موزه آذربایجان

موزه آذربایجان یکی از موزه‌های مهم ایران است که در شهر تبریز و در کنار مسجد کبود واقع شده ‌است. در موزه آذربایجان که پس از موزه ملی تهران به عنوان دومین موزه باستان‌شناسی ایران شناخته شده است، آثار تاریخی و هنری مربوط به دوره پیش از اسلام به نمایش گذاشته شده‌ است. آندره گدار باستان‌ شناس فرانسوی، نقشه ترسیمی ساختمان موزه آذربایجان را با الهام گرفتن از معماری محلی تهیه کرده و اسماعیل دیباج رئیس وقت ادارهٔ فرهنگ تبریز آن را رسم کرده است. موزه آذربایجان تبریز در سال 1341 مورد استفاده قرار گرفته و امروزه با سه سالن نمایش به ابعاد 37*12 متر و چند اتاق اداری و کتابخانه، جزء بزرگترین موزه های کشور است. بنای کلی موزه آذربایجان حدود 2500 متر مربع می باشد. این موزه با دارا بودن حدود 2300 قطعه اشیاء نفیس و هنری ثبت شده و بیش از 1000 شی ثبت نشده، مورد توجه دوستداران فرهنگ و هنر کشورمان و توریست های تور تبریز قرار گرفته و به طور متوسط هرساله در حدود 1000 نفر از آن دیدن می کنند.
در طبقه همکف موزه آذربایجان، اشیاء تاریخی مربوط به دوران پیش از تاریخ و پیش از اسلام جمع آوری شده ‌ که سفال های مربوط به تپه اسماعیل ‌آباد با قدمت 7000 ساله، از کهن ترین آثار این بخش به شمار می ‌روند. قدیمی‌ ترین آثار طبقه اول موزه مربوط به سده چهارم و شهر نیشابور می باشد که از جمله ویژگی‌های مهم آن ها می‌توان به استفاده از خط کوفی و نقش‌های اسلیمی و استفاده از لعاب سفید در این آثار اشاره کرد. در سالن سکه‌های تاریخی ایران نیز قدیمی ‌ترین سکه‌های ضرب‌ شده در ایران از دوره هخامنشیان تا دوره قاجاریان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین نمونه‌هایی از مهرهای تاریخی ایران در این قسمت قرار دارند. بخش سنگ های تاریخی، جدیدترین بخش موزه آذربایجان است که در طبقه زیر زمین این موزه قرار دارد. در این بخش کلکسیونی از پیکره‌های انسانی، سنگ قبرها، سنگ‌های کتیبه‌ ای و قوچ‌ها و مجسمه های سنگی برای گردشگران تور تبریز به نمایش گذاشته شده اند.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به موزه آذربایجان
گالری تصاویر ویدئو ها

نظرات کاربران

رامتین 30 مرداد 97
3
موزه آذربایجان چیزی نداره که
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.