معرفی پرواز چارتری

📅 انتشار : 1400/04/13 📅 بروزرسانی : 1400/04/13 بازدید : 566

چارتر یکی از واژه های پرکابرد در صنعت گردشگری و توریستی بوده که احتمالا کلمه ایی آشنا برای ما می باشد. معنای لفظی خود کلمه چارتر یعنی دربست کردن ( دربست کرایه کردن )، اگر بخاهیم توضیح را با مثالی تکمیل تر کنیم، یعنی یک آژانس توریستی یا یک شخص حقیقی، تعدادی از صندلی های یک هواپیما یا تمام ظرفیت هواپیما را برای مدت معینی اجاره کند. این کار را در اصطلاح، چارتر کردن ظرفیت یا صندلی ها می گوییم. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که چارتر کردن فقط به شرکت های هواپیمایی محدود نمی شود، و در صنعت هتل داری هم دارای کارایی می باشد.

 

پرواز چارتری

 

معنی چارتر چیست؟

در ابتدای توضیحات، بهتر است به معنای دو واژه مهم در این امر بپردازیم:

چارتر دهنده:  دفاتر خدماتی، شرکت های هوایی و هتل ها که تمام یا تعدادی از ظرفیت (اتاق یا صندلی) خود را برای مدت زمانی معیین به افراد واجد اجاره می دهند!!!
چارتر کننده: به طور کلی، ارگان های خدماتی واجد شرایطی (شرکتی هواپیمایی) که بخشی از صندلی های پرواز یا کل این صندلی ها را اجاره میکنند، چارتر کننده می گوییم.

پرواز چارتر چیست؟

با توضیحاتی که در موارد فوق دادیم تا حدودی درک این نوع از پرواز (چارتری) برای شما امکان پذیر شده است. به طور کلی زمانی که تمام ظرفیت یک هواپیما توسط اپراتور چارترکننده اجاره شود میگوییم پرواز ما از نوع چارتری است. در کشور ما پروازهای پرطرفداری وجود دارند که به صورت دوره ایی چارتر می شوند، برای مثال می توانیم به پرواز تهران_مشهد یا پرواز تهران_استامبول اشاره کنیم.

 

عوارض خروج از کشور _ عوارض خروج از کشور در سال 1401 چقدر است؟


البته منظور ما این نبود که فقط پروازهای پرطرفدار قابلیت چارتر شدن دارند، بلکه ممکن است بعضی مسیر های خاص بصورت دوره های کوتاه مدت مثلا دو ماهه چارتر شوند که این امر نسبت به متغیرهای گوناگونی که وجود دارند، تغیر پذیر است. 
موضوع دیگر درمورد طرف قرداد چارتر می باشد، چارتر کردن فقط در انحصار آژانس ها و دفاتر خدماتی نمی باشد بلکه تمامی ارگان ها اعم از ادارها، باشگاها، تیم ها و... که احساس می کنند برای حمل ونقل کارکنان خود نیاز به چارتر دارند امری امکان پذیر است. زیرا نه تنها با این کار هزینه های ارگان مربوطه کاهش پیدا می کند بلکه باعث رضایت کارکنان خود می شود.

 

پرواز چارتری

 

آیا بلیط چارتری همان بلیط لحظه آخری است؟

بهتر است برای درک مفهوم بلیط لحظه آخری، مثالی را ذکر کنیم :

فرض کنید شما فروشنده یخ می باشید و باید تا نزدیک ظهر همه یخ ها را بفروشید، ولی تا قبل از ظهر مشتری کافی برای خرید تمام یخ ها وجود نداشته باشد و دمای هوا هم افزایش پیدا کند، در این شرایط شما برای جلوگیری از ضرر بیشتر، مجبور می شوید یخ ها را قبل از ظهر با قیمتی کمتر ولی با همان کیفیت به فروش برسانید، این همان بلیط لحظه آخری است.
این دو بلیط از لحاظ کلی از یک کیش هستند ولی همانطور که از اسم بلیط لحظه آخری مشخص می باشد، این بلیط ممکن است خیلی دیر به دست شما برسد و حتی وقتی که این بلیط را تهیه هم کردید، پرواز شما حداکثر تا دوروز دیگر صورت می گیرد. بلیط لحظه آخری در اصل نوعی از بلیط چارتر است که به دلیل فروش نرفتن، در لحظات آخر پرواز و با قیمتی ارزان  بفروش می رسد. همچنین ممکن است فاصله تهیه بلیط چارتری وتاریخ پرواز آن ، هفته ها فاصله باشد.

انواع پرواز چارتر

پرواز چارتر، خود داری انواع  مختلفی می باشد و به طور خلاصه در این قسمت به آن ها می پردازیم.

Full charter_چارتر کامل

همانطور که از اسم این نوع چارتر مشخص است، چارتر کامل برای زمانی بکار می رود که تمام صندلی های یک پرواز معیین توسط چارتر کننده به اختیار گرفته شود (اجاره می شود ). البته این نوع پرواز دارای جنبه اطمینان و اعتبار بیشتری است که همین امر باعث شده که اکثر ارگان های مربوطه از این نوع بلیط بفروشند.

اجاره صندلی یا seat character

مشخصات این نوع چارتر نیز شبیه قسمت قبل است با این تفاوت که این بار آژانس مربوطه، تعدادی محدود از صندلی ها را برای دوره ایی مشخص برای خودش رزرو می کند، که البته خود این دسته دارای دو زیرشاخه بک تو بک و شناور است .

استفاده از روش کامل یا روش اجاره ایی بسته به شرایط شما متفاوت است.

 

پرواز چارتر

 

مزیت های پرواز چارتری

همانطور که در مطالب فوق توضیح دادیم مهمترین مزیت این نوع بلیط، قیمت مقرون به صرفه و ارزان آن است. اگر شما در انتخاب تاریخ سفر خود انعطاف پذیر باشید، به راحتی می توانید با کمترین هزینه  تمامی امکانات یک سفر هواپیمایی خوب را تجربه کنید!!!
مزیت دیگر پرواز چارتری این است که اگر ظرفیت برای شما در پروازهای عادی ( سیستمی ) وجود نداشته باشد، شما می توانید از چارتر این پرواز استفاده کنید که البته، البته در این مورد قیمت بلیط با پرواز عادی تفاوتی ندارد ، ولی خب به هر حال به مقصد خود می رسید.

معایب پرواز چارتری

مهمترین ایراد بلیط چارتری در کنسل ناپذیر بودن آن است و حتی در شرایط خاصی که بلیط شما لغو شود، پولی به شما باز پس داده نمی شود ( غیر قابل استرداد ) . پس توصیه ما به شما این است که از سفر خود اطمینان حاصل فرمایید و قصد کنسل کردن نداشته باشید. ایراد بعدی در قیمت بلیط است! البته قیمت ارزان این بلیط را نقض نمی کنیم، بلکه منظور ما در مورد یکسان بودن قیمت بلیط خردسالان و بزگسالان می باشد. البته بلیط نوزادان(زیر 2 سال ) شامل این قانون نمی شود و قیمت بلیط نوزادان حدود10% قیمت بلیط  بزرگسالان است 
همچنین در بلیط های چارتری به هیچ وجه نمی توانیم بلیط را به کس دیگری انتقال دهیم و حتی قابلیت تغییردر تاریخ  پرواز وجود ندارد.

تفاوت پروازهای سیستمی(معمولی) و چارتری

 • قیمت پروازهای سیستمی، معمولاً گران‌تر هست و می‌توانید آن‌ها را از دفاتر خدماتی و هم از شرکت‌های هواپیمایی ( ایرلاین ) تهیه کنید و قیمت آن مصوب و ازقبل تعیین شده می باشد.
 • دیگر تفاوت این بلیط ها قابل استرداد بودن آنهاست، که ویژگی خوبی است !!! 
 • همچنین قابلیت تغییر در تاریخ و نام آن را دارید. این درصورتی است که اضافه گذاشتن یک نقطه در قسمت نام  بلیط چارتری، شما را به دردسر می اندازد!!!
 • فرق دیگر این دو پرواز این است که در اپراتورهای پرواز سیستمی، در صورت درخواست کنسل کردن بلیط ، هزینه ایی به عنوان هزینه جریمه از شما کسر می کنند  و باقی مبلغ باز پس داده می شود.
 • پروازهای سیستمی یا معمولی برای سه رده سنی کودکان(زیر 2 سال )، نوجوانان(2 تا12 سال) و بزرگسالان در هزینه‌ی بلیت، تفاوت قائل می‌شوند که به نفع خانواده‌های پرتعداد می‌باشد.

بهترین زمان خرید بلیط های چارتری چه زمانی است؟

اولین نکته ایی که باید در نظر بگیرید این است که معمولا در مسیرهای پرتقاضا، حجم بلیط های چارتری افزایش پیدا می کند. دفاتر خدماتی و یا شرکت های هواپیمایی برای کسب سود بیشتر در مسیرهای هوایی پرتقاضا، اقدام به اجاره بلیط های چارتری می کنند، اما همانطور که مشخص است اکثر مواقع کل ظرفیت پرواز پر نمی شود. همچینین در همین خط های هوایی  شلوغ، ممکن است در برخی ایام سال، رفت و آمد بشدت کاهش پیدا کند و همین باعث می شود شما سفر خود را با قیمتی بسیار ارزانتر نسبت به پرواز معمولی صاحب شوید !!
برای بدست آوردن این تخفیف های وسوسه کننده، ابتدا باید از زمان در دسترس قرار گرفتن بلیط های چارتری اطمینان حاصل فرمایید و همچنین باید دارای برنامه سفر انعطاف پذیریی باشید. برای مثال ایام شروع مدرسه یا نیمه دوم فرودین واردیبهشت بهترین وقت برای رزرو و تهیه بلیط های چارتری ارزان است.

مسیرهای پرطرفدار برای بلیط های چارتری

 • داخلی

مشهد          کیش         تهران         اصفهان 
شیراز          اهواز         قشم            آبادان 
تبریز           عسلویه      بندرعباس     زاهدان 

 • مقصدهای برگزیده خارج کشور شامل چارترهای استامبول و دبی می باشند.

چه شرکت های هواپیمایی بلیط چارتر ارائه میدهند؟

امیدوارم در این قسمت با  اراعه دادن مشخصات هر شرکت هواپیمایی و تعداد پروازهای فعال هر کدام، کمکی در انتخابتان به شما کرده باشم.

 • شرکت هواپیمایی ایران ایر ( ملی ایران ) : دارای 37 فروند هواپیما با 67 مقصد داخلی و خارجی 
 • شرکت هواپیمای ایران ایر تور : دارای 12 فروند هواپیما با 24 مقصد داخلی + ترکیه 
 • شرکت هواپیمای آسمان : دارای 9 فروند هواپیما با 55 مقصد 
 • شرکت هواپیمای کیش : دارای 10 فروند هواپیما با 20 مقصد داخلی +  دبی
 • شرکت هواپیمای ماهان : دارای 37 فروند هواپیما با 57 مقصد داخلی و خارجی
 • شرکت هواپیمای کارون : دارای 9 فروند هواپیما با  مقاصد داخلی و خارجی
 • شرکت هواپیمای کاسپین : دارای 9 فروند هواپیما با  20مقصد 
 • شرکت هواپیمای قشم : دارای 9 فروند هواپیما با  مقاصد داخلی و خارجی
 • شرکت هواپیمای زاگرس : دارای 20 فروند هواپیما با 23 مقصد 
 • شرکت هواپیمای تابان : دارای 9 فروند هواپیما با  20مقصد
 • شرکت هواپیمای آتا : دارای 16 فروند هواپیما با  20مقصد
 • شرکت هواپیمای معراج : دارای 16 فروند هواپیما با  30مقصد
 • شرکت هواپیمای سپهران : دارای 5 فروند هواپیما با  6مقصد
 • شرکت هواپیمای وارش : دارای 5 فروند هواپیما با  13مقصد
 • شرکت هواپیمای فلای پرشیا  : دارای 4 فروند هواپیما با  6مقصد
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.4 از 5 | از 100 کاربران به معرفی پرواز چارتری