چشمه گرند پریسماتیک

📅 انتشار : 1398/05/16 📅 بروزرسانی : 1398/05/16 بازدید : 1880

در آمریکای جنوبی و در دل پارک ملی یلواستون یک چشمه رنگین کمانی وجود دارد که از عجایب دنیا به شمار می رود. گرند پریسماتیک را سومین چشمه آب گرم بزرگ در جهان می دانند؛ این چشمه از یک زمین فوتبال هم بزرگتر می باشد.

 

یلو استون

 

چشمه گرند پریسماتیک

 

چشمه گرند پریسماتیک "چشمه رنگین کمان"

جنگل های کوهستانی انبوهی که این چشمه را احاطه کرده اند، سبب ایجاد منظره ای چشم نواز شده و زیبایی های آن را دوچندان نموده اند. دمای آب این چشمه 71 درجه سانتی گراد است. در این چشمه که قطری در حدود 90 متر دارد، باکتری های گوناگونی وجود دارد که فعالیت آن ها در فصول مختلف سال رنگ های گوناگونی در این چشمه ایجاد می کنند. آب چشمه در فصل تابستان رنگ های گرمی همچون نارنجی، قرمز، زرد و قهوه ای پیدا می کند و در فصل زمستان به رنگ سبز یا آبی به نمایش در می آید. هر یک از این حلقه ها که بر روی آب شکل می گیرند و رنگ های مختلفی دارند، دماهای گوناگونی هم دارند؛ به طور کلی هر چه به مرکز نزدیک تر می شویم دما بالا رفته و هرچه از مرکز چشمه فاصله می گیریم دمای آن کمتر می گردد. برای مثال قسمت مرکزی آن به رنگ آبی بوده و دمای آن 87 درجه سانتی گراد است ولی خارجی ترین لایه که به رنگ قهوه ای می باشد دارای دمای 55 درجه سانتی گراد می باشد.

 

چشمه آبگرم گرند پریسماتیک


خوب است بدانید نام های دیگر چشمه گرند پریسماتیک، یلو استون و چشمه منشوری می باشد و برخی از اهالی محلی آن را به این نام می شناسند. همان طور که در بالا اشاره کردیم این حلقه های رنگی حاصل از فعالیت باکتری های علاقه مند به گرما می باشد که خود را با دما و PH اسیدی محیط وفق می دهند.

 

عجایب دنیا - شما میتوانید با کلیک بر روی لینک با عجیب ترین مکان های دنیا آشنا شوید. 

 

چشمه منشوری

آبفشان الد فیثفول

 

آبفشان الد فیثفول

آبفشان الد فیثفول هر 60 الی 100 دقیقه یکبار فوران می کند؛ ارتفاع این آبفشان گاهی به 42 متر هم می رسد و در زمانی بین 1.5 تا 5 دقیقه منظره ای دیدنی را ایجاد می کند. به طور میانگین این آبفشان روزی 20 مرتبه فوران می کند. در صورتی که این فوران 1.5 دقیقه به طول انجامد، 3700 گالن آب از آن خارج می شود ولی اگر این مدت 5 دقیقه باشد حجم آب 8400 گالن می باشد؛ همچنین دمای این آب در حدود 96 درجه سانتی گراد است.

 

آبفشان الد فیثفول

 

گردشگران تور لحظه آخری برای بازدید از این آبفشان شگفت انگیز باید زمان خود را به گونه ای مدیریت کنند که در این بازه زمانی در محل مورد نظر حضور داشته باشند.

جالب است بدانید که این آبفشان تا پیش از زلزله سال 1959 روزی 21 مرتبه با ارتفاع بیشتر فوران می کرد ولی از آن پس به روزی 20 مرتبه با ارتفاع کمتر کاهش پیدا کرد.

آدرس: آمریکا/ پارک ملی یلواستون

 

عجایب هفتگانه - لیست 7 موردی توسط دو تن از نخستین تاریخ نگاران و محققین یونانی به نام های هرودوت و کالیمکس تهیه شده است.

 

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از 105 کاربران به چشمه گرند پریسماتیک