شهر اجمیازین

شهر اجمیازین یکی از بزرگ ترین شهرهای ارمنستان می باشد که در فاصله 20 کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد. همان طور که از نام شهر اجمیازین پیداست اجمیازین مرکز تجمع روحانیت ارمنستان است که قدمت و پیشینه آن به قرن چهارم قبل از میلاد مسیح بازمی گردد. شهر اجمیازین تا قرن چهارم پایتخت ارمنستان بوده که از این رو رسیدگی های ویژه ای به آن می شده است. روایات بی شماری در رابطه با کلیسا اجمیازین برای گردشگران تور ارمنستان وجود دارد و بیانگر این است که:
در زمان سلطنت شاه عباس علما و روحانیون ارمنی تصمیم به ترک ایران را داشتند و می خواستند به ارمنستان بازگردند اما شاه عباس این اجازه را به آن ها نداد و برای راضی نگه داشتن روحانیون ارمنی ابتدا دستور داد که کلیسا اجمیازین ارمنستان را به ایرا بیاورند و تصویر وی را روی سنگ های کلیسا بیندازند ولی پس از مشاهده تصویر خود از این کار منصرف شد و دستور داد در جلفا اصفهان یک کلیسا به همین طراحی و معماری بسازند. امروزه این کلیسا با نام کلیسا وانک در اصفهان از شهرت زیادی برخوردار است. کشور ارمنستان به عنوان قدیمی ترین کشورهای مسیحیت در دنیا شناخته شده است و پس از رسمی شدن دین مسیحیت پیشرفت های خوبی از جمله ابداع خط ارمنی داشته اند.
کلیسا اجمیازین توسط گریگور لوساوریچ طراحی و ساخته شده است که امروزه آرامگاه او در کلیسا اجمیازین قرار دارد. شهر اجمیازین علاوه بر داشتن کلیسا دارای مناظر طبیعی بسیار زیبا و سر سبز بوده که از این رو دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و به عنوان یک تفرج گاه مناسب برای گردشگران تور ارمنستان به حساب می آید. جالب توجه است که بعد از گذشت چندین سال باستان شناسان طی تحقیقاتی گسترده متوجه شدند که زیر کلیسا اجمیازین شهر خدایان قرار داشته است. در سفر به ارمنستان حتما از شهر اجمیازین و کلیسا منحصر به فردش دیدن فرمایید.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره شهر اجمیازین

سولماز 14 مهر 97
3
من شهر اجمیازین رو رفتم بی نهایت شهر خوب و مردمان خون گرمی داره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر