کلیسای سنت جان لاتران

کلیسای سنت جان لاتران قرارگاه مرکزی روئسای روحانی مذهب کاتولیک بوده است که در شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است و تاسیس آن به قرن چهارم میلادی باز می گردد. این عبادتگاه در سال 1733 تا 1735 به دست آلسندرو گالیلیه( یکی از دانشمندان ایتالیایی) بازسازی شد.
در طی این سال ها این عبادتگاه حوداث طبیعی و غیر طبیعی بسیاری از جمله تاراج، زلزله، بمب گذاری و آتش سوزی را به خود دید که تخریبات جبران نا پذیری را به جای گذاشته بود به همین منظور بازسازی جدی تر آن در قرن 18 صورت گرفت.
سبک ساخت این عبادتگاه باروک است. باروک یک شیوه معماری مربوط به سال های 1501 تا 1600 است که در ایتالیا رواج داشته بود، آزادی در طراحی از بارز ترین ویژگی های این روش محسوب می شود.
نمای بیرونی کلیسا از تیرک های کورینتی، یک ایوان بزرگ و 12 مجسمه فرشته که در بالای ساختمان قرار گرفته است تشکیل شده است و در کل به عقیده برخی نمای بیرونی کمی خشن و مناسب برای عبادتگاه نیست.

نمای داخلی: نگارگری داخلی کلیسا بر خلاف نمای ظاهری آن از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار می باشد که هزینه های هنگفتی را نیز در زمان خود به دنبال داشته بود.
برای مثال سقف طلا کاری شده آن و هم چنین میزان طلایی که در جایگاه کشیش این کلیسا به کار رفته است در آن سال ها می توانست هزینه های یک سال حدودا 11000 نفر از مردم رم را تامین کند. 

از دیگر تزیینات داخلی این عبادتگاه می توان به پله های مرمری سفید آن  اشاره کرد که مسافران محترم تور رم با استفاده از آن می توانند از کلیسای قدس الاقداس دیدن کنند. گفته می شود حضرت مسیح هنگام محاکمه توسط "پونتیوس پیلاطس" از این پله ها عبور کرده است.
اشخاص مهم و معرف که در این عبادتگاه دفن شده اند شامل: لئون سیزدهم، سرگیوس چهارم، کلمنت دوازدهم و الکساندر سوم می شوند.
مسافران تور رم می توانند همه روزه از 7 صبح تا 18.30 به صورت رایگان از این بنا دیدن کنند.
 :آدرسPiazza di S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma RM, Italy
شماره تماس: +39 06 6988 6433

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر