موزه قاجار

خانه گروسی یا موزه قاجار یکی از موزه‌ های شهر تبریز است، موزه قاجار در محل خانه امیرنظام گروسی و در یکی از محله های قدیمی تبریز به نام ششگلان عطار و در نزدیکی مقبره الشعرا تبریز قرار گرفته است. موزه قاجار در سال 1385خورشیدی پس از مرمت و بازسازی بطور رسمی راه‌ اندازی شد. موزه قاجار در دوره ناصرالدین شاه و در زمان امیر نظام گروسی توسط وی ساخته شده ‌است، این بنا در سال 1370 توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری گردید و با شماره 1749 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

موزه قاجار در زمینی به مساحت 3000 متر مربع، در 2 طبقه و با زیر بنای 1500 متر مربع ساخته شده است. ساختمان موزه قاجار شامل 2 حیاط داخلی و خارجی است که باغچه ها و حوض ها، زیبایی آن را دو چندان کرده است. 16 ستون با سرستون های زیبا ایوان سراسری را نگه داشته ‌اند. در طبقه بالا پنجره های مشبک ارسی با شیشه ‌های رنگی، گچبری‌ های نمای شمالی و جنوبی و همچنین آینه کاری ها و گچبری های تالارهای داخلی به زیبایی مجموعه می‌ افزایند و در زیرزمین حوض خانه وسیعی وجود دارد که یکی از زیباترین قسمت های بنا است. ستون های استوار حوض خانه و آجرکاری سقف آن نیز بسیار چشمگیر است. موزه‌ قاجار تالار های متعددی دارد که هر کدام قسمتی از تاریخ قاجار را منعکس می‌کنند. طبقه‌ اول شامل 7 تالار به نام های تالار سکه، بافته، چینی، آبگینه، فلزات، موسیقی و تالار خاتم است. در زیر زمین عمارت نیز 6 تالار با نام‌ های تالار سنگ، اسلحه، رجال و فرامین، معماری و شهرسازی، قفل و تالار فانوس است. گردشگران تور تبریز برای رفتن به این موزه می توانند از خیابان چایکنار و پل قاری به خیابان ثقه الاسلام در سمت راست بپیچند. موزه قاجار در سمت راست خیابان ثقه الاسلام، در خیابان فرعی شهریار و در کنار بیمارستان کودکان قرار گرفته است. در کنار این موزه، مدرسه‌ شیخ عطار قرار دارد.

گردشگران تور تبریز می توانند از ساعت 8 صبح تا 8 شب از موزه بازدید کنند، لازم بذکر است که موزه در تعطیلات رسمی و ایام سوگواری تعطیل می باشد.
آدرس موزه : تبریز، خیابان ششگلان، جنب بیمارستان کودکان ، پشت مدرسه شیخ عطار
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره موزه قاجار

الوند 17 مهر 97
0
زمانی که تو موزه قاجار قدم میزنید بیش تر و بیش تر به تارخ کشورتون احترام می گذارید و احساس غرور بهتون دست می دهد
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر