معبد زئوس

معبد زئوس در مرکز شهر آتن یونان به سمت جنوب شرقی و در منطقه ی معروف گردشگری آکروپلیس واقع شده است به طوری که می توانید در یک روز از دو جاذبه تاریخی یونان دیدن نمایید.سنگ های معبد زئوس در سال 515 پیش قبل از میلاد توسط پیسیس تراتوس گذاشته و در زمان خود بزرگ ترین معبد یونان محسوب می گردید.
معبد زئوس یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری معروف یونان به شمار می رود که سازه ی عظیم آن به سبک رومن-گرکو ساخته شده است.گرچه امروزه بیش تر قسمت های بنا از بین رفته است اما هنوز که هنوزه کاملا زیبا و با شکوه به نظر می رسد و چشم هر بیننده ای در نگاه اول به خود مجذوب می کند.

سنگ های مرمر به کار رفته در ساخت بنای این معبد آسمانی از کوه پنتلوس استخراج شده و سنگ ها و قطعات سنگی که برای ساخت این معبد جا به جا می شدند 96 متر طول و 40 متر عرض داشتند.
ساخت بنای معبد زئوس از قرن ششم قبل از میلاد شروع اما تا زمان به قدرت رسیدن امپراطور هاردیان تا قرن دوم قبل از میلاد متوقف گردید.در ساخت سازه ی اصلی بنا از صد و چهار ستون کوریان تینی وجود دارد که طول هر کدام از آن ها به 17 متر می رسد.48 عدد از ستون ها به صورت ردیف های سه تایی در زیر سنتوری ها قرار گرفته که از معماری سنتوری پیشه گرفته است و همچنین 56 ستون در اطراف ستون ها به صورت دوگانه قرار گرفته است.
متاسفانه امروزه فقط 15 تا از ستون های معبد زئوس باقی مانده که با سر ستون های کوریان تینی می درخشد.
قابل توجه گردشگران تور یونان ، در بنای اولیه معبد زئوس به دستور هادریان مجسمه ای از زئوس از جنس طلا و عاج ساخته و در فضای داخلی قرار داده بودند و همچنین وی در کنار مجسمه زئوس دستور ساخت مجسمه ی خود را داد اما امروزه هیچ کدام از آن دو مجسمه در این بنا نمی باشد و تنها بخشی که از معبد سالم مانده قسمتی از فضای داخلی آن می باشد.

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره معبد زئوس

ستایش 23 آبان 96
0
معبد زئوس مثل تخت جمشید خودمونه
نیما 23 آبان 96
3
معبد زئوس دز نوع خوش بی نظیره
درج نظر