کشتی یونانی

جزیره کیش یکی از توریستی ترین مکان های ایران بوده که سالانه توریست های بسیاری را از سراسردنیا به این منطقه می کشاند. این جزیره سواحل بسیار زیبا و چشم نوازی دارد که وجود برخی از جاذبه ها در کنار آن، جذابیت های آن را دوچندان نموده است. یکی از جاذبه های بی همتای جزیره که جایگاه ویژه ای نزد گردشگران تور کیش دارد، کشتی یونانی می باشد. برای آشنایی با شاخص ترین جاذبه جزیره کیش در ادامه ما را همراهی نمایید.

کشتی یونانی در حوالی روستای باغو، در چهارم مرداد ماه سال 1345 به گل نشست، هیچ گاه دلیل اصلی این رویداد کشف نشد و علی رغم بررسی های متوالی همچنان علت آن در هاله ای از ابهام می باشد. کشتی نام برده شده در طول تاریخ، صاحبان گوناگونی از کشورهای مختلف داشته و از همین رو اسم های گوناگونی بر آن نهاده شده است که اسامی آن ها عبارت اند از: امپایر ترومپت، نچرالیست، کوروش پارسی و همدان که در ادامه به توضیحات مفصل در رابطه با این نام ها می پردازیم. لازم به ذکر است که بگوییم در زمانی که این کشتی در جزیره کیش به گل نشست کولا اف نام داشته است.
تاریخچه کشتی یونانی
در سال 1322 یک شرکت کشتی سازی اسکاتلندی به نام ویلیام همیلتون و شرکاء تصمیم به ساخت یک کشتی باربری به نام "امپایر ترومپت" گرفتند. بعد از تکمیل مراحل ساخت این کشتی، وزارت حمل و نقل جنگ بریتانیا برای خرید آن تمایل نشان داد و در ماه فروردین سال 1322 آن را خریداری نمود و در اختیار شرکت "کشتی بخار لاریناگا" قرار داد. کشتی امپایر ترومپت به مدت دو سال در اختیار این شرکت بود و بخش مهمی از فعالیت های باربری آن ها به واسطه این کشتی انجام می شد. در سال 1324 کشتی به شرکت T&G واگذار گشت اما پس از گذشت یک سال شرکت "بخار شرانت" کشتی امپایر ترومپت را خریداری کرد تا در مسیر فعالیت های باربری خود، آن را به کار گیرد، این شرکت مدیریت کشتی را به صاحب پیشین آن (شرکت T&G) سپرد و نام کشتی را به نچرالیست تغییر داد.

خرید کشتی به وسیله شرکت های ایرانی
در سال 1338 یک شرکت ایرانی به نام لوید اند کو خرمشهر کشتی نچرالیست را خریداری کرد و ضمن اینکه مدیریت آن را به شرکت بی اشوورث و شرکا سپرد، نام آن را کوروش ایرانی نهاد و در مدت 6 سال با این نام فعالیت خود را در آب های خلیج فارس آغاز نمود.
خطوط کشتیرانی ایران در سال 1342 این کشتی را خریداری کرد و آن را همدان نامید. یک سال بعد دو فرد یونانی به نام های فرانگولیس و کلیافز به قصد فعالیت در مسیر ایران – یونان، کشتی را خریداری کردند و نام کوالا اف را بر آن نهادند. درست در همان سال 1343 کشتی در مسیر ایران به یونان در حال حمل نفت بود که به یک باره در کنار ساحل آرام گرفت. نام کشتی یونانی به این دلیل به آن اطلاق گشته که در زمان رخداد این اتفاق، کشتی در مالکیت یونانی ها بوده است.

ویژگی های کشتی یونانی
شاید برای گردشگران تور کیش جالب باشد که بدانند وزن کشتی یونانی در حدود 7000 تن و طول آن تقریبا 135 متر می باشد. فاصله سطح آب تا پایین ترین بخش کشتی حدود 10 متر است. دستگاه های پردازشگر کشتی یونانی عبارت اند از: جهت یاب رادیویی و فاصله یاب صوتی که هر  یک نقش اساسی در عملکرد آن داشتند.
کشتی یونانی یکی از بهترین کشتی های جهان محسوب می شد که موتوری 3 گانه و بسیار قوی داشت به گونه ای که قدرت آن را 510 اسب بخار تخمین زده اند. سیلندرهایی که در این موتور به کار رفته اندازه های 62، 99 و 180 سانتی متری داشته که توسط میله ای به طول 120 سانتی متر به یکدیگر اتصال پیدا کرده اند.
کشتی یونانی بخش های مختلفی دارد، قسمتی مخصوص بار، بخش خدمه و بخش ناهارخوری برخی قسمت های این کشتی است.
پس از به گل نشستن کشتی در کناره های ساحل، 80 روز تلاش بی وقفه برای بیرون کشیدن آن انجام شد و حتی از یک یدک کش هلندی که دارای قدرت زیادی بود هم استفاده شد ولی گویی کشتی قصد داشت تا ابد در جزیره ماندگار شود. البته امکان این که کشتی را از آب بیرون آورند وجود داشت ولی هزینه های نجومی که به همراه داشت، اصلا مقرون به صرفه نبود. سرانجام تمامی تلاش ها بی ثمر ماند و تصمیم بر آن شد که کشتی را به حال خود رها کنند. بعد از تلاش هایی که هیچ نتیجه ای به دنبال نداشت، خدمه کشتی مجبور به خروج از آن شدند و در نهایت بار آن را هم به طور کامل تخلیه کردند.
طبق گفته عده ای از اهالی روستای باغو، یونانی ها بعد از ترک کشتی، به اندازه ای عصبی بودند که آن را به آتش کشیدند و شاهد سوختن آن در شعله های سوزان بودند، به گونه ای که امروزه تنها عناصر فولادی در کشتی یونانی دیده می شود. آهن کشتی سبب قرمز رنگ شدن ماسه های اطراف آن شده است.

دلیل به گل نشستن کشتی یونانی همچنان در هاله ای از ابهام بوده و چندین سال است که این کشتی در میان آب های خلیج فارس آرام گرفته و تاریخ مبهمی را در دل خود پنهان کرده است. عده ای مه آلود بودن هوا و عدم وجود فانوس دریایی را دلیل گمراه شدن کشتی می دانند، برخی هم می گویند کاپیتان های هدایت کننده ی کشتی، در اثر خوردن نوشیدنی های غیرمجاز در حالت طبیعی نبودند. ولی این موضوع که کشتی یونانی نزد شرکت لویدز انگلستان حق بیمه زیادی داشته، شک و شبهه زیادی به وجود آورده است و بسیاری اعتقاد دارند که صاحبان کشتی برای دریافت حق بیمه، عمداً کشتی را به گِل نشاندند.
امروزه این کشتی دچار فرسایش شدیدی شده تا جایی که ممکن است هر لحظه به اعماق آب فرو رود. بخش زیرین کشتی که دائماً در آب می باشد کاملا پوسیده شده و آثار چندانی از آن باقی نمانده، با این وجود بهتر است گردشگران تور کیش هر چه زودتر اقدام به بازدید این جاذبه کنند تا تماشای آن را برای همیشه از دست ندهند.
تفریحاتی در کنار کشتی یونانی
کشتی یونانی نزد اهالی بومی محبوبیت زیادی دارد و آن را عروس یونانی می نامند. بازدید از این کشتی توسط توریست های داخلی و خارجی بی شمار، مسئولین را مجاب کرده تا تفریحات مهیجی را در کنار آن ایجاد کنند تا گردشگران تور کیش لحظات خاطره انگیزی از این جاذبه را برای خود به ثبت برسانند.

شترسواری
در سواحل نزدیک کشتی یونانی تعدادی شتربان حضور دارند که با دریافت مبلغی این امکان را در اختیار گردشگران تور داخلی قرار می دهند که به شترسواری بپردازند. این شترها به زیبایی تزئین شده اند و همین امر سبب می شود تا علی الخصوص خردسالان برای پرداختن به این تفریح به وجد آیند.

پارک ساحلی کشتی یونانی
وجود یک پارک ساحلی در نزدیکی کشتی قطعا بر تعداد گردشگران آن می افزاید. مساحت این پارک ساحلی در حال تاسیس بیش از 60 هزار متر مربع است و امکاناتی از قبیل: آمفی تئاتر روباز، کرایه دوچرخه، غرفه های متعدد، کافه تریا، پیست اسکیت، فروشگاه و رستوران در آن احداث می شود.
عکاسی کشتی یونانی
کشتی یونانی به اندازه ای جلوه های جذاب دارد که سوژه ای مناسب برای عکاسی به حساب می آید. افزون بر خود کشتی، ساعت و مجسمه هایی که در نزدیکی کشتی وجود دارند، گزینه های مناسبی برای عکاسی می باشند.

تماشای غروب آفتاب
تماشای غروب آفتاب در کنار کشتی یونانی جلوه ای بی نظیر دارد و بسیار دل انگیز است که خاطره ای فراموش نشدنی را برای جهانگردان ثبت می کند.
خوب است بدانید که در زمان های خاصی از سال مانند عید نوروز، عید فطر و اعیاد مهم برنامه های شاد و سرگرم کننده ای در کنار کشتی یونانی برگزار می شود که لحظاتی تکرار نشدنی را برای گردشگران تور کیش به ارمغان می آورد. نورپردازی های صورت گرفته در حوالی کشتی جلوه ای تماشایی را به آن بخشیده است.
اگر بخواهیم به طور دقیق آدرس این جاذبه را شرح دهیم باید بگوییم این کشتی در استان هرمزگان، جزیره کیش، خیابان غروب کیش، میدان غروب، پارک ساحلی کشتی یونانی واقع شده که گردشگران تور کیش می توانند از آن بازدید به عمل آورند. 

امتیاز 5 از 5 | از بین 114 دهنده به امتیاز کشتی یونانی
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
بوخشا 17 مهر 1397
4
چقدر من از کشتی یونانی کیش خوشم میاد واقعا جاذبه ی دیدنی خوبیه و همه باهاش عکس دارند خخخخ
سارا 11 بهمن 1397
4
من این جادبه رو خیلی دوست دارم، یه حس عجیب غریب بهش دارم.
محسن 23 بهمن 1397
1
خیلی نمای عاشقانه و رومانتیکی داره بنظر من همه قرارها رو باید اینجا بزارن
ساسان 24 بهمن 1397
4
شترسواری کنار کشتی یونانی خیییلی جذاب بود برای من.
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری