معبد گارنی

تاریخ بنای معبد گارنی بر می گردد به هایک ناهابت که به نام گارنیک نوه نتیجه (هایک) نامگذاری شده است. گردشگران تور ارمنستان جالب است بدانند رودخانه گارنی در 28 کیلومتری جنوب شرقی ایروان قرار گرفته است و درمحدوده استان کوتایک می باشد. این منطقه با داشتن شرایط آب وهوایی طبیعی منحصر بفرد در ارمنستان که ییلاق وشکارگاه اختصاصی پادشاهان در قرون مختلف بوده است. مجموعه فعلی که شاهد آن هستید از قسمت ها و بناهای زیرتشکیل شده است.

1-عبادت گاه یا بنای اصلی معبد گارنی که تاریخچه ساخت آن برمیگردد به قرن اول میلادی این بنا به دستور پادشاه تیرداد اول درسال 66 میلادی بناگردید وتقدیم شده به خدای مهر وبه همین دلیل بعد از به رسمیت شناختن دین مسیحیت در ارمنستان دراوایل قرن چهارم میلادی این بنا دست نخورده باقی مانده ودرکنار ان کلیسایی بنا گردید که بر اثرزلزله مهیبی به سال 1679 میلادی فرو ریخت است.

2-درمحدوده بنا شاهد یک حمام اختصاصی هستیم که مربوط به دختر خسرو پرویزکه خواهر تیرداد سوم می باشد که تشکیل شده است ازقسمتهای مختلف که شامل حوزچه های آب گرم وسرد وحمام بخار می باشد .قسمت جالب توجه این حمام کاشی کاری های کف حمام می باشد که از15رنگ طبیعی ساخته شده است ودرآن ماهی های دریا به تصویر کشیده شده اند. درمرکز این نقش ها ژست زن ومردی است که نماد خدای اقیانوس می باشد.

3-دیگری تخته سنگی که شناسنامه معبد گارنی به شمار می رود که روی آن کتیبه ای به زبان یونانی دست فرمان پادشاه وقت که درراستای بنای این اثر تاریخی حک گردیده است.

در سفر با تور ارمنستان حتما از معبد گارنی دیدن فرمایید.

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره معبد گارنی

دلارام 10 مهر 97
1
معبد گارنی تاریخ و داستان خیلی جالبی داره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر