قصر الحصن

قصر الحصن جزء قدیمی ترین بناهای شهر ابوظبی است که در منطقه ای قدیمی و با ارزش واقع در قلب شهر قرار دارد. شاید جالب باشد بدانید قصر الحصن که در سال 1795 ساخته شد اولین برج دیدبانی امارات بود.


قصر بزرگ و زیبای الحصن توسط شیخ شاخبوت بن ذیاب، رهبر قوم بنی یاس و پس از او، شیخ شخبوط بن سلطان آل نهیان شاخته شده و امروزه قدیمی ترین بنای برجای مانده ابوظبی است. ولیعهد ابوظبی، محمد بن زاید آل نهیان به دلیل علاقه زیادی که به این بنا دارد، تصمیم گرفت تا قصر الحصن را مورد مرمت و بازسازی قرار داده و درب آن را بر روی گردشگران باز کند. جالب است بدانید قصر الحصن که از سنگ های دریایی با قدمت بیش از 6000 سال پیش از میلاد ساخته شده، در سال های 2010 و 2015 و قرن اواخر قرن بیستم میلادی بازسازی شده است.

شیخ محمد بن زاید آل نهیان در کنار بازسازی قصر الحصن، چهار بنای دیگر شامل پالاس الحصن، بنیاد فرهنگی، مجلس صنایع دستی و شواری مشورتی ملی را هم دستور داد تا بازسازی کنند و قرار است این 5 بنای تاریخی به یکی از مدرن ترین مراکز فرهنگی دنیا تبدیل شوند.


قصر الحصن تا اوایط قرن بیستم میلادی محل اقامت خاندان آل نهیان بود و پس از آن، به مرکز بایگانی اطلاعات و کتیبه ها، برگزاری جلسات شورای ملی و جلسات مهم دولتی تبدیل گشت. محمد بن زاید آل نهیان در سال اواخر سال 2018 پس از بازسازی قصر الحصن، طی مراسمی با حضور شیخ های امارات از کل این بنا بازدید کرد. به گفته او الحصن یکی از با ارزش ترین بناهای تاریخی در ابوظبی بوده و قرار است پس از بازگشایی درب قصر بر روی گردشگران و بازدیدکنندگان، بهترین و جامع ترین اطلاعات راجع به تاریخ و گذشته ابوظبی در این قصر برایشان ارائه شود.


در طول مراسم بازگشایی، قصر الحصن که بعد از بازسازی ظاهری بسیار زیبا به خود گرفته بود، با استفاده از نورپردازی های نمای قصر، زیباتر هم شد. جالب است بدانید طبق گفته شیخ محمد بن زاید آل نهیان، قرار است در کنار قصر، سینمایی مدرن با 900 صندلی و کتابخانه ای برای کودکان نیز ساخته شود هرچند زمان ساخت این دو بنا سال 2019 می باشد.

همانطور که گفتیم، در کنار قصر، یکی از بناهایی که مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت، مرکز فرهنگی و خانه صنایع دستی امارات می باشد. قرار است در خانه صنایع دستی امارات علاوه بر آشنایی با انواع صنایع دستی و روش ساخت آن ها، کلاس هایی جهت یادیگیری درست کردن صنایع دستی و تاریخ امارت مانند السدو، خوث، طالی و غیره نیز برگزار شود.


لازم به ذکر است مراسم رونمایی و بازگشایی قصر الحصن در ماه دسامبر سال 2018 صورت گرفت لذا اگر از علاقه مندان به بازدید از این قصر هستید می توانید با مراجعه به صفحه تور ابوظبی، به راحتی به ابوظبی سفر کرده و تاریخچه ابوظبی آشنا شوید.

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره قصر الحصن

خشنود 17 مهر 97
0
قصر الحصن هم مانند بقیه ی بنا هایی که داره به درد نخوره البته به چشم ایرانیا چون انقدر خودمون جاذبه های گردشگری قشنگی داریم که ....
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر