گنبد جبلیه

گنبد جبلیه یکی از جاذبه های تاریخی و ارزشمند شهر کرمان می باشد و این مقاله به معرفی این اثر تاریخی اختصاص دارد، اگر قصد سفر با تور کرمان را دارید و یا از علاقمند به بنا های تاریخی هستید در ادامه لحظه آخر را همراهی کنید تا گنبد جبلیه را به شما معرفی کنیم.
گنبد جبلیه که در جنوب شرقی شهر کرمان واقع شده است و از تاریخ و دلایل ساخت این گنبد اطلاعاتی در دست نیست، اما به گفته برخی از مورخان و همچنین مردم محلی در از گذشته از گنبد جبلیه به عنوان آتشکده استفاده می شد همچنین برخی نیز معتقد اند که این گنبد در واقع مقبره یکی از پیشوایان دین زرتشت بوده است.
شیوه ساخت و معماری گنبد جبلیه بسیار به بنا های دوران سلجوقیان شبیه می باشد و به همین جهت پژوهشگران این بنا را به دوره سلجوقیان نسبت می دهند اما با توجه به نام این گنبد که در طول تاریخ از گبری به جبلیه تغییر کرده است احتمال می رود این بنا به دوره پیش از اسلام تعلق دارد.
خوب است بدانید که گنبد جبلیه در طول دوره های مختلف بار ها مرمت و تعمیر شده است و بنایی که امروز مشاهده می کنید آخرین بار در سال 1383 مرمت شده است.
در گنبد جبلیه کتیبه های متعددی وجود دارد و به همین دلیل برخی به این گنبد گنجینه جبلیه نیز می گویند، از معروف ترین کتیبه های موجود در این گنبد می توان به کتیبه مسجد آبدر اشکان اشاره کرد که به قرن 4ام هجری تعلق دارد.
به طور کلی این گنبد یکی از بهترین آثار و جاذبه های شهر کرمان می باشد به همین جهت بازدید از آن را به تمامی گردشگران تور کرمان توصیه می کنیم و امیدواریم این مقاله در سفر با تور کرمان برای گردشگران مفید واقع شود.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز گنبد جبلیه
گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.