قلعه جلالی

کاشان شهری سنتی و تاریخی بوده که به گلاب های معروفش نزد گردشگران شهرت پیدا کرده است. این شهر مملو از بناهای تاریخی ارزشمند می باشد که توریست ها را مجذوب خود می کنند. یکی از مجموعه بناهایی که در غرب کاشان و در خیابان علوی واقع شده، قلعه جلالی می باشد.
قلعه جلالی یک قلعه بزرگ و زیبا می باشد که سلطان جلال الدین سلجوقی در قرن پنجم دستور به ساخت آن را داد. این بنا در عهد سلجوقی دارای اهمیتی ویژه بوده تا جایی که مرکز حکومتی این شهر به حساب می آمد. در گذشته و در فصل تابستان گرمای شدیدی در منطقه حاکم بوده که همین امر سبب شد تا در داخل و خارج  قلعه جلالی دو بخش گنبدی شکل تعبیه کنند و یخ های زمستانی را در آن نگهداری کنند تا در فصل تابستان با مشکل کمبود آب مواجه نشوند. وجود این یخچال ها هنوز هم برای بسیاری از گردشگران تور کاشان جالب می باشد.

قلعه جلالی در سال 1355 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و دلیلی برای استقبال گردشگران تور داخلی از این بنا شد. قلعه جلالی امروزه در برخی قسمت ها کمی مورد تخریب قرار گرفته اما همچنان زیبایی های خود را دارد و تاریخ دوستان زیادی را مجذوب خود می کند. بازدید از این قلعه و ساختار جذاب آن برای هر گردشگری خالی از لطف نیست.
قلعه جلالی  در مجاورت حصار سلجوقی قرار دارد. دیوارهای بلند و کاهگلی این حصار از دور دست ها قابل مشاهده بوده و گردشگران زیادی هنگام سفر با تور کاشان از این مکان دیدن می کنند. این بنا که مربوط به دوران سلجوقی می باشد، در قرن پنجم به واسطه خواجه مجدالدین ابوالقاسم کاشانی ساخته شد. این دژ مستحکم در طی حملاتی که به شهر کاشان می شد، به دفعات سبب نجات جان اهالی بومی گشت. 

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز قلعه جلالی
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.
تورهای مشابهپنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری