شهر پمپئی

در بامداد روز 24 اوت سال 79 میلادی همه چیز خیلی غیر منتظره و به سرعت باد رخ داد به طوری که گویا زمان متوقف شده بود. ساکنان شهر پمپئی در حال زندگی روزمره خود بودند که به یک باره آتشفشان کوه وزوو فوران کرده و تمام شهر را به همراه ساکنان آن نابود کرد. برخی در حالت خواب، برخی در حال غذا خوردن و برخی در حال درس خواندن زیر خاکستر مدفون شده و به مجسمه تبدیل شدند. این حادثه به اندازه ای سریع رخ داد که هیچ زمانی برای فرار مردم باقی نماند و همه غافلگیر شدند.
شهر پمپئی قبل از وقوع این حادثه، بندری با شکوه در امپراتوری روم بود که در دامنه کوه وسوویوس قرار گرفته بود. این شهر زیبا منطقه ییلاقی ثروتمندان رومی به حساب می آمد. خرابه های شهر پمپئی در اطراف ناپل در کشور ایتالیا قرار دارد. در آن نشانه هایی از سازه ها و ساکنان شهر کهن پمپئی که به واسطه آتشفشان کوه وزوو ویران و تخریب شده رویت می شود. ابتدا این دیدگاه وجود داشت که مردم شهر پمپئی به دلیل گازهای سمی منتشر شده از آتشفشان جان باخته اند، ولی با گذشت زمان و انجام پژوهش هایی، مشخص شد که علت کشته شدن مردم، حرارت بسیار بالا بوده است. برخی نیز بر اساس نامه های کشف شده از آن دوران، عقیده دارند که مردم به دلیل بوییدن خاکسترهای آتشفشان دچار خفگی شده اند.
 شهر پمپئی بعد از آتشفشان طی حدود 1500 سال زیر 5 متر خاکستر مدفون شد. شهر پمپئی در سال 1599 به صورت اتفاقی کشف شد و اکنون این شهر تاریخی جزء میراث جهانی یونسکو به حساب می آید که سالانه حدود 2.500.000 بازدید کننده دارد و یکی از جاذبه های شناخته شده ایتالیا محسوب می شود که گردشگران تور ایتالیا از آن بازدید می کنند. این اتفاق تلخ تاکنون تاثیراتی روی داستان ها و سینما و فرهنگ مردم داشته که در این بین می توان به فیلم سینمایی پمپئی اشاره کرد که در سال 2014 ساخته شد. تعدادی از رمان نویسان نیز با بهره گیری از این پیشامد، رمان های خود را نوشته و به چاپ رساندند.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره شهر پمپئی

نگار 30 مرداد 97
3
شهر پمپئی داستان خیلی جالبی داره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر