شهر پمپئی

در بامداد روز 24 اوت سال 79 میلادی همه چیز خیلی غیر منتظره و به سرعت باد رخ داد به طوری که گویا زمان متوقف شده بود. ساکنان شهر پمپئی در حال زندگی روزمره خود بودند که به یک باره آتشفشان کوه وزوو فوران کرده و تمام شهر را به همراه ساکنان آن نابود کرد. برخی در حالت خواب، برخی در حال غذا خوردن و برخی در حال درس خواندن زیر خاکستر مدفون شده و به مجسمه تبدیل شدند. این حادثه به اندازه ای سریع رخ داد که هیچ زمانی برای فرار مردم باقی نماند و همه غافلگیر شدند.
شهر پمپئی قبل از وقوع این حادثه، بندری با شکوه در امپراتوری روم بود که در دامنه کوه وسوویوس قرار گرفته بود. این شهر زیبا منطقه ییلاقی ثروتمندان رومی به حساب می آمد. خرابه های شهر پمپئی در اطراف ناپل در کشور ایتالیا قرار دارد. در آن نشانه هایی از سازه ها و ساکنان شهر کهن پمپئی که به واسطه آتشفشان کوه وزوو ویران و تخریب شده رویت می شود. ابتدا این دیدگاه وجود داشت که مردم شهر پمپئی به دلیل گازهای سمی منتشر شده از آتشفشان جان باخته اند، ولی با گذشت زمان و انجام پژوهش هایی، مشخص شد که علت کشته شدن مردم، حرارت بسیار بالا بوده است. برخی نیز بر اساس نامه های کشف شده از آن دوران، عقیده دارند که مردم به دلیل بوییدن خاکسترهای آتشفشان دچار خفگی شده اند.
 شهر پمپئی بعد از آتشفشان طی حدود 1500 سال زیر 5 متر خاکستر مدفون شد. شهر پمپئی در سال 1599 به صورت اتفاقی کشف شد و اکنون این شهر تاریخی جزء میراث جهانی یونسکو به حساب می آید که سالانه حدود 2.500.000 بازدید کننده دارد و یکی از جاذبه های شناخته شده ایتالیا محسوب می شود که گردشگران تور ایتالیا از آن بازدید می کنند. این اتفاق تلخ تاکنون تاثیراتی روی داستان ها و سینما و فرهنگ مردم داشته که در این بین می توان به فیلم سینمایی پمپئی اشاره کرد که در سال 2014 ساخته شد. تعدادی از رمان نویسان نیز با بهره گیری از این پیشامد، رمان های خود را نوشته و به چاپ رساندند.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز شهر پمپئی
گالری تصاویر ویدئو ها
نظرات کاربران
نگار 30 مرداد 97
3
شهر پمپئی داستان خیلی جالبی داره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری