مسجد شیخ زاید ابوظبی

📅 انتشار : 1396/09/29 📅 بروزرسانی : 1402/06/20 ⏱ مطالعه : 2 دقیقه بازدید : 645
بیشتر ما امارات را با شهر دبی می شناسیم. اما این کشور شهرهایی زیبای دیگری هم دارد که یکی از این شهرهای زیبا و دیدنی، ابوظبی نام دارد. یکی از جاذبه های دیدنی این شهر مسجد شیخ زاید ابوظبی است. 
بیشتر مساجد دنیا ساعات بازدید محدودی دارند و غیر مسلمان ها باید با احتیاط به این مساجد وارد شوند، اما مسجد شیخ زاید ابوظبی این گونه نیست. این مسجد زیبا در سال 2007، با هدف توسعه و تعامل بین فرهنگ های مختلف اسلامی و همچنین دین اسلام با دیگر مذهب های دنیا ساخته شد و مورد رونمایی قرار گرفت. برای ساخت این مسجد زیبا، از سه معماری ایتالیایی، انگلیسی و اماراتی استفاده شده است. کاشی های این مسجد زیبا از ترکیه و شیشه های آن از آلمان آورده شده است. مسجد شیخ زاید ابوظبی هر ساله بیش از یک ملیون نفر بازدید کننده دارد و بسیاری از گردشگران تور ابوظبی را به بازدید از خود جذب میکند. یکی از حسن های خوب این مسجد در این است که، همه ادیان مختلف از جمله مسحیان، یهودیان و همچنین انسان های بی دین نیز می توانند به راحتی داخل این مسجد شوند. مسجد شیخ زاید برای مسلمانان، فقط محلی برای نماز خواندن نیست، بلکه سکویی برای تبادل فرهنگی نیز می باشد. 
نام گذاری این مسجد به این خاطر است که مقبره شیخ زاید حاکم ابوظبی در این مکان مقدس است. شیخ زاید فردی بود که بین قبایل اعراب صلح برقرار کرد و حاکم ابوظبی شد. شیخ زاید از درآمد های نفتی ابوظبی استفاده کرد و آسمان خراش های بسیار و گنجینه های فرهنگی مثل مسجد جامع را در این شهر ساخت.
در ساخت مسجد شیخ زاید ابوظبی ترکیبی از سبک های معماری و همچنین تمدن های مختلف اسلامی استفاده شده است تا تنوع فرهنگی به وجود بیاید. در حیاط اصلی مسجد فضایی سفید و درخشان، حوضچه و ستون های منبت کاری شده قرار دارند که در آن از مسجد پادشاهی پاکستان و مسجد حسان مراکش الهام گرفته شده است و گنجایش سی هزار نفر را دارد.
این مکان مقدس شصت و دو گنبد در هفت سایز مختلف دارد که آن را از مسجد پادشاهی لاهور پاکستان الهام گرفته است.
بازدید کننده ها قبل از وارد شدن به این مسجد باید کفش های خود را در بیاورند. مردان باید حتما شلوار بلند تا مچ پوشیده باشند و زنان هم باید سر و دستان خود را  بپوشانند. این مسجد بزرگ و زیبا برای گردشگران تور دبی راهروهایی برای محل اقامه نماز قرار داده است
 
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.7 از 5 | از 101 کاربران به مسجد شیخ زاید ابوظبی