ارگ کریم خان

تاریخ انتشار : ۲۸ فروردین تعداد بازدید : 74
شهر شیراز یکی از زیبا ترین و بهترین شهر های کشور ایران می باشد و ‏جاذبه های بسیار زیادی را در خود جای داده است یکی از این جاذبه های ‏این شهر ارگ کریم خان زند می باشد. 
ارگ کریم خان در سال 1108 به دستور کریم خان زند ساخته شد. این بنا از ‏آثار برجسته ترین آثار معماری تاریخ ایران است. ارگ کریم خان زند در ‏سال 1350 در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت و از همان سال ‏فرآیند مرمت آن آغاز شد. 
این بنای ارزشمند و تاریخی با مساحتی غالب بر 12500 متر در مرکز شهر و ‏در خیابان کریم خان شیراز واقع شده است و دسترسی به آن بسیار آسان ‏است به طوری که گردشگران تور شیراز به سادگی می توانند خود را به این ‏مجموعه رسانده و از آن بازدید کنند.  
ارگ کریم خان زند در دوره های مختلف کاربرد های متفاوتی داشته است ‏به طور مثال در زمان حکومت سلسله زندیه محل زندگی پادشاه بوده است. 
این ارگ دارای 4 دیوار 12 متری است و در هر راس مجموعه برج های ‏دایره ای شکل با ارتفاع حدود 14 متر قرار دارد. این بنا با توجه به این که ‏محل زندگی پادشاه بوده است بسیار امن و به حالت نظامی-مسکونی ‏ساخته شده است. 
ساختمان داخل ارگ شامل تعدادی زیادی اتاق است که همگی آن ها به ‏یکدیگر راه دارند. 
گردشگران تور شیراز در هنگام بازدید از این ارگ می توانند از حمام این ‏مجموعه هم بازدید کنند. بر روی برخی از دیوار های این بنا نقاشی ها و ‏کاشی کاری های بسیار زیبایی وجود دارند که نظر هر بیننده ای را به خود ‏جلب می کنند. خوب است بدانید که ارگ کریم خان زند در سال 1351 به ‏ثبت ملی رسیده است. 
امیدواریم این مقاله در سفر با تور شیراز برای گردشگران مفید واقع شود. 
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
تور شیراز ۶ خرداد
۳
۶ خرداد - ۹ خرداد
تابان
قشم ایر
معراج گشت
تاریخ های تور
۲,۵۰۰,۰۰۰
تاریخ های تور
۱
از ۶ خرداد تا ۹ خرداد
۳
تابان
قشم ایر
مشاهده تور
۲,۵۰۰,۰۰۰
مشاهده تور
امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به ارگ کریم خان