مسجد رستم پاشا

از آن جایی که استانبول مسلمانان زیادی را در خود جای داده است می توانید شاهد مساجدی بسیار با شکوه با معماری های منحصر به فرد باشید. یکی از مهم ترین و زیبا تریم مساجد در استانبول ترکیه مسجد رستم پاشا می باشد. مسجد رستم پاشا دارای یک گنبد بسیار بزرگ است که بر روی هشت ستون قرار گرفته است که در قرن شانزدهم به دستور رستم پاشا طراحی و ساخته شد. معمار این مسجد سینان نام داشت که در آن زمان از معماران برجسته عثمانی به شمار می رفت ودر طول حیات خود توانست آثار و سازه های شگفت انگیزی از خود به جای بگذارد.
یکی از مهم ترین دلایل مشهور بودن مسجد رستم پاشا در بین گردشگران تور استانبول وجود تعداد بی شماری کاشی با نقوش مختلف از طرح های باستانی و گل های رنگارنگ است که جلوه خاصی به آن بخشیده است. درواقع می توان گفت ارزش واقعی این مسجد به خاطر نقش گل های زنبق، لاله، لاله، رز و ... با سبک چینی کاری ایزنیک به همراه طرح های هندسی زیبایی آن می باشد. این کاشی ها در سر تا سر مسجد رستم پاشا از دیوارها گرفته تا ستون ها با نظم خاصی قرار گرفته اند که زیبایی و عظمت این مسجد را دو چندان کرده است. جالب است بدانید امروزه این مسجد دارای مدرسه ی مذهبی برای علاقه مندان به کسب علم دین و مذهب می باشد.
در واقع جلوه و شکوه این مسجد را زمانی که به آن وارد می شوید احساس می کنید، طراحی داخلی مسجد به نسبت طراحی ظاهر آن بسیار قوی تر می باشد ، این به این معنی نیست که نمای بیرونی مسجد رستم پاشا زیبا نیست نه! هنر کاشی کاری سقف و دیوار و محراب آن باعث شده تا فضای داخلی مسجد بیشتر و بهتر به چشم گردشگران تور استانبول به نظر برسد. در زمان های قدیم از اصلی ترین مکان های نیایش مسلمانان ترکیه به حساب می آمده که امروزه برای بازدید عموم گردشگران آزاد می باشد. در سفر به استانبول بازدید از مساجد فوق العاده آن را از دست ندهید.

نظرات مردم درباره مسجد رستم پاشا

هاشمی 14 مهر 97
2
مسجد رستم پاشا رو که دیگه همه گردشگرانی که به استانبول سفر کردند می شناسند
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر