نقش رجب

شهر شیراز که بین گردشگران داخلی و خارجی به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ایران شناخته شده است، دارای جاذبه های دیدنی فراوانی است. نقش رجب یکی از جاذبه های تاریخی معروف این شهر است که ما در ادامه این مقاله از سایت لحظه آخر به معرفی آن خواهیم پرداخت. پس اگر شما نیز از علاقمندان بازدید از آثار باستانی و تاریخی شیراز هستید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

مجموعه تاریخی نقش رجب حدودا در سه کیلومتری شمال تخت جمشید و 50 کیلومتری شهر شیراز واقع شده است. نقش برجسته رجب در واقع مجموعه ای ارزشمند از سنگ نگاره ها و حجاری های دوره ساسانیان است و شامل چهار نقش نگاره می باشد. گردشگران تور شیراز خوب است بدانید که قدیمی ترین این نقش برجسته ها مربوط به اردشیر اول، موسس سلسله ساسانی است. در این سنگ نگاره اردشیر شاه را به تصویر کشیده اند که در حال گرفتن حلقه پادشاهی از اهورا مزدا می باشد. 
سنگ نگاره دوم متعلق به جانشین اردشیر اول، یعنی پسر او شاپور اول می باشد. حجاری های این نقش نگاره الهام گرفته از نقش برجسته رستم است که درست رو به روی نقش رجب قرار گرفته است. در این سنگ نگاره، شاپور شاه را سوار بر اسب، در حال گرفتن حلقه پادشاهی از اهورا مزدا که او نیز سوار بر اسب است، به تصویر کشیده اند. نقش برجسته سوم نیز مربوط به همان شاپور اول است که روی اسب نشسته و 9 نفر از درباریان پشت سر او ایستاده اند. یکی از این 9 نفر، هرمز جانشین او می باشد. این سنگ نگاره متعلق به پیش از سال 244 میلادی می باشد.
آخرین سنگ نگاره از نقش رجب متعلق به کرتیر است. کرتیر یک روحانی قدرتمند و تاثیر گذار زرتشتی بوده که سنگ نگاره مربوط به او در زمان حکومت بهرام دوم ایجاد شده و به نقش رجب اضافه شده است. گردشگران تور شیراز شاید برایتان جالب باشد که بدانید در نزدیکی این محل قهوه خانه ای وجود داشته که صاحب آن فردی به نام رجب بوده و از این رو نام این مجموعه را نقش رجب نهادند. 
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر