آدرس آرامگاه فردوسی

از معروف ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری استان خراسان مقبره شاعر پارسی زبان، فردوسی، می باشد که سالانه افراد بسیاری به آرامگاه فردوسی مراجعه می کنند تا از این جاذبه دیدن کنند، اگر شما نیز قصد رفتن به آدرس آرامگاه فردوسی و بازدید از این جاذبه معروف را دارید در این مقاله با ما همراه باشید تا علاوه بر معرفی این مجموعه اطلاعاتی در رابطه با آدرس آرامگاه فردوسی نیز در اختیارتان قرار دهیم.
ابوالقاسم فردوسی توسی یکی از برجسته ترین شعرای فارسی زبان می باشد که شاهنامه فردوسی معروف ترین اثر وی می باشد، آرامگاه این شاعر حماسی در شهرستان توس واقع در استان خراسان رضوی قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری مشهد به شمار می آید، این آرامگاه شامل بخش های مختلفی است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:
ساختمان آرامگاه:
ممکن است با دیدن بنای اصلی آرامگاه فردوسی به یاد مقبره کوروش در پاسارگاد بیوفتید و علت این امر طراحی این بنا می باشد که بسیار شبیه به مقبره کوروش است.
داخل بنا کاملا مطابق با سبک معماری دوران اشکانی ساخته شده است و حدود 28 ستون دارد.
در مرکز ساختمان اصلی آرامگاه سنگ قبری مرمری وجود دارد که بر روی آن با خط نستعلیق متنی در رابطه با فردوسی به همراه تاریخ تولد و وفات وی حک شده است، ابعاد این سنگ قبر 1 متر در 1.5 متر می باشد و باید بدانید که این سنگ قبر در ارتفاع 0.5 متری از کف بنا قرار دارد.
لازم به ذکر است بر روی دیوار های داخلی بنای اصلی آرامگاه سنگ نگاره هایی وجود دارد که بخش هایی از داستان های شاهنامه را به تصویر کشیده اند و نمادی از تاریخ و تمدن ایران می باشند.
موزه آرامگاه فردوسی:
در این مجموعه فرهنگی موزه ای وجود دارد که در آن آثار بسیاری نظیر اشیاء کشف شده از دشت توس، اشیاء مربوط به داستان های حماسی نظیر گرز و وسایل اسب سواری و همچنین آثار اهدایی هنرمندان در زمینه شاهنامه فردوسی نگهداری می شود و گردشگران تور مشهد هنگام بازدید از موزه آرامگاه فردوسی می توانند علاوه بر شناخت فردوسی و آثار وی اطلاعاتی ارزنده در رابطه با شهر توس نیز کسب کنند.
3. کتابخانه آرامگاه:
در این مجموعه کتابخانه ای مملوء از کتاب های ارزنده وجود دارد، این کتابخانه در واقع کاربردی تشریفاتی دارد و اتاق شرقی آن تالار پذیرایی آرامگاه به شمار می آید، خوب است بدانید که کتابخانه آرامگاه فردوسی به تازگی و در تاریخ 25 اردیبهشت سال 1393 افتتاح شده است.
مقبره اخوان ثالث:
از دیگر جاذبه های موجود در مجموعه آرامگاه فردوسی، منزل ابدی شاعر معاصر اخوان ثالث است که در بخش غربی آرامگاه قرار دارد و بسیاری از گردشگرانی که در سفر به تور مشهد از این جاذبه دیدن می کنند به زیارت مقبره اخوان ثالث نیز می روند.
لازم به ذکر است که بر روی قبر این شاعر تندیسی نیم تنه از وی تعبیه شده است.
امکانات موجود در آرامگاه:
چنانچه قصد سفر با تور مشهد و مراجعه به آدرس آرامگاه فردوسی را دارید باید بدانید که در این جاذبه امکانات رفاهی بسیاری نظیر کافه، رستوران، سرویس بهداشتی، فروشگاه و غیره وجود دارد.
راه های دسترسی به آدرس آرامگاه فردوسی:
بهترین راه دسترسی به آدرس آرامگاه فردوسی از طریق اتوبوس می باشد، گردشگران برای رفتن به آدرس آرامگاه فردوسی می توانند به ترمینال فردوسی مشهد رفته و به وسیله اتوبوس های خط 202 خود را به این جاذبه برسانند.
ساعت های بازدید از آرامگاه فردوسی:
گردشگران تور مشهد باید بدانند که این مجموعه همه روزه از ساعت 8:00 صبح تا   18:00 عصر آماده پذیرش بازدید کنندگان می باشد و گردشگران می توانند در بازه زمانی مذکور از این مجموعه بازدید به عمل بیاورند.
هزینه بازدید از آرامگاه فردوسی:
برای بازدید از آرامگاه فردوسی گردشگران تور مشهد باید با پرداخت 3000 هزار تومان به ازای هر نفر بلیط ورودی تهیه کنند، لازم به ذکر است که این مبلغ برای گردشگران خارجی 20 هزار تومان می باشد.
آدرس آرامگاه فردوسی: استان خراسان رضوی، شهر توس، انتهای بلوار بهارستان
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای مشهد

تور مشهد 7 و 8 شهریور 99 ویژه تاسوعا و عاشورا
2 شب
آتا آتا
آتا آتا
قصر شایان
8 شهریور - 10 شهریور

تور ترکیبی مشهد 25 مرداد 99
2 شب
قطار ... قطار رجا
کاسپین کاسپین
ندا پرواز
25 مرداد - 27 مرداد

تور زمینی مشهد 24 مرداد 99
2 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار نورالرضا
ندا پرواز
24 مرداد - 26 مرداد

تور ترکیبی مشهد 26 مرداد 99
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
تابان تابان
گردشگر زمان
26 مرداد - 28 مرداد

تور مشهد 25 مرداد 99
3 شب
آسمان آسمان
کاسپین کاسپین
گردشگر زمان
25 مرداد - 28 مرداد

تور مشهد 25 مرداد 99
2 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
معراج گشت
25 مرداد - 27 مرداد

تور مشهد 25 مرداد 99
2 شب
آسمان آسمان
کاسپین کاسپین
گردشگر زمان
25 مرداد - 27 مرداد

تور مشهد 25 مرداد 99
2 شب
آسمان آسمان
کاسپین کاسپین
ندا پرواز
25 مرداد - 27 مرداد

تور زمینی مشهد 27 مرداد 99
2 شب
قطار ... قطار میلاد
قطار ... قطار رجا
سیف گشت
27 مرداد - 30 مرداد

تور مشهد مرداد 99
2 شب
آسمان آسمان
زاگرس زاگرس
پرواز ایرانیان
25 مرداد - 29 مرداد
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما