سد گوران قشم

📅 انتشار : 1399/06/10 📅 بروزرسانی : 1402/06/18 ⏱ مطالعه : 1 دقیقه بازدید : 1704
معرفی
تاریخچه
آدرس
لنج ‌های سد

گستردگی و فراوانی جاذبه‌ها و آثار تاریخی، فرهنگی و باستانی و همچنین وجود میراث ارزشمند زمین شناختی، همه این‌ها باعث شده؛ جزیره قشم را به تنها ژئوپارک ایران و منطقه خاورمیانه تبدیل کند. تعداد جاذبه‌های دیدنی قشم بسیار زیاد است به طوری‌که شما هر طرف بروید با یکی از آثار باشکوه و زیبا روبه‌رو می‌شوید. در قسمت انتهایی جنگل حرا که با انواع گونه‌های مانگرو پوشانده شده و بیشترین پوشش گیاهی قشم را در برگرفته سد گواران جای گرفت. این سد علاوه بر تامین کردن آب سچشی ین جزیره قشم محلی برای ساخت و ساز لنج‌ها و قایق ها می‌باشد به طوری که عمده کار مردمان این منطقه لنج‌سازی است.

سد گوران

قیمت تور قشم - تضمین کمترین قیمت تور قشم در بازار را از لحظه آخر بخواهید

معرفی سد گوران قشم | از جمله مناطق تاریخی در قشم

سد گواران یکی از سد‌های تاریخی قشم بوده که در روستایی زیبای گواران واقع گردید. روستای گواران، در ۹۰ کیلومتری جزیره قشم و در قسمت منتهی‌الیه جنگل حرا قرار دارد. روستای گواران از توابع بخش شهاب شهرستان قشم در هرمزگان است. به گفته قدیمیان اسم قدیم گواران از گبران که محل سکونت زرتشتیان بوده گرفته شد.درحال حاضر قایق‌ سازی، لنج‌های ماهیگیری، موتور لنج‌های باری و مسافربری مردم توسط دستان استادان و کارگران قشمی ساخته می‌شود. این هنر در بین مردم قشم از نسلی به نسل دیگر انتقال یافت.

آشنایی با تاریخچه سد گوران قشم

سد گواران در ۷۸ کیلومتری جزیره قشم واقع شده است، این سد را در دوره پهلوی بنا کرده‌اند. اما برخی از کارشناسان بر این باورند که تاریخچه این سد به زمان هخامنشیان برمی‌گردد و تاج آن نیز به دوره ساسانیان تعلق دارد. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۰۵۷ به عنوان یک آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سد گوران در قشم

راهنمای سفر به قشم - اطلاعاتی کامل از بزرگترین جریره خلیج فارس!

سد گوران قشم در کجا قرار دارد؟

جزیره قشم که جزء یکی از جزایر فوق‌العاده استان هرمزگان بوده، دیدنی‌های زیادی دارد که یکی از آن سد گواران در روستای گواران است. آب ‌و هوای خوب این روستا و همچنین وسعت و زیبایی این سد خود دلیلی بر دیگر امتیازات بی‌پایان این جزیره محسوب می‌شود.

آدرس سد گواِران: ایران، استان هرمزگان، جزیره قشم، ۷۸ کیلومتری جزیره، کنار روستای گواران، نزدیکی جاده طبل - باسعیدو

لنج ‌های سد گواران قشم

روستای گواران در ۹۰ کیلومتری جزیره قشم قرار دارد که از دیرباز مرکز اولیه ساخت لنج‌ جزیره بوده است. روستای گواران از بزرگ‌ترین مرکز تولید لنج‌ها در ایران به ‌شمار می‌رود. قایق‌ها و لنج‌های به کار گرفته شده در کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران در این روستا ساخته می‌شوند. حتی در بعضی مواقع این قایق‌ها به کشور هند و آفریقا فرستاده خواهد شد. استادان این‌کار اوصولا بیشتر لنج‌های ساخته شده را بر ‌اساس حجم و چگونه شناور بودن آن‌ها طراحی می‌کنند. از مواد تزیینی و تقویت‌کننده برای ساخت این لنج‌ها نیز استفاده می‌شود؛ از جمله آن‌ها می‌توان به پنبه آغشته به روغن بادام یا نارگیل اشاره کرد که در زبان محلی به آن کلفات می‌گویند. مدت زمانی‌که به طول می‌انجامد تا یک لنج را بسازند، چیزی در حدود یک تا دو سال خواهد بود.

سد گوران در بزرگترین جزیره خلیج فارس

ژئو پارک قشم _ یکی از منحصربه‌ فردترین ژئوپارک های جهان در جزیره زیبای قشم!!!

کلام آخر

از زمان‌های قدیم اهمیت آب برای این جزیره بسیار مهم بوده و وجود این سد نشان دهنده این موضوع است. همواره استفاده بهینه از این مایه حیات الگوی زندگی مردم آن‌جا قرار دارد. همچنین از این سد به عنوان یادبود واقعه تاریخی گواران نیز یاد می‌شود. شاید جالب باشد بدانید بعضی اوقات در معرفی تور‌های قشم، آن‌ها را به نام تور سد گواران نیز معرفی می‌کنند.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.2 از 5 | از 101 کاربران به سد گوران قشم