کلیسای متخی

گرجستان جزو کشورهاییست که دینشان ارتودکس مسیحی بوده که به همین خاطر کلیساهای فراوانی را در خود جای داده است که می توان به کلیسای متخی اشاره کرد. کلیسای متخی قدیمی ترین کلیسای شهر تفلیس است که در قدیمی ترین منطقه مسکونی این شهر نیز قرار دارد. این کلیسا در ساحل سمت چپ رودخانه متکواری و بر روی صخره ای بلند ساخته شده است، برخی از دانشمندان و تاریخ نویسان معتقداند که کلیسای متخی اولین کلیسای این منطقه بوده که توسط پادشاه وختانگ ساخته و در کنار آن قلعه ای نیز بنا کرده تا محل اقامت او باشد. طرح و معماری این کلیسا همانند کلیسایی است که بر روی آرامگاه مریم مقدس در باغ جتسیمانی اورشلیم قرار دارد.


کلیسای متخی به دلیل معماری و طراحی غیر معمول با سایر کلیساها متفاوت های بسیاری داشته که به همین خاطر در بین گردشگران تور گرجستان و ساکنان آن منطقه نیز از محبوبیت دو چندانی برخوردار است. سقف این کلیسا گنبدی شکل بوده که چندین بار مورد تخریب واقع شده و سپس آن را بازسازی کرده اند به صورتی که گنبد اولیه آن از سنگ های تراشیده تشکیل شده اما پس از تخریب آن را با آجر ساخته اند. پس از تصرف ولت شوروی در سال های 1810 تا 1820 به دستور پادشاه وقت شوروی قلعه ای که در کنار کلیسا بود تخریب و بجای آن سیاه چاله ای بنا کردند.


کلیسای متخی نیز تبدیل به یک مکان نظامی شد و سپس بعد از چند سال دستور تخریب کامل کلیسا صادر شد اما به دلیل مخالفت برخی از روشنفکران، تاریخ دوستان و مذهبی ها و متقاعد کردن پادشاه از تخریب کلیسا جلوگیری کرده و آن را بعنوان موزه و سالن تئاتر مورد استفاده قرار دادند. پس از سقوط دلت شوروی کلیسا بازسازی و کاربری واقعی آن که مذهبی بود نیز به آن برگشت اما از قلعه کنار آن تنها یک مجسمه که پادشاه بر روی اسب است باقی ماند. کلیسای متخی به دلیل موقعیت خوب مکانی که دارد و به تله کابین گرجستان نیز نزدیک است بهترین مکان برای گردشگران تور گرجستان بوده تا از این بنای تاریخی دیدن فرمایند. 

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره کلیسای متخی

لادن 14 مهر 97
1
گویا کلیسای متخی از نماد های تفلیس درسته ؟ آخه من تو بیش تر عکسا این بنا رو می بینم
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر