حرم امام حسین

حرم امام حسین یا حرم حسینی یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی در جهان بوده که مورد توجه افراد زیادی از اقصی نقاط جهان قرار گرفته است. حرم امام حسین در کشور عراق واقع شده و سالانه شیعیان زیادی برای زیارت کردن به سمت آن روانه می شوند.حرم امام حسین چنان آرامش وصف ناپذیری به زائرین خود می دهد که شیعیان با آن انس فراوانی گرفته اند و حتی برخی از زائرین به طور هر ساله به پابوسی ابی عبدالله می روند.

موقعیت جغرافیایی
آرامگاه اباعبدالله در مرکز شهر کربلا ( شهری در 80 کیلومتری نجف و 100 کیلومتری بغداد) می باشد. موقعیت جغرافیایی این شهر در عرض شمالی: 32 درجه و 40 دقیقه و در طول شرقی: 43 درجه و 50 دقیقه است. حرم امام حسین نزد گردشگران تور کربلا از تقدس خاصی برخوردار است.چگونگی ایجاد حرم امام حسین
امام حسین که سومین امام شیعیان می باشد، در محرم سال 61 هجری قمری برای اظهار مخالفت خود با سیاست های ناعادلانه یزید، به مخالفت با آن برخاست. این مخالفت ها سرانجام منجر به درگرفتن جنگی در بیایان نینوا میان دوطرف شد. روز دهم محرم همان سال به دنبال رزم های صورت گرفته، سیدالشهداء شهید شد و این اتفاق بدترین روز تاریخ را برای شیعیان شد رقم زد. 
پس از این که امام حسین و یارانش در مرز و بوم کربلا به شهادت رسیدند، چند روز بعد قبیله بنی‌ اسد جسم آن ها را دفن کردند. بنی ‌اسد برای آرامگاه امام حسین نشانه ‌ای در نظر گرفتند و درخت سدره‌ ای را برای علامت آن نهادند تا بعدها بتوانند با این نشانه آن را بیابند. از همین رو در دوره حکومت بنی‌ امیه، شیعیان به زیارت قبر سید الشهدا می ‌آمدند و قبر کاملا مشخص بود.تاریخچه حرم امام حسین
همان طور که پیش از این اشاره کردیم، اولین آرامگاه حسین بن علی را بنی اسد بنا نهاده و پس از آن گفته می شود مختار ابوعبید ثقفی آن را بسط داده است. البته این بنا که از مصالحی چون گچ و آجر ساخته شده بود، به دستور هارون الرشید (دوره بنی عباس) تخریب شد. در طی این تخریب، بسیاری از منزلگاه های اطراف نیز ویران شد و برای نابودی هرگونه علامت، قبر را شخم زدند و درخت سدره را بریدند.
اما این عمل با رنجش خاطر شیعیان همراه بود و خشم آن ها را برانگیخت سپس زمانی که علی بن موسی خلافت را به دست گرفت، شیعیان با همت والا دگربار حرم امام حسین را ایجاد کردند. اما چندی نگذشت که این بنا هم به دستور متوکل عباسی در سال 232 قمری ویران شد، به دنبال این اقدام ناخِرَدانه زمین مورد نظر را به طور کلی شخم زدند و آن را تبدیل به کشتزار نمودند.
آخرین عملیات مرمت و احیای بنای حرم امام حسین (در دوره باستان) در سال 371 قمری توسط عضدالدوله دیلمی انجام شد و او فرمان ساخت کل عتبات عالیات را داد. عملیات بازسازی ساختمان حرم در سال 367 قمری آغاز شد و در سال 371 قمری پایان یافت، در طی این مدت 4 ساله حرم حسین بن علی به زیبایی بنا گشت و گنبدی نیز در بالای قبر در نظر گرفته شد. ساختمان اصلی آن با وجود بی لطفی های صورت گرفته، ولی همچنان استوار باقی مانده است. در آتش سوزی سال 407 قمری بر اثر افتادن شمع، بخش قابل توجهی از تزئینات داخلی این زیارتگاه مقدس آسیب دید ولی به دلیل عدم استفاده از چوب در ساختمان اصلی آرامگاه و ستون ها، بخش مهم پا بر جا ماند. در واقع بنای اصلی حرم که هم اکنون مشاهده می شود، از آثار به جا مانده معماری آل بویه بوده که از تعرض مغولان نیز مصون مانده است.ادامه مرمت های صورت گرفته:
از آن زمان تاکنون بازسازی ها و تعمیرات بی شماری در حرم امام حسین صورت گرفته و ایجاد تزئیناتی در بخش های مختلف آن، جلوه ای بی نظیر را به آن بخشیده است.
بخش ایوان طلای حرم امام حسین که زیبای بی حد و اندازه آن توجه گردشگران تور کربلا را به خود جلب نموده، توسط دولت جلایریان بنا شده است. بعدها بخش صندوق و ضریح فولادی به واسطه پادشاهان صفوی ساخته شد و آن ها آرامگاه را نیز توسعه دادند. در زمان عثمانی ها یک کاروانسرا در جوار مرقد ساخته شد که سبب رفاه حال مسافران شد.
بخش عظیمی از تزئینات ضریح، مربوط به دوره پادشاهی نادرشاه (سال 1135 قمری) است. همچنین در دوره قاجار گنبدِ ضریح با پوششی از طلا مجددا ساخته شد و جلوه بسیار زیبایی پیدا کرد. در سال 1216 قمری فردی به نام سعود بن عبدالعزیز وهابی در طی حمله ای بی رحمانه به کربلا رفت و علاوه بر کشتار بزرگی که به راه انداخت، حرم امام حسین را تخریب کرد و اموال با ارزش آن را به یغما برد. اما پس از گذشت 2 سال مرقد جدیدی به فرمان فتحعلی شاه قاجار احداث شد.
همواره در طول تاریخ، ارادت خاص ایرانیان به این حضرت نمایان بوده و شهره خاص و عام گشته، ایرانی ها نقش به سزایی در توسعه و گسترش روزافزون حرم امام حسین داشته اند که همواره هم ادامه دار می باشد. آخرین تعمیراتی که در حرم امام حسین صورت گرفته، در بخش ایوان طلا و ستون ها (قرار دادن ستون های مرمرین به جا ستون های چوبی) بوده که در سال 1389 قمری به واسطه حاج قنبر رحیمی انجام شده است.
 ضریح جدید حرم امام حسین و ویژگی های آن
حرم امام حسین دارای 10 درب ورودی است که 3 درب در سَمت غرب، 2 درب در قسمت شمالی، 3 درب در سمت شرقی و 2 درب در قسمت جنوبی زیارتگاه قرار دارد. لازم به ذکر است که بگوییم بزرگترین درب در بخش جنوبی واقع شده است. در حرم امام حسین 65 حجره وجود دارد که هر یک در مقابل خود یک ایوان دارد. ایوان طلا در مقابل درب حرم قرار دارد که گردشگران تور کربلا به هنگام ورود، آن را مشاهده می کنند و مسحور زیبایی آن می شوند. این ایوان در دو سوی خود 2 مناره طلا نیز دارد.در بخش شرقی صحن یک مسجد بزرگ هم به چشم می خورد که مربوط به نخستین بنای حرم بوده و در طول سال های گذشته گسترش پیدا کرده است. خوب است که بدانید، قتل گاه (مکانی که شِمر در آن سرِ ابی عبدالله را از تن او جدا کرد) در منتهی الیه رواق جنوبی واقع شده است.
جدیدترین ضریحی که هم اکنون در کربلا قرار دارد نیز در سال 1391 توسط ایرانیان ساخته شد. این ضریح زیبا با همت چند تن از شیعیانِ عاشق، در شهر قم ساخته شد که در ساختِ آن از 5 تُن چوب درخت ساج، 2 تُن مس، 4000 کیلوگرم نقره و 118 کیلوگرم طلا استفاده شده و وزن آن تقریبا 12000 کیلوگرم می باشد. این ضریح دارای مساحت 34 متر مربعی بوده و 20 باب پنجره دارد و ارتفاع آن کمی بلندتر از ضریح پیشین است.صحن حرم امام حسین دو طبقه بوده و دیوارهای آن مزین به کاشی هایی همسان و زیبا می باشد. همچنین بخش هایی از صحن به انبار فرش ها تبدیل شده تا در مواقع ضرور بر روی زمین پهن شده و دوباره جمع گردد.
رواق های زیادی در صحن واقع شده که از طریق آستانه می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید. رواق ها تا ارتفاع 2 متری مزین به سنگ های مرمر هستند و در بخش های مختلف آن کاشیکاری های قرآنی دیده می شود که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهند. تمامی مکان های مسقف موجود در حرم امام حسین با اینه کاری هایی زینت بخشیده شده که هنرِ دستِ ایرانی ها می باشد.دیگر شهدای کربلا
افزون بر مقبره باشکوه حضرت امام حسین (ع)، قبور دیگر شهدای کربلا هم چند قدم آن سوتر قرار دارد. همچنین علی اصغر بر روی سینه امام حسین و علی اکبر در پایین پای ایشان دفن شده اند.
همان طور که اطلاع دارید در بخش شمال شرقی حرم امام حسین، حرم عباس ابن علی قرار دارد که مابین دو حرم را "بین الحرمین" می نامند.
بخش های مختلف حرم امام حسین
ایوان ها:
- ایوان جنوبی (ایوان طلا)
- ایوان شمالی (صافی الصفا)
- ایوان باختری
- ایوان خاوری
رواق ها:
- رواق جنوبی (حبیب مظاهر)
- رواق شمالی (پادشاهان)
- رواق باختری (ابراهیم مجاب)
- رواق خاوری (فقیهان)
درب ها:
- درب زینبیه
- درب راس الحسین
- درب سلطانیه
- درب سدره
- درب سلام
- درب کرامه
- درب شهدا
- درب قاض الحاجات
- درب رجا
- درب قبله
آرامگاه ها:
-آرامگاه ابراهیم مجاب
-قتلگاه
-آرامگاه حبیب مظاهر
-آرامگاه شهدای کربلا
-آرامگاه حسین بن علی/ علی اکبر/ علی اصغرتربت کربلا
تربت کربلا که نزد دوستداران امام حسین (ع) ارزش والایی دارد، به غبار یا خاکی گفته می شود که در اطراف قبر این امام است. معمولا از تربت برای ایجاد مُهر و تسبیح بهره می برند.
اربعین حسینی
در ایام اربعین حسینی جمعیتی شگرف برای زیارت و پابوسی اباعبدالله، با تور کربلا به سمت این شهر راهی می شوند که البته سیل عظیمی از آن ها بنا به نذر و ارادت ویژه ای که به امام حسین دارند به صورت پیاده این مسیر را می پیمایند.

امتیاز 5 از 5 | از بین 111 دهنده به امتیاز حرم امام حسین
گالری تصاویر ویدئو ها
نظرات کاربران
علیرضا موسوی نژاد 1 آبان 98
2
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین .
نمیدونم چجوری بگم اربعین امسال بالاخره آقا مارو طلبید و قسمت شد که راهی کربلا و حرم امام حسین بشیم . ما از تهران تا مرز مهران رو با ماشین رفتیم و بعد از گذروندن همدان و .. به کرمانشاه رسیدیم و بعدش به سمت ایلام رفتیم و بعد یک مقدار استراحت به سمت مرز مهران حرکت کردیم.
چند ساعت معطل شدیم تا پاسپورتامون رو چک کنن و کار های اداریش بعدش مجوز ورود رو گرفتیم و راهی کربلا شدیم .
ما مسیر مهران تا نجف رو هم با ماشین رفتیم جون از نظر جسمانی نمیتونستیم کل مسیر رو با پای پیاده بریم برای همین تا نجف رفتیم و از نجف دیگه با پای پیاده به سمت کربلا راهی شدیم .
نمیدونم از شور و زیبایی این مسیر چجوری براتون بنویسم چون واقعا نمیشه گفت اما تو این مسیر همه مردم هر کاری میکنن که زائرای امام حسین سختی راهشون به کم ترین حالت خودش برسه از خدماتی که میبینید شستن لباس و انواع غذا ها و پذیرایی ها و حتی به زور نگه داشتنتون برای استراحت توی خونه هاشون هست که هیچ جای دنیا این تصویر رو نمیتونید ببینید .
بعد از همهی اینا رسیدیم به حرم آقا و آرامشی رو اونجا دیدم که هیچ جا همچین حسی نداشتم امیدوارم آقا منو برای سال دیگه هم بطلبه تا بتونم برم و از حرمشون لذت ببرم . امیدوارم شما هم قسمتتون بشه و بتونید حتما یک بار هم که شده این لذت رو بچشید
بهناز 1 تیر 98
1
آرامشی که تو حرم امام حسین بود رو واقعا هیچ جا تجربه نکردن ایشالا قسمت همتون بشه
لاله 4 اردیبهشت 98
1
کاش منم بتونم برم
شراره 1 اسفند 97
2
من آرزومه بتونم یه روز برم پابوسی امام حسین
مهرداد 18 مهر 97
3
خدا قسمت کنه و بتونم برای اربعین برم حرم امام حسین
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری