خانه بروجردی ها

شهر کاشان، شهر گلاب ناب ایرانی یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری به خصوص در فصل بهار نزد ایرانیان می باشد. در این شهر جاذبه های گردشگری و تاریخی جذابی وجود دارد که مورد توجه توریست های زیادی از نقاط مختلف دنیا قرار گرفته است. خانه بروجردی ها از جمله این آثار تاریخی است که در منطقه سلطان میر احمد قرار دارد.
این بنای تاریخی ارزشمند در دوره قاجار و در سده 13 هجری بنا شده و در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است. خانه بروجردی ها جلوه ای از هنر و معماری اصیل ایرانی را به نمایش می گذارد که گردشگران تور کاشان می توانند با تماشای آن به سبک معماری ایرانی پی ببرند. این بنای محبوب در طول سال های 2015 و 2016 بیشترین بازدید را داشته به گونه ای که یونسکو نیز نام آن را به عنوان محبوب ترین جاذبه توریستی اعلام کرد. ساخت تمامی بخش های این بنا حدود 18 سال به طول انجامیده است.

خانه بروجردی ها در دوره ای از تاریخ مورد آسیب هایی قرار گرفته که پس از گذشت چند سال مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و حتی اداره میراث فرهنگی کاشان نیز هم اکنون در این مکان قرار دارد. مساحت کلی این خانه ی تاریخی زیبا حدود 3000 متر مربع می باشد که بخش های مختلفی مانند: 2 ورودی، حیاط بیرونی و حیاط داخلی، استراحتگاه های تابستان نشین و زمستان نشین، زیرزمین، حیاط سرپوشیده، هشتی و راهرو را شامل می شود. در قسمت پشت بام نیز یک کلاه فرنگی و تعدادی بادگیر به صورت کاملا مشابه خودنمایی می کنند که نظر گردشگران تور کاشان را به خود جلب کرده است.
معماری خانه بروجردی ها توسط یکی از بهترین و معروف ترین معمارهای شهر کاشان به نام "استاد علی مریم" انجام شده است. نقاشی های چشم نوازی زیر نظر "صنیع الملک" در بخش های مختلف این خانه انجام شده که زیبایی های آن را چندین برار کرده و مسافران تور داخلی از تماشای آن ها به وجد می آیند. 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر