چشمه گرند پریسماتیک

در آمریکای جنوبی و در دل پارک ملی یلواستون یک چشمه رنگین کمانی وجود دارد که از عجایب دنیا به شمار می رود. گرند پریسماتیک را سومین چشمه آب گرم بزرگ در جهان می دانند؛ این چشمه از یک زمین فوتبال هم بزرگتر می باشد.

 

یلو استون

 

جنگل های کوهستانی انبوهی که این چشمه را احاطه کرده اند، سبب ایجاد منظره ای چشم نواز شده و زیبایی های آن را دوچندان نموده اند. دمای آب این چشمه 71 درجه سانتی گراد است. در این چشمه که قطری در حدود 90 متر دارد، باکتری های گوناگونی وجود دارد که فعالیت آن ها در فصول مختلف سال رنگ های گوناگونی در این چشمه ایجاد می کنند. آب چشمه در فصل تابستان رنگ های گرمی همچون نارنجی، قرمز، زرد و قهوه ای پیدا می کند و در فصل زمستان به رنگ سبز یا آبی به نمایش در می آید. هر یک از این حلقه ها که بر روی آب شکل می گیرند و رنگ های مختلفی دارند، دماهای گوناگونی هم دارند؛ به طور کلی هر چه به مرکز نزدیک تر می شویم دما بالا رفته و هرچه از مرکز چشمه فاصله می گیریم دمای آن کمتر می گردد. برای مثال قسمت مرکزی آن به رنگ آبی بوده و دمای آن 87 درجه سانتی گراد است ولی خارجی ترین لایه که به رنگ قهوه ای می باشد دارای دمای 55 درجه سانتی گراد می باشد.

 

چشمه آبگرم گرند پریسماتیک

 

خوب است بدانید نام های دیگر چشمه گرند پریسماتیک، یلو استون و چشمه منشوری می باشد و برخی از اهالی محلی آن را به این نام می شناسند. همان طور که در بالا اشاره کردیم این حلقه های رنگی حاصل از فعالیت باکتری های علاقه مند به گرما می باشد که خود را با دما و PH اسیدی محیط وفق می دهند.

 

چشمه منشوری

 

آبفشان الد فیثفول هر 60 الی 100 دقیقه یکبار فوران می کند؛ ارتفاع این آبفشان گاهی به 42 متر هم می رسد و در زمانی بین 1.5 تا 5 دقیقه منظره ای دیدنی را ایجاد می کند. به طور میانگین این آبفشان روزی 20 مرتبه فوران می کند. در صورتی که این فوران 1.5 دقیقه به طول انجامد، 3700 گالن آب از آن خارج می شود ولی اگر این مدت 5 دقیقه باشد حجم آب 8400 گالن می باشد؛ همچنین دمای این آب در حدود 96 درجه سانتی گراد است.

 

آبفشان الد فیثفول

 

گردشگران تور لحظه آخری برای بازدید از این آبفشان شگفت انگیز باید زمان خود را به گونه ای مدیرت کنند که در این بازه زمانی در محل مورد نظر حضور داشته باشند.

جالب است بدانید که این آبفشان تا پیش از زلزله سال 1959 روزی 21 مرتبه با ارتفاع بیشتر فوران می کرد ولی از آن پس به روزی 20 مرتبه با ارتفاع کمتر کاهش پیدا کرد.

 

آدرس: آمریکا/ پارک ملی یلواستون

 


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به چشمه گرند پریسماتیک
گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.