معبد گارنی

معبد گارنی که یکی از آثار باستانی اصلی کشور ارمنستان به شمار می رود، در شهر ایروان و در نزدیکی روستای گغاما، در دل کوه های گغاما واقع شده است. معبد گارنی که مظهر قدمت تاریخی و باستانی شهر ایروان و حتی کشور ارمنستان محسوب می شود، هر ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می کند. اطلاعات دقیقی از تاریخچه معبد در دسترس نیست اما از معماری و کتیبه سنگی داخل و اطراف معبد، می توان حدس زد که این معبد به حدود 1900 سال پیش باز می گردد و قدمتی حدود 2000 ساله دارد. طبق نظریه های موجود در مورد سال ساخت کتیبه ای که از آن نام بردیم، گویا معبد گارنی نیز در سال 77 میلادی به دستور تیرداد اول (اولین پادشاه سلسله اشکانی ارمنستان) ساخته شده است. نظریه ای نیز مبنی بر ساخت معبد گارنی به دستور تیرداد سوم وجود دارد.

از قدمت تاریخی و تاریخچه ساخت معبد گارنی که بگذریم به اهمیت و دلیل شهرت بسیار این بنا می رسیم. در این باره جالب است بدانید معبد گارنی آخرین بنای بازمانده از دوران قبل از مسیحیت کشور ارمنستان می باشد، زمانی که مردم این کشور مهرپرست بودند. از این رو مردمان ملت های گوناگون مسیر های طولانی را طی کرده و به روستای گغاما که در 30 کیلو متری شهر ایروان قرار دارد، سفر کرده و از این معبد باستانی بازدید می کنند. معماری استفاده شده در بنای این معبد، معماری هلنی (معماری از عصر هلنیستی، دوره ای از تاریخ یونان باستان) است که از سبک معماری رومی - یونانی برگرفته شده ولی ویژگی های منحصر به فرد خود را نیز داراست. معبد گارنی عبادتگاهی است که دور تا دور بنای آن توسط ستون های بزرگی احاطه شده و خود در ارتقاعی بالا تر از سطح زمین قرار گرفته است. ستون های اطراف معبد 24 عدد بوده و هر یک ارتفاعی حدود 6.5 متر دارند. سنگ استفاده شده در ساخت معبد گارنی از نوع سنگ بالزات به رنگ خاکستری است که از معادن موجود در نزدیکی معبد استخراج شده است. بنای معبد گارنی همچنین شامل یک رواق و یک شبستان در بالای آن می باشد که در بسیاری از بناهای تاریخی مشاهده می شود. فضای درونی معبد که در اصل نیایشگاه معبد می باشد، ارتفاعی حدود 7 متر، طول 8 متر و عرض 5 متری را شامل می شود.
گردشگران عزیز اگر قصد سفر به کشور ارمنستان را دارید، تور ایروان و بازدید از معبد گارنی را از دست ندهید.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به معبد گارنی
گالری تصاویر ویدئو ها

نظرات کاربران

طاها 30 مرداد 97
1
معبد گارنی فوق العاده زیباست من برای بازدید با تور رفتم و کاملا در موردهمه چیز توضیح دادند
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.