آرامگاه باباطاهر عریان

شهر همدان یکی از شهر های زیبا در ایران می باشد. جاذبه های گردشگری این شهر باعث شده سالانه گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران و دیگر کشور ها برای بازدید از این شهر، تور همدان را در برنامه سفر خود قرار دهند. یکی از محبوب ترین مکان های دیدنی در این شهر آرامگاه باباطاهر عریان می باشد. در این بخش از وب سایت لحظه آخر قصد داریم اطلاعاتی در رابطه با  آرامگاه باباطاهر عریان در اختیار شما قرار دهیم.
باباطاهر عریان شاعر دو بیتی در قرن چهارم و پنجم بوده است و یکی از هنرمندان محبوب در بین افراد علاقمند به شعر می باشد. آرامگاه باباطاهر عریان واقع در میدان باباطاهر در شهر همدان، در زمان سلجوقیان ساخته شده است. بنای این آرامگاه بار ها بازسازی شده و در طول بازسازی ها ظاهر آن تغییر کرده است. گردشگران تور همدان لازم است بدانند که درقرن ششم این آرامگاه برجی 8 ضلعی از آجر بوده و با ظاهر امروزی خود تفاوت بسیاری داشته است. این برج 8 ظلعی به مرور تخریب شده و چندین بار مرمت گشته است. در طول بازسازی انجام شده در دوره پهلوی لوح کاشی از آیات قرآن به خط کوفی در این آرامگاه پیدا شد و به موزه ایران باستان منتقل گشت. آرامگاه امروزی باباطاهر در سال 1344 همراه با فضای بسیار بزرگ و زیبایی ساخته شده است. معماری ساختمان جدید این آرامگاه ترکیبی از معماری قرن های هفتم و هشتم هجری و زمان حال می باشد. مساحت کلی این آرامگاه در حدود 8900 متر مربع می باشد.
آرامگاه باباطاهر عریان از سال 1376 به بعد به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می شود. نمای ساختمان و 8 ستون این آرامگاه پوشیده از سنگ گرانیت بوده همچنین در ساخت سنگ مزار و پله ها از سنگ گرانیت حجاری شده استفاده شده است. در داخل آرامگاه باباطاهر عریان کتیبه های بسیاری وجود دارد. گردشگران تور همدان جالب است بدانند که درون این آرامگاه 24 دو بیتی بر روی 24 سنگ مرمر نوشته شده است.
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر