پونت نئوف

شهر پاریس دارای معماری بسیار زیبایی است که قدم زدن در سطح آن برای هر توریستی جذابیت دارد. قدیمی ترین پُلی که بر روی رودخانه سن امتداد پیدا کرده "پل پونت نئوف" نام دارد که از بخش غربی جزیره ایل دولاسیته عبور می کند.

 

پونت نئوف

 

این پل را می توان نخستین پلی دانست که در شهر پاریس سنگ فرش شده بود و مسیر پیاده رو و ماشین رو در آن تفکیک شده بود. همچنین اولین پلی که علاوه بر راه مخصوص خودروها دارای مسیر پیاده رو می باشد هم پونت نئوف است. وجود مجسمه سواره نظام هانری چهارم بر روی این پل، توجه گردشگران تور پاریس را به خود جلب کرده است.

 

پونت نئوف

 

تاریخچه پونت نئوف

تا اواسط سده 16 میلادی 2 پل بر روی رودخانه سن ساخته شده بود که پاسخگوی رفت و آمد بی شمار خودروها نبود، به هیمن دلیل هانری سوم (پادشاه وقت فرانسه) دستور داد تا برای حل این مشکل پل جدیدی بر روی این رودخانه ساخته شود. به دلیل عدم امکانات لازم، ساخت این سازه کمی به طول انجامید و در سال 1604 انجام پذیرف؛ نهایتا در سال 1607 زمانی که هانری چهارم حکومت را در دست گرفته بود، آن را به طور رسمی افتتاح کردند و نام پل جدید یا پونت نئوف را برای آن انتخاب کردند تا از دو پل قبلی متمایز باشد.

بعد از فوت هانری چهارم، مجسمه سواره نظام او را در مرکز این میدان قرار دادند ولی در پیِ انقلاب فرانسه این مجسمه هم همچون بسیاری از سازه های دیگر شهر ویران شد؛ اما در سال 1818 یک مجسمه دیگر با فاکتورهایی کاملا مشابه را در همان مکان قرار دادند که امروزه هم قابل مشاهده می باشد.

 

پونت نئوف

 

از آن جایی که بر روی این پل هیچ خانه ای ساخته نشده، می توان چشم انداز بسیار زیبایی از رودخانه سن و موزه لوور را تماشا کرد و از قدم زدن در این فضای تماشایی لذت برد. طول پل پونت نئوف 232 متر و عرض آن 22 متر می باشد؛ همچنین در طراحی آن تعداد 12 طاق در نظر گرفته شد که زیبایی های آن را دوچندان نمایش می دهد. این پل در طول تاریخ چندین مرتبه بازسازی شده که آخرین مرمت آن از سال 1994 آغاز شد و در سال 2007 پایان یافت. برای زیباسازی پونت نئوف از حدود 380 صورتک سنگی متفاوت استفاده شد که امروزه نسخه کپی شده آن ها را مشاهده می کنیم؛ نسخه اصلی این صورتک ها در موزه های پاریس نگه داری می شوند.

این پل که یکی از جاهای دیدنی پاریس می باشد، در سال 1889 به عنوان یکی از بناهای تاریخی کشور فرانسه به ثبت رسید. 

 

پونت نئوف

 

گزارش مشکل
گالری تصاویر
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر