موزه کاریه

📅 انتشار : 1401/05/05 📅 بروزرسانی : 1401/05/05 ⏱ مطالعه : 3 دقیقه بازدید : 1046

در دوران بیزانس از موزه کاریه به عنوان کلیسا و پس از فتح استانبول توسط سلطان فاتح این موزه را به عنوان مسجد استفاده کردند. زمانی که اسبام وارد شهر استانبول شد این موزه به طور کامل تغییر کرد و معماری آن دستخوش تغییراتی شد. موزه کاریه در شهر استانبول اهمیت زیادی دارد و یکی از مکان‌های مهم و تاریخی این شهر است.

 

موزه کاریه استانبول

 

معرفی موزه کاریه استانبول

تاریخ ساخت موزه کاریه استانبول به قرن چهارم باز می‌گردد. در حال حاضر این موزه در بخش غربی ادرین کاپی قرار دارد. در این موزه معماری بی‌نظیری به کار رفته و بسیاری از آثار نقاشی این موزه در دوران فینکلستیک از بین رفته‌اند. دلیل از بین رفتن آثار نقاشی ممنوعیت وجود تصاویری از مسیح در این کلیسا بوده است.

تاریخچه موزه کاریه استانبول

موزه کاریه در سال ۵۳۴ توسط عزیز تئودیس ساخته شد. بیشتر تغییرات ایجاد شده در این موزه برای مرمت بود و ساختار کلی آن را حفظ کردند. اما در قرن یازدهم خانم ماریا مادر پادشاه تغییرات اساسی را ایجاد کرد. زمانی که در قرن دوم میلادی عثمانی‌ها به استانبول حمله کردند و این شهر را تصرف نمودند، در سال ۱۵۱۱ این مکان به مسجد تبدیل شد. زمانی که این مکان به مسجد تبدیل شد آثار مذهبی و اسلامی زیادی به آن اضافه کردند. این مسجد طی سال‌ها دچار آسیب‌های زیادی شد تا در قرن بیستم هجری یک موسسه آمریکایی مسئول مرمت آن را به عهده گرفت. از آن پس این مکان را به موزه تبدیل کردند.

 

تاریخچه موزه کاریه استانبول

 

آثار مهم و معماری موزه کاریه

از آثار مهم موزه کاریه می‌توان به نقاشی‌ها و دیوارنگاری‌های بسیار زیبای آن اشاره کرد. این موزه شامل پنج بخش اصلی بوده و در سمت راست آن دو طبقه و دو بخش مجزا قرار گرفته است. در جنوب این مسجد یک آرامگاه و در بخش شمالی آن یک خانه و یک کتابخانه وجود دارند. مناره‌هایی با معماری اسلامی و ترکیب سنگ‌های مختلف در این موزه بسیار چشم‌نواز هستند.

اطلاعات بازدید از موزه کاریه

برای بازدید از موزه کاریه باید به منطقه ادیرنه کاپی بروید. این منطقه شلوغ و پر رفت‌وآمد است و برای بازدید از این موزه می‌تواند ساعت نه صبح به این مکان بروید‌. موزه از ساعت نه آماده حضور گردشگران بوده و بخش‌های مختلف آن قابل بازدید است.

نکاتی که باید در بازدید از موزه کاریه استانبول بدانید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای بازدید از موزه کاریه باید به آن توجه کنید تهیه بلیط است. تهیه بلیط هم به صورت حضوری و هم آنلاین امکان‌ دارد. اگر شما بتوانید قبل از رفتن خود به موزه بلیط آن را تهیه کنید می‌توانید با سرعت بالاتری به داخل بروید. از نکات دیگر هم به ساعت بازدید توجه کنید که قبل از ساعت ۹ برای بازدید نروید تا معطل نشوید.

 

موزه کاریه استانبول

 

سخن پایانی

یکی از دلایل مهمی که بازدید از موزه کاریه را به شما پیشنهاد می‌کنیم معماری‌های داخلی این موزه است. ساخت بناهای قدیمی بسیار جذاب بوده و بخش‌های مختلف این موزه بسیار زیبا ساخته‌شده‌اند. شما می‌توانید در این موزه نقش‌ و نگارهای جذابی را مشاهده کنید. اگر به استانبول سفر کردید از دیدن این موزه غافل نشوید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.9 از 5 | از 100 کاربران به موزه کاریه