آرامگاه آتاتورک

آنیت‌کابیر محل دفن مصطفی کمال آتاتورک (رهبر جنگ استقلال ترکیه، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه) می باشد که در شهر آنکارا کشور ترکیه واقع شده است. آنیت کابیر یا همان آرامگاه آتاتورک، توسط معماران استاد امین انات و استادیار ارهان آردا طراحی شده است. آنیت کابیر در زبان ترکی به معنی قبر یاد بود می باشد. آنیت به معنای یاد بود و کابیر یا قابیر به معنای قبر می باشد. آرامگاه آتاتورک در مرکز شهر آنکارا و در بالای یک تپه واقع شده است که آنی‌تپه (Anıttepe)  نام دارد، این منطقه دومین نقطه مرتفع آنکارا پس از آنکارا کالسی (Ankara Kalesi) یا همان قلعه آنکارا به حساب می آید. در سال 1938 آتاتورک، درگذشت، پیکر او را به طور موقتی در موزه مردم‌ نگاری آنکارا دفن کردند و پس از آن یک فراخوان بین ‌المللی برای طراحی آرامگاه آتاتورک صورت گرفت که نتیجه آن ساخت آنیت کابیر بود که در سال 1953 ساخته شده و در روز 10 نوامبر 1953 پیکر آتاتورک به این آرامگاه منتقل شد. آرامگاه آتاتورک ترکیبی است از معماری سنتی و مدرن که ظرافت و نیز قوت معماری ترکیه را به تصویر می کشد، به همین خاطر هر ساله گرشگران فراوانی با تور آنکارا به این منطقه سفر می کنند تا معماری زیبای این مکان را از نزدیک تماشا کنند. مسیری که گردشگران باید آن را طی کنند تا به آرامگاه برسند، به شکل یک پارک پر از گل و گیاه است. در قسمت غربی این پارک، یک محوطه پارکینگ برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است. پس از گذراندن مسیر پارک، پله هایی را پشت سر می گذارید، که پس از آن سه دسته مجسمه در رو به روی شما خودنمایی می‌کنند که تصویرگر اندوه مرگ آتاتورک هستند. این مجسمه‌ ها در قسمت جلویی دو برج بلند ده متری واقع شده اند. در پس مجسمه‌ ها نیز، جاده شیر (Lion Road) را تماشا می کنید که در سر تا سر این جاده 24 مجسمه از شیرهای هیتی (Hittite) به چشم می‌خورند، که سمبل آرامش، قدرت و پشتیبانی هستند. این جاده به یک میدان به نام میدان پیروزی (Victory Square)  منتهی می‌شود که در مناسبت‌ های خاص، می‌تواند تا چهل هزار نفر را در خود جای دهد، این میدان توسط سه گالری با ستون ‌های بلند 20 متری احاطه شده است. در مرکز پله ‌ها، یک نوشته دیده می‌شود که سخنان معروف آتاتورک در آن نقش بسته‌ اند: حکومت، بدون هیچ قید و شرطی متعلق به ملت است.
همچنین در کنار پله‌ های مقبره اصلی نقش ‌هایی باستانی روی دیوارها کشیده شده است که بسیار چشم نواز هستند. آرامگاه آتاتورک در سمت چپ میدان پیروزی واقع است. قبر آتاتورک از جنس موزاییک ‌های سبز و طلایی می باشد، قبر وی در یک اتاق هشت‌ گوشه در داخل تالار بزرگ یا همان تالار افتخار قرار گرفته است، در گرداگرد قبر این بزرگوار، جام‌ هایی قرار داده شده‌ که هر کدام نمادی از هر یک از شهر های ترکیه می باشد. آرامگاه آتاتورک دارای موزه ‌ای است که نامه‌ های آتاتورک، عکس ‌های مهم، اشیای شخصی، مدارک و سند های استقلال ترکیه و همچنین مجسمه ‌ای از آتاتورک در آن به چشم می خورد. حیاط آرامگاه آتاتورک توسط موزاییک ‌های رنگی که بسیار زیبا در کنار هم قرار داده شده‌اند، پوشیده شده است. در اطراف حیاط آرامگاه چندین سرباز در حال انجام وظیفه، اکثراً به صورت خبردار ایستاده‌ اند. رکورد بازدید از آرامگاه آتاتورک حدود 5 میلیون و 500 نفر در یک روز بوده است که این رکورد در سالگرد مرگ آتاتورک در سال 2007 میلادی ثبت شد. به گردشگرانی که با تور آنکارا به این شهر سفر می کنند پیشنهاد می شود حتماً از آرامگاه آتاتورک بازدید کنند و در هنگام شب از نمایش نور و صدا شبانگاهی آرامگاه آتاتورک بهره مند بشوید. آرامگاه آتاتورک هر روز هفته به جزء روز های دوشنبه از ساعت 10 الی 22 برای بازدید عموم باز است.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به آرامگاه آتاتورک
گالری تصاویر ویدئو ها

نظرات کاربران

هلنا 7 مرداد 97
2
چقدر هم برای آرامگاه آتاتورک احترام قائلند
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.
تورهای مشابه

تور آنکارا 19 بهمن 98
3 شب
ماهان
کاخ سپید ملل
19 بهمن - 22 بهمن

تور آنکارا 19 بهمن 98
3 شب
ماهان
فلات پارس
19 بهمن - 22 بهمن

تور آنکارا 2 بهمن 98
4 شب
ایران ایر
ندا پرواز
2 بهمن - 6 بهمن

تور آنکارا 5 بهمن 98
3 شب
ماهان
کاخ سپید ملل
5 بهمن - 8 بهمن

تور آنکارا 19 بهمن 98
3 شب
ماهان
گلبرگ سیر
19 بهمن - 22 بهمن

تور زمینی آنکارا 11 بهمن 98
3 شب
اتوبوس vip 25
فلات پارس
11 بهمن - 16 بهمن

تور آنکارا 2 بهمن 98
4 شب
ایران ایر
معراج گشت
2 بهمن - 6 بهمن

تور آنکارا 2 بهمن 98
4 شب
ایران ایر
کاخ سپید ملل
2 بهمن - 6 بهمن

تور آنکارا 29 دی 98
3 شب
ایران ایر
پارمیس سیر پارس
29 دی - 2 بهمن

تور آنکارا 6 بهمن 98
3 شب
ایران ایر
اوج ماندگار
6 بهمن - 9 بهمن