرده‌اند که این امر، از شدت خرابی آب سرریز شده از سد می‌کاهد .


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز بند گلستان
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
قنبری 7 شهریور 1397
4
تا به حال نام بند گلستان به گوشم نخورده بود مرسی از اینکه مکان های بکری رو معرفی می کنید
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.
تورهای مشابهپنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری